V předešlých článcích věnujících se teoriím technické analýzy jsem dal zatím jen prostor pro Charlese Dowa. Teď je na čase postoupit dále a věnovat čas další myšlence – Wyckoff teorie. Tato myšlenka patří stejně jako Dow teorie k základům technické analýzy. Wyckoff teorie je i součástí Price action, a právě na Price action bude článků teď vícero i s konkrétními strategiemi užití. Tohle je pro začátek opravdu jen spíše teorie než praktické využití. Wyckoff je velmi komplikovaný a tudíž i rozbor samotné teorie bude rozdělen na více článků.
Wyckoff theory
Jak už název napovídá, tak tvůrcem byl Richard Wyckoff, který je považován za průkopníka v technické analýze na počátcích 20. století. Sám je tvůrcem několika knižních titulů a psal příspěvky do slavného „The magazine of Wall Street“. Wyckoff si při analýzách trhu všiml, že se neustále opakuje jedna věc – retail investoři jsou neustále oškubávání velkými investory. Wyckoff si tedy kladl za cíl, aby veřejnost vzdělal v otázce „the real rules of the game“, které určují právě tzv. „smart money“, nebo-li velcí investoří, kteří jsou těmi hybateli trhu.
Wyckoff za tímto účelem založil ve 30. letech minulého století školu, která se později stala Stock market institutem. Škola nabízela svým studentům kurz, ve kterém se měli naučit, jak identifikovat od velkých hráčů procesy, které známé jako fáze „akumulace“ a „distribuce“. V rámci studia bylo i jak na tyto operace reagovat a být v harmonii s tím, co „smart money“ dělají – dle toho vstupovat do pozic.
Jak přistupovat k trhu v pěti krocích
- Vyhodnoťte současnou situaci na trhu a možný budoucí trend. Trh jde do strany – respektive konsoliduje? Nebo je jasný trend? Vyplývá z vaší analýzy struktury trhu, či nabídky a poptávky pravděpodobný směr trendu? Tohle by vám mělo pomoci v rozhodnutí, zda otevřít short/long, či jestli není lepší se držet momentálně mimo trh.
- Vyberte si trh s aktivem, který je v harmonii s trendem. V uptrendu, nebo-li v býčím trhu si vybírejte ta aktiva, která jsou silnější než zbytek trhu. Jednoduše řečeno, otevírejte longy u toho, co má při tzv „rallies“ (ohromné posilování kurzu) procentuálně vyšší zhodnocení než ostatní aktiva na trhu. A zároveň při korekcích oslabuje viditelně méně, než vše ostatní. Naopak v medvědím trendu naložte shorty v tom, co se zdá být nejslabší – doslova letí dolů oproti zbytku trhu. A při korekcích posiluje velmi málo.
- Zvolte si aktivum s „odůvodněním“, které se rovná, nebo nejlépe převyšuje váš cíl. Pokud chcete otevřít long pozici, tak si vyberte aktivum, které je ve fázi akumulace (myšleno jako ten náš „důvod“), nebo v tzv. re-akumulaci. Mějte tedy dostatečně zfromulované odůvodnění (správně zvolená váha pro konrétní důvod), které uspokojí váš cíl.
- Určete připravenost trhu k pohybu. Wyckoff vytvořil devět „nákupních testů“ a devět „prodejních testů“, které nám mají pomoci určit obratové formace (budou podrobně rozebrány v dalších článcích).
- Načasujte svá rozhodnutí v závislosti na změnách akciových indexů.
Wyckoffův „composite man“
Wyckoff navrhl heuristickou pomůcku, která má pomoci při porozumění jednotlivých akcií a trhu jako celku: „The Composite man“, volně přeloženo jako víceúčelový muž – myšleno jako komplexně uvažující obchodník, v dnešní době se to dá nazvat „smart money“.
„všechny fluktuace na trhu by měly být studovány jako kdyby byly výsledkem počínání jedné osoby. Pojďme tu osobu nazvat jako Composite Man, který je v teorii u kormidla a manipuluje trhem v tvůj neprospěch – pokud nerozumíš hře, které on určuje pravidla. Ale pokud hře porozumíš, tak vytvoříš velký zisk“.
Wyckoff tímto radí retailovým investorům, aby porozuměli a „hráli“ na trhu jako kdyby oni sami byli Composite Man. Vcítit se do kůže velkých hráčů a přemýšlet úplně stejně jako oni.
Wyckoff na základě svého výzkumu tržních operací velkých investorů učil následující:
- Composite Man opatrně plánuje a rozhoduje.
- Composite Man láká veřejnost k nákupu aktiv, které on sám má ve velkým objemech naakumulováno za pomocí velkého množství transakcí. A to, aby byl vzbuzen dojem, že je o tento trh velký zájem.
- Člověk musí studovat jednotlivé grafy takovým způsobem, aby bral v potaz chování trhu v závislosti s tím, že velcí hráči ho mají pod kontrolou.
- S učením se a praxí, člověk získá schopnosti, díky kterým bude schopný interpretovat motivy za akcemi, které je možno zpozorovat v grafu. Wyckoff a jeho spolupracovníci věřili, že pokud člověk pochopí „tržní“ myšlení Composite Mana, tak dokáží identifikovat ziskové investiční příležitosti.
Tak máme za sebou první část Wyckoffa, což je velmi zajímavá metoda a rozhodně to není jen pro zajímavost. Tyto myšlenky nestárnou a budou mít své nezastupitelné místo i v dnešní době. Je to sice „jen“ teorie, ale není nic praktičtějšího než právě dobrá teorie. Především pro technické analytiky by měly být myšlenky Richarda W. biblí.
Na Price Action máme také rozsáhlý kurz. Můžete se živě (formou webináře) zůčastnit celkem osmi lekcí s našimi tradery. Chcete se naučit obchodovat nebo zlepšit výkon své strategie? Více o kurzu.
Co číst dále?
Price action trading – obchodování na základě “čistého” grafu