Príde bankrun na Crypto.com? Vývoj situácie po krachu FTX

Share This Post

Posledný týždeň kryptomeny jasne sprevádzali najmä správy ohľadom krachu jednej z najväčších svetových búrz, FTX. Tým ale situácia vôbec nemusí končiť, kedy už kvôli problémom FTX začínajú mať problémy ďalšie a ďalšie spoločnosti ako napr. BlockFi. Aby toho ale nebolo málo, tak sociálnymi sieťami kolujú odporúčania na presun kapitálu z búrz Crypto.com a Gate.io. Prečo tomu tak je?

Poznámka redakcie Trading11.com: Včera v noci sa jeden z čitateľov pokúšal vybrať z crypto.com asi 1000 dolárov v BTC. Už to vyzeralo beznádejne, ale asi po 12-14 hodinách prišla z burzy správa o odoslaní prostriedkov a neskôr nakoniec dorazili. Bol to stres… Výbery teda snáď normálne bežia, avšak je na nich asi obrovský pretlak. Bežne by mali trvať max. 2-3 hodiny.

Ako sa chrániť, na aké projekty dávať pozor alebo kde by mohli byť zaujímavé príležitosti, sa dozviete na pondelkovom Crypto Kingdom streame pod týmto odkazom. Okrem toho komplexne rozoberiem celú situáciu týkajúcu sa FTX. Začiatok je o 19:00.

Burzy a transparentnosť

Po problémoch FTX sa takmer každá burza rozhodla ísť cestou maximálnej transparentnosti. Aj keď je samozrejme otázkou, ako veľmi im môžeme dôverovať. Prvým krokom k tomuto cieľu je potom zdieľanie dôkazov rezerv (Proof of Reserves). To predstavuje nazdieľanie adries svojich peňaženiek, na ktorých držia prostriedky používateľov. Bohužiaľ však nie každá burza zároveň so zdieľaním prostriedkov nazdieľala aj svoje záväzky voči klientom a poťažmo ďalším entitám. Každopádne sa určite jedná o krok správnym smerom a minimum, ktoré pravdepodobne bude od každej z veľkých búrz väčšinou klientov vyžadované.

Problémy Crypto.com a Gate.io

Práve zdieľanie rezerv však odhaľuje, aké kryptomeny burza drží, aj aké pohyby na jednotlivých peňaženkách prebehli. Preto po nazdieľaní rezerv Crypto.com vzišli hneď 2 veľké otázky. Prvá z nich bola, prečo drží Crypto.com 20 % zo svojich rezerv v memetokene Shiba Inu a ďalšiu nezanedbateľnú časť napr. v dogecoine a iných kryptomenách, s ktorými sa spája naozaj vysoké riziko. To však burza obhájila tým, že sa jedná o prostriedky používateľov, ktoré za nich iba spravuje. To by teda dávalo zmysel, aj keď to na prvý pohľad nemusí znieť najlepšie. Prečo teda naprieč sociálnymi sieťami vidíme toľko odporúčaní z týchto 2 búrz s kapitálom vystúpiť?

V období snímok zostatkov na blockchaine pre vykonanie auditu Gate.io totiž prišla záhadná transakcia od Crypto.com v hodnote viac ako 300 000 ETH. S zdieľaním adries sa totiž spája aj to, že môžeme jednoducho na blockchaine sledovať, ako je s kapitálom na peňaženkách ďalej manipulované. K situácii sa potom vyjadril CEO Crypto.com, ktorý povedal, že išlo o nepozornosť, kedy si pri transakcii pomýlili adresu. Ak by to tak bolo, chceli by ste držať kryptomeny na burze, kde je možné, že si pomýlia, kam vaše prostriedky posielajú? Pri transakcii v hodnote stoviek miliónov dolárov?

Pokiaľ tomu tak ale nebolo, naskytá sa ďalšie vysvetlenie. Rieši sa možnosť, že Crypto.com ako súčasť vzájomnej dohody prepožičalo tieto prostriedky burze Gate.io na to, aby doložili svoje rezervy v plnej výške. To síce predstavitelia búrz vyvrátili, kedy argumentujú snímkou ​​siete ešte pred časom tejto transakcie. Môžeme si byť ale istí tým, že hovoria pravdu?

Related Posts

Singapurskí byrokrati vysvetľujú, prečo nemali na zozname výstrah FTX, ale Binance

Singapurská centrálna banka vysvetlila, prečo bola Binance na jej...

Sú obavy o Kucoin namieste? Takmer pätinu rezerv drží vo svojom tokene KCS

V horúcej snahe upokojiť znepokojených investorov a zabrániť vyberaniu...

Väčšina bitcoinových adries je aktuálne v strate

Najnovšie dáta analytickej spoločnosti IntoTheBlock ukazujú, že viac ako...

FTX dlhuje viac ako 3 miliardy dolárov svojim 50 najväčším veriteľom!

Krachujúca kryptoburza FTX, ktorá donedávna patrila k tým najväčším...

TOP 5 článkov za posledný týždeň + Dôležitá aktualizácia pre Solanu

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Získání finančních prostředků z FTX může trvat roky nebo dokonce desetiletí

Zatímco investoři touží vědět, kdy budou moci získat své...