Psychologická fáze investičních bublin (2. část)

0
1263
faze

V minulém článku jsme si definovali, že psychologické fáze investičních bublin jsou rozděleny ještě na menší fáze. Ty velké jsme si zevrubně už vysvětlili. Nyní se pojďme podívat na ty menší, které už jsou přece jen o něco konkrétnější.

Psychologické fáze

Těmi menšími fázemi jsou myšleny ty periody investičních bublin, které se dají lépe vymezit, protože sami o sobě už jsou schopny odrážet konkrétní udalosti, které jsou v grafu vidět.

Zdroj:financeandcareer,com
  • Take off – tato fáze je událostí a zároveň prvním náznakem, že dojde k většímu vzestupu ceny za relativně krátkou dobu. Toto je právě způsobené zesíleným zájmem ze strany velkých investorů – tzv. „smart money“. Před tímto obdobím bylo dlouhé období klidu, kdy se toho zas tolik moc nedělo.
  • First Sell off – tohle je událost, kdy poprvé dojde k většímu propadu kurzu. Je to způsobeno tím, že část velkých investorů začne vybírat zisky z předchozího růstu ceny.
  • Bear trap – toto přímo souvisí s „first sell off“, kdy sice dojde k většímu propadu kurzu, ale je to jen dočasné. Poté kurz zase začne rychle stoupat. Medvědi se tedy dostanou tzv. do pasti.
  • Media attention – v této chvíli kurz začíná „trhat“ rekordy a díky tomu se dostane do popředí médií. Je to známka toho, že bublina se začíná pořádně nafukovat a není radno už do trhu vstupovat. Konkrétně u bitcoinu bylo toto období mezi červencem až lednem, kdy jste mohli slyšet o kryptoměnách i v médiích, které by se za normálních okolností tímto tématem vůbec nezaobíraly. Uslyšíte především ohrané fráze, jak investice do kryptoměn je úžasná příležitost, což ale v nafukující bublině jednoznačně není pravdou.
  • Enthusiasm – v období entusiasmu je cena už velmi nafouknutá a nemá nic společného s fundamentálním základem, ale i přesto je ze strany veřejnosti velký nákupní tlak a prodejní je naopak velmi malý. Cena pořád strmě roste a tak veřejnost nakupuje a nakupuje.
  • Greed – v období všeobecné chamtivosti dosahuje „bullish momentum“ horečnatých stupňů a vzestup cen je masivní. Kdokoliv, kdo své prostředky investuje, tak hned na své investici vydělává a myslí si, že to takhle půjde donekonečna. Všichni cítí velké nadšení a začnou předávat svoji zkušenost se super investicí svým rodinným příslušníkům a přátelům.
  • Delusion – zde dochází k tomu, kdy sebe sami retailoví investoři přesvědčují, jak geniálním tahem jejich investice byla. Jsou zkrátka v naprosté deziluzi a myslí si, že za chvíli z nich budou boháči.
  • New Paradigm – tohle znamená ve zkratce něco opravdu revolučního, co svět právě teď navždy změní.
  •  Denial – tohle je okamžik, kdy na trhu začnou docházet dostupní kupující. Cena tedy začne rapidně klesat a může se jednat o velmi rychlé propady. Retailoví investoři jsou stále pohánění chamtivostí, která jim zastře zrak a ignorují známky toho, že show je u konce – bublina praská. Nikdo si totiž nechce přiznat, že jejich „super“ investice byla velká chyba.
  • Bull trap – opak bear trapu, po silném a rychlém propadu kurzu se cena rychle začíná vracet k původnímu vrcholu. Tím se otevře prostor pro to, aby se retail chytil ještě více do pasti – aneb známé „buy the dip“. Tento růst ale nemá dlouhého trvání.
  • Return to normal – po krátkém růstu ceny se kurz začíná takzvaně vracet k „normálu“. Ti zkušenější už teď vidí, že bublina definitivně praskla a nedá se očekávat doposud viděný růst.
  • Fear – zde už dochází naprosto každému, že je něco hodně špatně. Cena strmě letí dolů a to i poměrně dlouhou dobu. Výprodeje jsou značné a většina retailu buď v panice prodává, nebo o tom minimálně uvažuje a drží prst na „spoušti“. Nicméně, existuje tu velká část retail investorů, kteří všechna svá aktiva ještě drží a doufá v obrat.
  • Capitulation – zde už prodává skoro každý a strach se šíří jako infekce. I ti nejodolnější nemohou vydržet a prodávají kriticky nízko pod svou nákupní cenou. De facto jsou všichni k prodeji přinuceni, protože jinak by přišli o všechno. Během fáze kapitulace je propad od vrcholu mezi 60 – 90 procenty, což už je opravdu likvidační.
  • Despair – je velmi těžké poznat, kdy se nacházíme ve fázi kapitulace a kdy už ve fázi „despair“, protože jsou si velmi podobné. V despair fázi je sentiment taktéž velmi medvědí. Ti, co ještě neprodali, tak litují toho, že jsou vlastníci toho „levného“ aktiva a ti ostatní stále houfně prodávají. Zásadní rozdíl oproti předchozí fázi je v tom, že zde už jsme pod „normálem“ – respektive cena už je z fundamentálního hlediska podhodnocena, což je opakem toho, co bylo na vrcholu bubliny.
  • Return to the mean – tady se situace uklidňuje a dochází k přirozenému růstu ceny do roviny, která je z fundamentálního hlediska fér.

Tak máme za sebou další zajímavý článek na téma, jehož obsah v průběhu času neztrácí svou hodnotu. Za svůj život totiž zažijeme ještě spoustu investičních bublin a z toho důvodu je dobré být vědomostně připraven. Pak jste totiž o krok vpřed před ostatními. Mějte na paměti, že nikdy není pozdě se připravit na to, co bude v budoucnu.