Ropa od začátku září znovu začala výrazně klesat. Důvod je i korekce na akciovém trhu a posilování dolaru. Kromě toho jsme svědky druhé vlny koronaviru zejména v Evropě a Asii.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
OPEC+ zvyšoval produkci ještě před reálným zotavením globální ekonomiky a poptávky. Cenu tak snižuje zvýšená nabídka barelů ze zemí OPEC+, přičemž poptávka se reálně nestihla navýšit.
Ropa Brent dosahovala maxima na hodnotě 46,50 $ a WTI dosahovala maxima na 43,75 $ za barel. Od těchto maxim ceny klesají už dva týdny. Následující grafy zobrazují aktuální cenu obou aktiv. Takový vývoj se samozřejmě odrazí i na PHM.
Čtěte také – Americké indexy přežily nejhorší týdny za půl roku – Jak dopředu zjistit, zda budou pokračovat?
Proč ropa klesá?
Marže rafinérií klesají z důvodu vyšší nabídky nafty a leteckého paliva, přičemž roste poptávka po tankerech, které uskladňují přebytečnou ropu. Dokonce i Čína, největší spotřebitel ropy, zaznamenala pokles poptávky. Návrat k předvirovým úrovním poptávky po ropě tak bude trvat mnohem déle, než se očekávalo.
Výprodej, který jsme však letos už jednou viděli, se nepředpokládá. Letos ale můžeme očekávat minimálně stagnaci odvětví.
Čtěte také – Jack Dorsey: Bitcoin jsou nejlepší internetové peníze! – Chystá decentralizovaný Twitter?
Poslední týden byl ovlivněn hlavně také informacemi amerického ministerstva energetiky o vývoji ropných zásob v USA. Zásoby se totiž navýšily za týden o 2 miliony barelů. Analýzy však počítaly s přesným opakem a poklesem zhruba o 1,3 milionu barelů.