Šéf FDIC počas vypočutia v Senáte: Kryptobanky zle zvládli tradičné riziká

Share This Post

Bankový výbor Senátu Spojených štátov v reakcii na nedávne úpadky bánk usporiadal 28. marca vypočutie. Prehovorili na ňom úradníci z Federálnej spoločnosti pre poistenie vkladov (FDIC), Federálneho rezervného systému a ministerstva financií.

Predseda FDIC Martin Gruenberg hovoril o príčinách úpadku bánk Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Zmienil tiež úlohu digitálnych aktív a venoval sa aj reakciám agentúry na krízu.

Zlyhanie ku kryptomenám priateľských bánk

Gruenberg uviedol, že vysoký objem nepoistených vkladov a rýchly rast boli spoločnými faktormi marcových krachov bánk. Gruenbergovo rozprávanie začalo v banke Silvergate Bank a jeho počiatky sa datujú k 8. marcu. Celý príbeh však začal ešte skôr – bankrotom banky FTX.

FTX síce predstavovala menej ako 10 % celkových vkladov Silvergate Bank, ale banka v dôsledku bankrotu FTX prišla o 68 % svojich vkladov. To spustilo fatálny reťazec udalostí. Gruenberg k tomu uviedol:

Problémy, ktoré zažila banka Silvergate, ukázali, ako tradičné bankové riziká, […] ak nie sú adekvátne riadené, môžu dohromady viesť k zlému výsledku.

FDIC bolo o rune na SVB informované vo štvrtok 9. marca večer. SVB uzavrela svoje pobočky 10. marca a nasledujúci víkend horúčkovito spolupracovala s FDIC a nakoniec sa podarilo nasledujúci pondelok banku znovu otvoriť. Gruenberg poznamenal, že rovnako ako Silvergate Bank, aj SVB sústredila svoje aktivity do jediného sektora – spoločností rizikového kapitálu.

Signature Bank bola diverzifikovanejšia ako Silvergate Bank alebo SVB. To bolo čiastočne spôsobené rozhodnutím banky znížiť svoju expozíciu voči digitálnym aktívam po bankrote FTX a mediálnej kontrole väzieb banky na krypto burzu. Ďalšiu negatívnu pozornosť v súvislosti s FTX si banka vyslúžila vo februári, keď na ňu bola podaná žaloba za údajné umožnenie zmiešavania účtov FTX.

Odliv vkladov z banky Signature začal 9. marca a akútne sa prejavil nasledujúci deň – teda v piatok. Počas niekoľkých hodín bolo z banky vybraných približne 20 % vkladov. Vedenie nebolo schopné poskytnúť presné finančné údaje a situácia sa aj naďalej zhoršovala.

Riešenie záporného zostatku si vyžiadalo dlhodobé spoločné úsilie Signature Bank, regulačných orgánov a Federal Home Loan Bank of New York o zastavenie kolaterálu a získanie potrebných finančných prostriedkov z Federálneho rezervného systému na pokrytie záporných odlivov […]. To sa podarilo s rezervou niekoľkých minút pred uzavretím bankovej pobočky Federálneho rezervného systému.

Gruenberg poznamenal, že banky Silvergate a Signature Bank využívali digitálne platformy, ktoré umožňovali vykonávať transakcie nepretržite. Boli to „jediné dve známe platformy tohto typu v rámci poistených inštitúcií v USA“.

Predseda FDIC tiež uviedol predbežný odhad nákladov Fondu ochrany vkladov na riešenie strát SVB a Signature Bank vo výške 22,5 miliardy USD. Na záver zopakoval slová niekoľkých vládnych predstaviteľov z posledných dní:

Stav amerického finančného systému zostáva napriek nedávnym udalostiam zdravý.

Záver

Komplexnú správu o systéme ochrany vkladov vydá FDIC do 1. mája. Ostatní rečníci na vypočutie poskytli stručnejšie výpovede. Námestníčka ministra financií pre domáce financie Nellie Liangová opísala, ako sa ministerstvo financií zapojilo do spolupráce s FDIC a Federálnym rezervným systémom počas úpadkov bánk. Podpredseda Fedu pre dohľad Michael S. Barr sa potom odborne zaoberal úpadkom SVB a následnými krokmi vlády.

Sme novo aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: cointelegraph.com

Related Posts

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...

Kraken zvažuje odstranění USDT v Evropě kvůli novým předpisům

Kryptoburza Kraken zvažuje odstranění podpory pro stablecoin Tether v...

Tether razil další 1 miliardu dolarů – naposledy pomohl bitcoinu vyšplhat se na 73 tisíc dolarů

Tether (USDT), největší stablecoin na světě, vytěžil další 1...

Americký Senát schválil rezoluci, která ruší kryptopravidlo SEC o bankách

Většina zákonodárců v Senátu Spojených států schválila společnou rezoluci...