[Seriál] Po stopách kritiků kryptoměn – Warren Buffett – část 2.

Share This Post

Náš nejnovější seriál pokračuje. Po představení známého ekonoma a velkého odpůrce kryptoměn, Nouriela Roubiniho, se podíváme na člověka, který patří k absolutní světové smetánce. Nejznámější investor, jeden z nejbohatších lidí na světě, ředitel společnosti Berkshire Hathaway a stejně tak i jedna z nejvlivnějších osob na světě. To vše je Warren Buffett, o kterém si dnes povíme více informací, a podíváme se na to, proč by mu kryptoměny neměly vonět.

Kdo vlastně je Warren Buffett?

Z velké části jsme již nastínili, co vše Warren Buffett ve svém životě dokázal. A dokázal toho opravdu víc než dost. Vždyť už jen vybudovat majetek v hodnotě 90 miliard dolarů je pro drtivou většinu lidí zcela nepředstavitelné. To se však Warrenu Buffettovi podařilo zejména díky striktním investičním pravidlům, vizionářským vlohům, ale určitě i přísné kázni a tvrdé práci.

Narozen dne 30. srpna 1930 v Omaze (Nebraska, USA) byl Warren Buffett vychováván otcem politikem a většinu svého dětství tak strávil ve Washingtonu D.C. Studovat se rozhodl na University of Pennsylvania, avšak již po 2 letech své rozhodnutí změnil. A to pouze na základě knihy Intelligent Investor od Benjamina Grahama. Právě Graham totiž vyučoval na Columbia University a měl obrovský vliv na mladého Warrena Buffetta. V roce 1951 tam Buffett dostudoval a získal titul v ekonomii.

Vlastní společnosti a investiční start do nebes

Ihned po dostudování začal Buffett s mnoha pokusy v investičním světě. Konkrétně založil společnosti Buffett-Falk & Co. (1951–1954), Graham-Newman Corp (1954–1956), Buffett Partnership Ltd (1956–1969), a nakonec Berkshire Hathaway Inc (1970 až dodnes).

A právě Berkshire Hathaway je jedním z největších výsledků tvrdé práce Warrena Buffetta. Jedna z nejznámějších a nejbohatších společností na světě je investičním gigantem a tomu nasvědčuje i portfolio této společnosti. V něm se nacházejí akcie takových firem a konglomerátů jako IBM, JPMorgan, Amazon, American Express, Wells Fargo, Proctor & Gamble, General Motors, General Electrics alebo Walmart Sales.

Investiční strategie a základní rady

Držet, držet a držet. I tak bychom mohli v jednoduchosti popsat investiční strategii Warrena Buffetta. Ten totiž vždy tvrdil (jako jeho vzor Benjamin Graham), že klíčem k investování je dlouhodobá hodnota akcií a investování v době, kdy je cena nižší než reálná hodnota (intrinsic value) akcie. Rovněž zdůrazňoval, že je nutné investovat pouze do firem, kterým investor rozumí (čemuž se budeme věnovat více i při spojení s kryptoměnami).

Rad má samozřejmě Warren Buffett více než dost. Nejčastěji však zdůrazňuje, že by lidé měli hledat společnosti s dlouhodobou vizí, cílem a kvalitním produktem. Stejně by měli mít vždy připravené peníze na investice. Rovněž zdůrazňuje, že investovat je třeba do společností, které mají jasnou výhodu na trhu (vůči konkurenci).

Warren Buffett a kryptoměny

No a teď to nejpodstatnější. A tím jsou vyjádření Warrena Buffetta a jeho postoj vůči kryptoměnám. Jak však již nasvědčuje název tohoto seriálu, Buffett určitě nepatří k žádným zastáncům kryptoměn. A to ani zdaleka. Sám se několikrát do kryptoměn pořádně obul. Bitcoin označil za „škodlivý jed, otravu na potkany, nástroj podvodníků nebo gamblerů.“

Stejně se ale hned několikrát vyjádřil, že kryptoměnám absolutně nerozumí a nikdy je pořádně nestudoval. Už jen na základě této informace a jedné z jeho hlavních rad tak víme, že do kryptoměn včele s Bitcoinem by nikdy neinvestoval. Navíc o Warrenu Buffetovi je dlouhodobě známo, že není žádným technickým expertem a podporovatelem nejnovějších technologií. Právě proto se do kryptoměn často naváží a své investory vysloveně varuje před investicí do těchto aktiv.

Závěr

Náš seriál tímto článkem ale určitě nekončí. Je celá řada kryptoměnových kritiků, kteří na nás ještě čekají a které vám postupně ještě představíme. Určitě se podíváme například na Jamieho Dimona nebo kolegu Warrena Buffetta Charlieho Mungera. Pokud byste se chtěli dozvědět více o jiných kriticích, tak neváhejte a napište nám jména kritiků do komentářů zde nebo na Facebooku.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek F.

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...