V minulej časti seriálu o obchodných stratégiách sme sa pozreli na Position Trading. Ide o stratégiu, v ktorej vytvárate zisky sledovaním trendu aktíva a následnými nákupmi alebo shortmi. Position traderi niektoré pozície držia roky, ba aj desaťročia.
V tomto článku sa dozviete:
- čo je Swing Trading
- ako obchodovať
- rozdiely medzi Swing Tradingom a Day Tradingom
Swing trading je trochu akčnejšia stratégia, pri ktorej vyhľadávate krátkodobé obchody a beriete veľa malých ziskov. Swing traderi pomocou technickej analýzy určujú momentum jednotlivých aktív a vstupujú do (prevažne) krátkodobých obchodov. Snažia sa využiť volatilitu trhu vo svoj prospech.
Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.
>>>Pozrieť našu ponuku<<<
Prečo práve Swing Trading?
Užijete si pri ňom viac „zábavy“ ako pri Position Tradingu, no nemusíte obchodovať každý deň (stačí sledovať trh). Pri Swing Tradingu neriešite trend. V podstate vás nemusí zaujímať, či trh rastie, klesá alebo stagnuje. Zaujíma vás volatilita.
Tej je momentálne (23.3.2018) viac než dosť. Či už ide o akcie, komodity, Forex a hlavne kryptomeny. Tie sú legendárne vďaka svojej vysokej volatilite. Pravidelne niekoľkokrát každý rok celý trh padne o 50% a aj krátkodobejšie fluktuácie vyzerajú zaujímavo. Navyše, tento trh má tendenciu nadmerne sa „nafukovať“ a vytvárať bubliny, ktoré následne praskajú. Len v roku 2017 nájdeme minimálne dva takzvané „bubble patterns.“
A pozornejšie oko by ich iste našlo viac.
Swing Trading – profity
Obchodujte rýchlo a bezpečne. Berte menšie profity. Vaším cieľom je spraviť na pozícii 10-12%, v ťažkých časoch aj 5%. Príde vám to málo? Iste, pri Position Tradingu cielite na 25-50% zisky, no než sa aktívum vyšplhá na danú hodnotu, môže prejsť niekoľko mesiacov.
Pri Swing Tradingu síce beriete menšie zisky, ale spravíte viac obchodov, čo sa vo výslednici prejaví obrovským zhodnotením. Pamätajte, 4 obchody s 10% profitom vám neprinesú 40%. V skutočnosti je to 46,41%.
Swing Trading – stop loss
Ani najlepší obchodník však nevytvorí profit, ak si nebude dávať pozor. Správne nastavenie stop-loss je veľmi dôležité. Väčšina Swing Traderov sa drží pomeru 3:1. Mierite na 12% zisk? Stop-loss si nastavte 4%.
Zn. vami vybrané aktívum stojí 100 $ a očakávate, že sa do dvoch týždňov dostane na
112 $. Stop loss teda umiestnite na 96$. Ak aktívum podlezie túto hodnotu, automaticky sa predá. Vy prijmete stratu, no zbytočne neprerobíte ešte viac.
Určite vždy používajte stop loss. Ak obchodujete na páku, jedna nevydarená pozícia vám môže zničiť celý účet.
Hlavne tieto „pravidlá“ neberte príliš vážne
Občas sa môže stať, že vami vybrané aktívum vykazuje masívny potenciál a mohlo by sa pohnúť aj o 50%. V tom prípade, samozrejme, nie je vhodné všetko predať hneď. Ak technická analýza naznačuje, že to ešte pôjde hore, predajte po dosiahnutí target price iba časť akcií a zvyšok držte ďalej.
Swing Trading vs. Day Trading
Tieto dva prístupy k obchodovaniu majú na prvý pohľad veľa spoločného, no ak sa na ne pozriete lepšie, zistíte pravý opak. Základné praktiky pri vyhľadávaní dobrých pozícií sa veľmi nelíšia. Pomocou technickej a fundamentálnej analýzy nájdete vhodnú akciu/komoditu/kryptomenu a nakúpite.
Pri Day Tradingu však väčšinou pozície nedržíte cez noc. Na konci dňa máte všetko predané. Dôvod je jednoduchý. Neočakávaná správa by mohla počas vašej neprítomnosti výrazne ovplyvniť cenu aktíva a zničiť vašu pozíciu. To je problém aj pri Swing Tradingu, ale day traderi väčšinou berú oveľa menšie profity. Ich obchody trvajú niekoľko minút až hodín. Nepredvídateľné pohyby trhu ich zasahujú oveľa viac.
Day Trading je problematický aj kvôli spreadu, teda rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou aktíva a dosť vadia aj poplatky za obchodovanie (väčšinou 0,25% z objemu). Občas sa teda stane, že reálne vytvoríte profit, ale kvôli spreadu a poplatkom nič nezarobíte.
Na druhej strane, pri Day Tradingu máte možnosť využívať silnejšiu páku. Väčšinou je to štvornásobok vašej kúpnej sily, oproti dvojnásobku pri Swing Tradingu.
Zabudnime však na tieto technikálie. Najväčším rozdielom je v každom prípade miera sústredenia. Poriadny Day Trading je práca na plný úväzok. Neustále musíte sledovať vaše pozície a hľadať ďalšie. Swing Trading je celkovo menej hektická činnosť.
Viete o tom, že na našej stránke každý deň nájdete nové profesionálne analýzy? Tie vám výrazne uľahčia hľadanie vhodných pozícií, prípadne si môžete porovnávať vaše analýzy s analýzami od našich traderov. Ak chcete dostávať najnovšie informácie z trhu, aktivujte si notifikácie (návod nájdete tu), prípadne nás sledujte na facebooku.