[Seriál] Známe obchodné stratégie – Scalping

Share This Post

Stratégia scalping je ďalší možný prístup ku obchodovaniu. Hneď v úvode však musíme dať do pozornosti, že túto techniku obchodovania určite neodporúčame nováčikom, pretože scalping môže pripraviť traderov nielen o peniaze, ale aj o nervy.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je Scalping
  • prečo je táto stratégia náročná

Čo je scalping?

Scalping je jednou z najznámejších obchodných stratégií. Pri využívaní scalpingu trader otvára a zatvára desiatky, niekedy až stovky obchodov denne. Obchoduje v časovom horizonte niekoľkých sekúnd, maximálne niekoľkých minút. Scalping je preto časovo náročný. Rovnako platí, že sa obchodník sústreďuje na malé zisky z jednotlivých obchodov.

Väčšinou však tradunjete s veľkým objemom financií a aj preto je pre vás scalping zaujímavý. Môže byť totiž ziskový (rovnako ale aj stratový) z jedného obchodu čo i len pri najmenšom pohybe trhu. Cieľom pri skalpovaní je teda generovať veľa ziskov na menších cenových pohyboch.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Scalping nie je vhodný pre všetkých

Scalping je extrémne náročný na psychiku. Pokiaľ sa obchodník čo i len pri najmenšej strate „psychicky zrúti“ alebo sa nebude pridržiavať svojho plánu, môže veľmi rýchlo prísť o všetky zisky a o vložené financie. Scalperi musia byť psychicky veľmi „otužilí“ pripravení aj na stratové obchody.

Ďalším dôvodom, prečo sa len tak nevrhnúť na scalping, je jeho technická náročnosť. Pri tejto obchodnej stratégií sa totiž často nevyužívajú ani technické analýzy (a už vôbec nie tie fundamentálne). Pri tak rýchlych obchodoch a ich množstve, by bolo nemožné vrhať sa do hlbších a podrobnejších analýz s množstvom indikátorov. Pri scalpingu sa traderi najčastejšie spoliehajú na svoj cit pre trh. Rovnako dôležité sú aj schopnosti „čítať trhy a grafy“ alebo vedieť vystúpiť z obchodu so ziskom aj pri minimálnom pohybe.

Asi posledným, ale rovnako veľmi dôležitým dôvodom, prečo je scalping vhodný iba pre skúsených obchodníkov, je money management. Pri tejto obchodnej stratégií je totiž dodržiavanie money managementu kľúč k úspechu. Obchodník musí byť schopný svoj plán dodržiavať, pretože jeho poctivé dodržiavanie (nedodržiavanie) sa takmer okamžite prejaví na ziskoch/stratách. Jedna nepozornosť alebo odchýlka od pôvodného plánu vie zničiť celé vaše úsiie. Práve preto scalperi radšej ihneď uzatvárajú malé straty a nedúfajú, že sa trh ešte obráti a zo straty sa stane zisk. Takéto vyčkávanie by totiž mohlo priniesť poriadny škrt cez rozpočet.

High Frequency Trading

Ak už hovoríme o scalpingu, určite nesmieme zabudnúť ani na akýsi fenomén posledných rokov – High Freqency Trading (vysokofrekvenčné obchodovanie). Obchodníci, ktorí majú záujem o High frequency trading (HFT) sa zameriavajú najmä na burzy s vysokou likviditou. Dôvod je jasný. Takéto burzy totiž obchodníkom prinášajú možnosť, ako realizovať desiatky až stovky obchodov a práve vďaka nim sa likvidita na daných burzách ešte zväčšuje.

Na záver

Ak by sme si chceli zhrnúť všetko, čo je o scalpingu potrebné vedieť, tak by sme to asi vedeli rozdeliť do nasledovných bodov:

  1. Scalping je založený na otváraní a zatváraní desiatok až stoviek obchodov s malými ziskami
  2. Väčšinou je časovo extrémne náročný, pretože väčší objem obchodov (zvyčajne) znamená väčší zisk
  3. Scalper obchoduje veľmi rýchlo, pretože nízka expozícia trhom = nižšie riziko
  4. Scalping nie je pre začiatočníkov, pretože vyžaduje schopnosti ako dodržiavanie money managmentu alebo cit pre trhy

Viete o tom, že na našej stránke každý deň nájdete nové profesionálne analýzy? Tie vám výrazne uľahčia hľadanie vhodných pozícií, prípadne si môžete porovnávať vaše analýzy s analýzami od našich traderov. Ak chcete dostávať najnovšie informácie z trhu, aktivujte si notifikácie (návod nájdete tu), prípadne nás sledujte na facebooku.

SpäťPokračovať

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...