[Seriál] Známe obchodné stratégie – Position Trading

Share This Post

Position Trading je jednou z najznámejších obchodných stratégií. Ostatne, aj naše analýzy navádzajú k Position Tradingu, kedy trader postaví pozíciu na základe technickej a fundamentálnej analýzy, dúfa, že správne odhadol trend a v budúcnosti sa mu jeho investícia zhodnotí. Pri Position Tradingu sa v prvom rade snažíme určiť trend trhu a podľa toho buď nakupovať (long pozície – počas uptrendu) alebo shortovať (short pozície – počas downtrendu).

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je Position Trading
  • ako hľadať vhodné miesta pre vstup do obchodu
  • základné stratégie Position Tradingu
  • nevýhody Position Tradingu

Môže vás zaujímať: Slovník trading pojmov

Výhody Position Tradingu

Tomuto spôsobu obchodovania sa často hovorí aj buy-and-hold stratégia. Position traderov nezaujímajú krátkodobé fluktuácie. Používajú dlhodobé grafy (1W, 1M), snažia sa určiť trend, ktorým sa trh uberá a vezú sa na vlne. Niektoré pozície môžu trvať roky.

Position Trading má jednu zaujímavú výhodu. Samotné obchodovanie nezaberá veľa času. Okrem prvotného výskumu trader vstúpi do pozície a väčšinu práce má za sebou. Je to vlastne opak Day Tradingu, pri ktorom niekoľko hodín denne trávite aktívnym obchodovaním a analýzou krátkodobých grafov.

My na trading11 robíme tento výskum za vás a zároveň sa snažíme určiť, kedy je vhodné vystúpiť z pozície a vybrať zisky.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Ako hľadať dobré pozície

Existuje niekoľko spôsobov, ako nájsť výhodný obchod. Môžete napríklad kupovať aktíva, ktoré majú silný potenciál na vytvorenie trendu. Populárnejšie je však nakupovať aktíva, ktorých trend bol ustanovený. Vyžaduje to totiž menej času a máte väčšiu istotu zisku.

Hľadanie trendu je každopádne hlavnou náplňou práce Position Tradera. To väčšinou vyradí z hry aktíva, ktoré sa obchodujú v istom rozsahu (zn idú doprava a dlhodobo nerastú ani neklesajú).

Trend väčšinou začína takzvaným breakoutom z nejakej formácie (trading kanál, trojuholník…), ktorá cenu aktíva uzatvorila A&S medzi dvoma priamkami. Cena je ako pružina stláčaná formáciou. Ak sa dostane mimo, väčšinou daným smerom pokračuje a ustanoví nový trend.

O formáciách na sviečkovom grafe sme vytvorili seriál. Kliknite sem a dozviete sa viac.

breakout

Ďalší populárny spôsob ako hľadať dobré pozície je využitie indikátorov. Indikátor je vo svojej podstate vizuálna reprezentácia grafu, ktorá berie do úvahy istý časovú úsek a produkuje čiaru, ktorá môže čo-to napovedať o budúcom vývoji grafu.

Chcete pri obchodovaní používať indikátory? Tu o nich nájdete viac.

Základná stratégia pri Position Tradingu

Napriek tomu, že pozície môžete držať veľmi dlho, fundamentálne sa pri Position Tradingu snažíte o tri veci:

  • plánovaný vstup (treba vedieť, kedy nakúpiť)
  • plánovaný výstup (treba vedieť, kedy predať)
  • kontrolovanie rizika (nedovoliť príliš vysoké straty)

Úplne najzákladnejšou stratégiou pri Position Tradingu je jednoduchá práca s MA 40 (Moving average), teda s 40-sviečkovým pohyblivým priemerom. Začnite nakupovať, keď aktuálna cena prekročí MA 40 a predávajte, keď sa ocitne pod touto krivkou.

Stop loss na pri obchodovaní s akciami alebo komoditami nastavuje na cenovú hladinu 5% pod vstupnou hodnotou.Zabránite tak zbytočným stratám v prípade, že by sa aktívum napriek očakávania vydalo „nesprávnym“ smerom.

btc-usd ma40 position tradingPri Position Tradingu je trpezlivosť vaším priateľom. Trend pri niektorých aktívach môže trvať roky a občas je náročné vydržať a neukončiť pozíciu priskoro. Je vhodné zaujímať sa o trh a sledovať zmeny nálady. Kvalitná technická a fundamentálna analýza, používanie indikátorov a celkovo záujem o dané aktívum vám pomôže maximalizovať zisky.

Nevýhody Position Tradingu

Napriek všetkým výhodám má Position Trading niekoľko závažných problémov. Zatiaľ čo pri Day Tradingu alebo Swing Tradingu obchodníci pravidelne vymieňajú obchodované aktívum za fiat, pri Position Tradingu často vaše peniaze uzamknete na niekoľko rokov. Ak sa teda rozhodnete vstúpiť do veľkej pozície, uistite sa, že dané peniaze nebudete v nasledujúcich mesiacoch/rokoch potrebovať. Predčasná likvidácia aktíva totiž vedie k výrazne nižším ziskom a znehodnocuje prácu, ktorú ste vložili do prieskumu a sledovania trhu.

Ďalším rizikom sú fluktuácie, ktoré Position Traderi väčšinou ignorujú. Pri troche šťastia môžu spôsobiť otočenie trendu a ak nebudete reagovať včas, prídete o zisky. Je nutné priebežne sledovať graf a dávať si pozor na formácie typu H&S, double top/bottom …

Na záver

Position Trading je vhodný pre ľudí, ktorí nechcú tráviť celé dni obchodovaním. Vyžaduje relatívne málo času. Position Traderov nájdete na každom trhu, nevyhovuje však každému. Ak sa chcete dozvedieť o ďalších obchodných stratégiách, prihláste sa na odber notifikácií  (návod nájdete tu).

[qsm quiz=26]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...