Sociální sítě selhávají v boji proti fake news – Přitvrďte, žádá Evropská komise

Share This Post

Evropská komise ve čtvrtek uvedla, že Google, Facebook a Twitter nesplnili své sliby o boji proti fake news (falešným zprávám). Konstatování komise přichází tři měsíce před klíčovými volbami do Evropského parlamentu.

Volby do Evropského parlamentu se blíží

Technologické společnosti (včetně již zmíněných gigantů) a obchodní organizace zastupující reklamní průmysl se v říjnu minulého roku rozhodli dobrovolně přistoupit ke kodexu chování, v němž se zavázali bojovat se šířením falešných zpráv s cílem odvrátit hrozící přísnější legislativu.

Brusel se snaží odvrátit hrozbu falešných zpráv během plánované kampaně a voleb do Evropského parlamentu v květnu tohoto roku a také v případě národních voleb v Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Řecku, Polsku, Portugalsku a na Ukrajině.

Evropský komisař pro bezpečnost Julian King kritizoval nedostatečný pokrok při odstraňování falešných zpráv na základě předložených měsíčních reportů společností Google, Facebook a Twitter.

„Je to smutné, že již nyní zaostávají. Musí splňovat standardy, které od nich požadujeme a k jejichž plnění se zavázali“

řekl King ve svém tweetu.

Co vlastně komise firmám vyčítá?

Komise Facebooku vyčítá, že neposkytl podrobnosti o krocích proti politickým reklamám, ani o počtu falešných účtů, které byly zablokovány kvůli škodlivým aktivitám zaměřeným na Evropskou unii.

Dále komise zkonstatovala, že opatření společnosti Google týkající se politických reklam také nebyla dostatečně přesná a navíc společnost komisi neupřesnila ani rozsah podniknutých kroků k řešení falešných zpráv. Dále se ve zprávě píše, že Google neposkytl žádné konkrétní důkazy, které by ukazovaly, že vůbec nějaké kroky provedl.

No a poslední do trojice, Twitter, je kritizován za to, že neposkytl metriku pro měření pokroku v monitorování politických reklam.

Ve společném prohlášení, za kterým kromě již zmíněného Juliana Kinga stojí také místopředseda komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip, komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová a česká komisařka pro spravedlnost Věra Jourová se mimo jiné dočtete, že

„…chceme vidět větší pokrok v plnění slibů, které firmy ohledně boje s fake news slíbily..“

Závěr

Evropské státy (a vlastně nejen ty) se poslední dobou během důležitých voleb často stávaly terčem různých dezinformačních kampaní a komise tuto hrozbu evidentně nebere na lehkou váhu. Dá se ale boj s fake news vůbec vyhrát? Nebo jde o marný boj s větrnými mlýny?

Co číst dále?

[VIDEO] Warren Buffett odporučil ideálnu investíciu na nadchádzajúcu dekádu

Zdroj:
nypost.com

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...