Posledná atestačná správa odhalila, že spoločnosť Tether drží vo svojom portfóliu, ktorým kryje nimi vydávaný stablecoin USDT, aj bitcoin (BTC). Vo svojich nákupoch primárnej kryptomeny chce pokračovať aj naďalej.
Tether kupuje bitcoiny
Spoločnosť 17. mája totiž uviedla, že až 15 % svojich prevádzkových ziskov nasmeruje práve na nákup ďalších bitcoinov. Paolo Ardoino, technický riaditeľ Tetheru, k tomu uviedol:
Rozhodnutie Tetheru držať Bitcoin je v súlade s naším strategickým prístupom k diverzifikácii našich rezerv a zaisteniu ich stability. […] Rád by som zdôraznil, že Tether nemá v pláne držané bitcoiny predávať.”
Dodal, že prebytočné rezervy Tetheru prevyšujú jeho držbu BTC. To spoločnosti zaisťuje dobrú pozíciu z hľadiska stabilného rastu.
K 31. marcu Tether už vlastnil bitcoiny v hodnote 1,5 miliardy dolárov, čo zodpovedá zhruba 52 600 tokenom. Len pre zaujímavosť: v prípade, že by ich spoločnosť konsolidovala do jednej peňaženky, razom by sa táto adresa stala trinástym najväčším držiteľom BTC na svete.
Ardoino ďalej objasnil, že stablecoin v mnohých predchádzajúcich štvrťrokoch držal „významné“ množstvo BTC. Nezískal teda nimi držané množstvo až v Q1 2023, ako niektorí na sociálnych sieťach špekulovali.
Without much fanfare, Tether has started reinvesting some of their profits/excess reserves into Bitcoin. How much have they acquired in Q1, you ask? Just around 52,670. pic.twitter.com/NI3N0oICOz
— girevik (@girevik_) May 10, 2023
Sam Kazemian, zakladateľ spoločnosti Frax Finance, si myslí, že Tether robí dobrý krok, keď aj naďalej pokračuje v nákupoch BTC.
Myslím, že je nesmierne múdre, aby emitenti stablecoinov vložili časť svojich ziskov (nie kolaterálu) do digitálnych aktív.
Príležitosť za bilión dolárov
Kazemian sa domnieva, že stablecoiny predstavujú v kryptografickom priestore obrovskú príležitosť.
Myslím, že najlepší emitenti stablecoinov budú ďalšími Apple, Amazon a Google tejto generácie.
V súlade s Kazemianovou predpoveďou spoločnosť Tether vo svojom príspevku z 15. mája uviedla, že jej zisky za 1. štvrťrok prekonali zisky zavedených spoločností, ako sú Netflix, Starbucks a PayPal.
Tether sa v poslednej dobe teší z rastúcich ziskov. Prispieva k tomu samozrejme aj fakt, že od marca 2022 rastú úrokové sadzby. K 31. marcu spoločnosť vlastnila niečo cez 53 miliárd dolárov v amerických pokladničných poukážkach, čo je rekordná hodnota. Vyššie sadzby potom tiež znamenajú, že Tether zhrabne zisky zo svojich držaných dlhopisov s pevným výnosom.
Kazemian vníma emitentov stablecoinov ako win-win spoločnosti s výhodami pre všetkých.
Ak sa ekonomike darí a sadzby sú nízke, ich investície a ich tokeny na hodnote rastú. Ak je ekonomika v recesii a sadzby sú veľmi vysoké, jednoducho ich zaplatí vláda USA.
Záver
Tether má svojich odporcov viac ako dosť. Spoločnosť tiež nie je registrovaná u Komisie pre cenné papiere a burzy. To okrem iného znamená (ako uviedol známy odborník na kybernetickú bezpečnosť a právnik John Reed Stark), že spoločnosť nemusí dodržiavať prísne americké štandardy vykazovania. Správy o držbe BTC spoločnosti Tether, rovnako ako o aktívach a pasívach, tak nepredstavujú plnohodnotný audit.
Napriek svojej rastúcej dominancii sa Tether v priebehu rokov zaplietol do rôznych právnych bitiek. V roku 2021 Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures nariadila Tetheru zaplatiť 41 miliónov dolárov za skreslenie stavu rezerv, ktoré kryjú USDT. Týmto svojim krokom sa potom stavia po bok firme MicroStrategy, ktorá už drží viac ako 140 000 BTC.
Sme novo aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.
ZDROJ: thedefiant.io