TOP 5 článkov za minulý týždeň + Tok peňazí naznačuje, že inštitúcie vsádzajú na BTC rely

Share This Post

Pokiaľ máte málo času a nestíhate si prechádzať naše články po jednom, skúste naše týždenné zhrnutie. Všetko dôležité, čo sa v ten týždeň udialo, nájdete tu prehľadne na jednom mieste. Každý nadpis je možné rozkliknúť a prejsť tak na celý článok. Chýbať nebude ani bonusová správa.

Sam Bankman-Fried bol uznaný vinným

Sam Bankman-Fried, zakladateľ a hlavná tvár kryptomenovej burzy FTX, bol obvinený z podvodu v hodnote viac ako 10 miliárd amerických dolárov. Napriek mesiacu plnému dramatických súdnych stretov, kedy porota hodnotila argumenty oboch strán, nakoniec bol uznaný vinným vo všetkých bodoch.

Prokurátori popisovali Bankman-Frieda ako osobu, ktorá zradila dôveru svojich zákazníkov, premenil ich účty na svoju osobnú pokladnicu. Svoje obvinenia podložili výpoveďami bývalých členov Bankman-Friedovho tímu, vrátane jeho ex-priateľky Caroline Ellison. Tieto výpovede poukazovali na to, ako mohol využiť svoju firmu Alameda Research na odtok miliárd amerických dolárov z účtov zákazníkov FTX.

Do bitcoinového halvingu zostávajú už iba mesiace – čas riskovať?

Vianočná sezóna je opäť za rohom a trh vyzerá nastavený na ďalší run. Bitcoin (BTC) sa v októbri vyšplhal na viac ako 35 000 dolárov, čo je ďalšia rekordná hodnota pre rok 2023. Ak sa už nejaký ten čas pohybujete v oblasti kryptomien, určite budete súhlasiť s tým, že sviatočné obdobie väčšinou sprevádza eufória – najmä tento rok. Zdá sa, že sa všetci zhodujú na tom, že býčia séria je za rohom.

Vianočné rely na kryptomenových trhoch prinášajú obvykle vzrušenie a radosť. Historicky táto sezóna prináša nárast objemov obchodov, výrazné pohyby na trhu a prudký nárast cien. Posledné roky sa však konvenciám vymykajú a dynamiku trhu ovplyvňujú nečakané faktory. Zoberme si napríklad globálnu pandémiu v roku 2020 spolu s tweetmi Elona Muska v rokoch 2021 a 2022. Kryptomeny prudko vzrástli z dôvodov, ktoré nikto nemohol predvídať.

Čo ak spotové bitcoinové ETF nebudú schválené?

Už sa tak nejako automaticky predpokladá, že Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) spotové bitcoinové ETF schváli. Jednak nedošlo k okamžitému zamietnutiu a v prehranom súdnom spore s Grayscale dokonca SEC nevyužila ani možnosť odvolania. Na trhu panuje  býčí sentiment a celková trhová kapitalizácia kryptomien za posledný mesiac narástla o viac ako 250 miliárd USD. Čo ak ale k schváleniu nedôjde?

Túto otázku si kladie množstvo odborníkov. Napríklad Laurent Kssis, poradca pre obchodovanie s kryptomenami v CEC Capital, predpokladá pri zamietnutí pokles ceny bitcoinu k hranici 30 000 USD. Návrat pod hranicu 25 000 USD vidí veľmi nepravdepodobne. To by muselo byť zamietnutie SEC veľmi kategorické. Predpokladá totiž, že na rast ceny má pozitívny vplyv aj blížiaci sa halving.

Dlhodobé držanie bitcoinu dosiahlo historické maximum

Dlhodobí držitelia teraz hromadia viac Bitcoinov ako kedykoľvek predtým, pričom táto tendencia sa prejavuje na úkor krátkodobých špekulantov. Táto zmena v akumulácii bola pozorovaná naposledy v júli tohto roku a signalizuje väčšiu dôveru v dlhodobú hodnotu najväčšej kryptomeny sveta. Ako uvádza analytická spoločnosť Glassnode, malí hráči sa stávajú stále významnejšími v tomto priestore, kde ich rastúca akumulácia prispieva k vytváraniu cenovej podpory.

Naopak krátkodobí držitelia, tradične spojení s vyššou trhovou volatilitou, znižujú svoju ponuku na najnižšie úrovne v histórii. Táto zmena nie je len znakom poklesu špekulatívneho záujmu, ale tiež prispieva k uťahovaniu ponuky na trhu. V dôsledku toho Bitcoin udržuje svoju cenu stabilne nad úrovňou 34 000 amerických dolárov.

Inštitucionálne zapojenie do sveta Bitcoinu môže spôsobiť jeho centralizáciu a kolaps

Rastúce zapojenie inštitúcií do sveta Bitcoinu vyvoláva obavy. Arthur Hayes, zakladateľ fondu Maelstrom, uviedol, že základná hodnota Bitcoinu, ktorou je decentralizácia, sa môže dostať do ohrozenia.

V nedávnom podcaste s Blockworks Hayes vykreslil budúcnosť, kedy by dominantné finančné inštitúcie mohli konsolidovať veľké množstvo bitcoinu. „Povedzme, že príde Larry Fink a jemu podobní [tradiční finančníci] a zhrabnú veľké percento voľne obchodovaných bitcoinov v obehu,” povedal a zdôraznil možnosť, že sa bitcoin začne koncentrovať v rukách iba niekoľkých málo ľudí.

Bonusová správa

Tok peňazí naznačuje, že inštitúcie vsádzajú na BTC rely

Meltem Demirors, obchodný riaditeľ (CSO) v spoločnosti CoinShares, hovorí, že inštitucionálni investori zrejme vsádzajú na nadchádzajúce rely bitcoinu (BTC). V novom rozhovore pre CNBC Demirors poznamenal, že investori v poslednom čase priamo utápajú peniaze v investičných produktoch na Bitcoin.

Ak sa pozrieme na toky do produktov súvisiacich s Bitcoinom, zaznamenali sme prílev peňazí v šiestich po sebe nasledujúcich týždňoch. V auguste sme videli malý nárast tokov, potom sme obchodovali skutočne bez výraznejších zmien, vo veľmi nízkych objemoch.

Posledných šesť týždňov sme zaznamenali oveľa väčšiu aktivitu, oveľa väčší objem obchodovania. Teraz sme na 760 miliónoch dolárov tokov do BTC produktov v roku 2023. Prekročili sme úrovne z roku 2022. Takže si myslím, že to všetko sú ukazovatele toho, že inštitucionálni kupci začínajú zaujímať pozície okolo potenciálnej rely Bitcoinu na konci roka a v prvom štvrťroku budúceho roku.

Demirors si tiež myslí, že americká Komisia pre cenné papiere (SEC) do konca roka schváli burzovo obchodovaný fond (ETF) pre spotový trh s bitcoinmi. Poznamenáva však, že ak SEC tento veľmi očakávaný investičný produkt v oblasti bitcoinu schváli, bude pravdepodobne nejaký čas trvať, než do ETF v bitcoine začne prúdiť kapitál.

akékoľvek mince

Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...

Ethereum ETF schváleno, tak proč ještě nejsme bohatí?

Mohou existovat dva hlavní důvody, proč se cena etheru...

ETH ETF byly schváleny, ale Gary Gensler pro ně nehlasoval

Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států (SEC)...

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...