Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za minulý týždeň, skúste náš výber top 5 článkov plus bonusovú správu dňa:
Miliardársky investor Bill Ackman hovorí, že „krypto tu zostane“
Miliardársky investor a manažér hedgeových fondov Bill Ackman hovorí, že zostáva ohľadne kryptomien optimistický, a to napriek nedávnemu kolapsu burzy kryptomien FTX a turbulenciám na trhu, ktoré ho nasledovali. Vo vlákne na Twitteri z 20. novembra generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti pre správu hedgeových fondov Pershing Square Capital Management uviedol, že verí, že „krypto tu zostane“ napriek nedávnym výzvam, že je potrebné zvýšiť dohľad a odstrániť „podvodných aktérov“ v priestore.
FTX dlhuje viac ako 3 miliardy dolárov svojim 50 najväčším veriteľom!
Krachujúca kryptoburza FTX, ktorá donedávna patrila k tým najväčším na svete, zverejnila dokument týkajúci sa 50 najväčších veriteľov. Dlh je obrovský. Podľa súdneho podania z 20. novembra dlhuje FTX Trading LTD svojim 50 najväčším veriteľom vyše 3 miliardy dolárov. Dokument ohľadom top 50 veriteľov kolabujúcej kryptoburzy bol poskytnutý v súlade s predchádzajúcim sľubom právnikov z doby zverejnenia vyhlásenia o bankrote. Minulý týždeň kryptoburza prezradila, že celkový počet veriteľov nebude pôvodne očakávaných cca 100-tisíc, ale okolo milióna. Vtedajší dokument potom obsahoval aj spochybnenie Bankman-Frieda v pozícii CEO.
Väčšina bitcoinových adries je aktuálne v strate
Analytická spoločnosť IntoTheBlock, ktorá monitoruje dianie na blockchaine, uvádza podľa posledných dát, že viac ako 50 % bitcoinových adries sa v súčasnej dobe nachádza v strate. Stalo sa tak prvýkrát od krachu v marci 2020, ktorý spôsobila pandémia Covid-19. Údaje spoločnosti IntoTheBlock ukazujú, že 24,6 milióna bitcoinových adries z celkových 47,9 milióna sa teraz nachádza v červených číslach. Analytická spoločnosť označila za stratové tie adresy, ktoré dostali bitcoiny za vyššiu cenu ako 16 069 USD. Vedúci výskumu IntoTheBlock Lucas Outumura vo svojom príspevku na platforme Medium tiež uvádza, že historicky väčšina hlavných kryptomenových aktív klesá na budúcom medveďom trhu menej ako na predchádzajúcom.
Sú obavy o Kucoin na mieste? Takmer pätinu rezerv drží vo svojom tokene KCS
V horúcej snahe upokojiť znepokojených investorov a zabrániť vyberaniu prostriedkov po náhlom kolapse FTX zverejňujú krypto burzy a úverové firmy svoje dôkazy o rezervách. Tento proces, ktorý okrem iného zahŕňa aj potvrdenie disponibilných aktív subjektu, odhalil do očí bijúce problémy. 9. novembra sa kryptomenová burza KuCoin stala jednou z firiem, ktorá vyhlásila, že do mesiaca zverejní proof-of-reserves „POF“. Ďalej sľúbila, že bude úzko spolupracovať s audítorskými inštitúciami na budovaní dôvery a transparentnosti v odvetví. Niekoľko dní po tomto oznámení sa však kryptografická komunita obáva, že práca s rezervami je na burze dosť podobná tomu, čo viedlo ku krachu FTX.
New York sa stáva prvým štátom USA obmedzujúcim ťažbu kryptomien
Podľa najnovších správ portálu Bloomberg americká guvernérka štátu New York Kathy Hochul za demokratickú stranu podpísala moratórium na používanie fosílnych palív na ťažbu kryptomien v celom regióne. Stáva sa tak prvýkrát, čo v Spojených štátoch amerických bude obmedzená ťažba bitcoinu a ďalších kryptomien PoW. Novo schválený zákon má za cieľ riešiť otázky týkajúce sa ochrany životného prostredia v štáte New York. Nový prísny zákon tak spúšťa dva roky trvajúce moratórium pre spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou kryptomien, ktoré sú poháňané fosílnymi palivami. Ťažobné subjekty tak po dobu dvoch rokov nebudú môcť získať povolenie, kým neprejdú na obnoviteľné zdroje. Štát si kladie za cieľ znížiť uhlíkové emisie o viac ako 80 %.
Bonusová správa
Sú XRP a XRPL centralizované? Vedenie Ripple sa háda
V posledných dvoch dňoch pokračovalo ďalšie kolo kontroverzie ohľadom decentralizácie XRP Ledgeru a kryptomeny XRP, ktorá ho poháňa. Svoje vyjadrenie poskytol aj bývalý riaditeľ vývoja spoločnosti Ripple Matt Hamilton či súčasný technický riaditeľ spoločnosti David Schwartz.
Reagovali tak na tézu, že ako blockchain generujúci nulové príjmy nemôže XRPL ponúkať validátorom zárobky, čo odrádza nezávislé od účasti v sieti. Nedostatok zárobkov potom generuje nedostatok nezávislých validátorov, čo zase predstavuje hrozbu prevzatia XRPL spoločnosťou Ripple a pridruženými spoločnosťami, ktorú predniesol jeden z pochybujúcich používateľov na Twitteri.
Sure they could try to. But why would they? That is the whole point of decentralisation. And if they did then the rest of the nodes just exclude them from their UNLs.
— Matt Hamilton | #LabWeek22 ?? (@HammerToe) November 25, 2022
Hamilton súhlasil s tým, že príjmy z blockchainu sú nulové, čo ho robí decentralizovaným, pretože záujmy validátorov a používateľov sú v súlade. Pokiaľ ide o prevzatie siete prostredníctvom podriadených validátorov, bývalý hlavný vývojár spoločnosti uviedol, že Ripple kontroluje iba svoj zoznam unikátnych uzlov (UNL). Ak by sa však Ripple pokúsil „prevziať“ iných validátorov, ostatné uzly by ich jednoducho vylúčili zo svojich UNL.
David Schwartz reagoval na ďalší argument týkajúci sa zmien, ktoré sa validátori môžu pokúsiť predložiť na hlasovanie. Uviedol, že pokiaľ validátori úspešne odhlasujú zmenu a uzly sa nedohodnú, jednoducho sa od seba oddelia, tj. dôjde k forku. [1]
Zdroje: [1] u.today