Top 5 článkov za uplynulý týždeň + Ministerstvo financií USA pracuje na krachu SVB, nie na záchrane

Share This Post

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za minulý týždeň, skúste náš výber top 5 článkov plus bonusovú správu dňa:

Čo znamená globálna finančná kríza a aký je jej vplyv na svetovú ekonomiku?

Svetová finančná kríza bola rozsiahlou hospodárskou krízou, ktorá začala v roku 2008 a bola dôsledkom zrútenia trhu s bývaním a investičných bánk. Ak finančný systém alebo ekonomika ako celok prechádza rýchlym a veľkým úpadkom, hovorí sa o finančnej kríze. Finančné aktíva, ako sú akcie, dlhopisy a nehnuteľnosti, počas finančnej krízy často zaznamenávajú prudký a výrazný pokles hodnoty. Krízu možno tiež identifikovať podľa zníženej dostupnosti úverov a straty dôvery vo finančné inštitúcie, ako sú banky.

MMF sa snaží bitconu pribuchnúť dvere

Mal by Medzinárodný menový fond (MMF) nechať rozvojovým krajinám, ktoré sa stretávajú s infláciou, otvorené bitcoinové dvere? Medzinárodný menový fond túto otázku minulý týždeň znovu nastolil v dokumente, v ktorom predložil deväť politických opatrení zameraných na kryptomeny. Tie by malo prijať 190 členských krajín. Prvý na jeho zozname „nie“ bolo povýšenie kryptomien na „zákonné platidlo“. MMF vo svojom politickom dokumente uviedol niekoľko argumentov pre svoj postoj, okrem dobre zdokumentovanej volatility kryptomien. Mohlo by to vystaviť vládne príjmy riziku výmenných kurzov. Domáce ceny „by sa mohli stať veľmi nestabilné“, pretože podniky a domácnosti by trávili čas rozhodovaním, či držať fiat alebo BTC „na rozdiel od zapojenia do produktívnych činností“. Vlády by museli umožniť občanom platiť dane v bitcoinoch – a tak ďalej.

Veritelia Mt. Gox začnú dostávať svoje bitcoiny už tento mesiac

Veritelia burzy Mt. Gox sa vlani mohli zaregistrovať a zvoliť si formu výplaty svojich nárokov. Tí, čo zvolili formu predčasných paušálnych platieb, sa teraz dočkajú časti svojich bitcoinov. Termín pre splácanie je od 10. marca do 30. septembra tohto roku. Teda či sa niečo nezmení na poslednú chvíľu. Aféra Mt. Gox sa tiahne už skoro desať rokov. V roku 2014 došlo k útoku, počas ktorého odcudzili viac ako miliardu dolárov v krypte. V roku 2018 sa objavili správy o možnej refundácii poškodených a v roku 2021 súd finálne schválil rehabilitačný plán. Tento mesiac by mala začať prvá tranža predčasných paušálnych platieb. Tí, čo si zvolili počkať na celkovom vyrovnaní, môžu čakať ešte ďalších päť až deväť rokov.

Ako funguje RandomX, ťažobný algoritmus pre Monero?

RandomX je názov ťažobného algoritmu pre Monero, najpopulárnejšiu anonymnú kryptomenu, ktorá má za cieľ chrániť svoju vlastnú sieť pred ASIC miningom, umožniť ťažbu iba na CPU a zároveň zaistiť obrovskú bezpečnosť svojho protokolu a blockchainu. Rovnako ako jeho predchodca bol aj RandomX vytvorený ako bezpečný a defaultný algoritmus pre Monero. Ponúka vysokú úroveň kryptografie s dôrazom na súkromie a anonymitu. Predovšetkým bol ale navrhnutý tak, aby bol odolný voči ťažbe pomocou ASICov. CryptoNight túto schopnosť už pred nejakým časom stratil a udržal sa nad vodou len vďaka niekoľkým aktualizáciám. Tím Monero sa však rozhodol vytvoriť nový algoritmus od základov. Algoritmus, ktorý využije to najlepšie z CryptoNight a vytvorí tak novú ťažobnú základňu.

Najväčší krach banky od roku 2008 – regulátor uzavrel Silicon Valley Bank

Tento týždeň doslova prekypuje negatívnymi správami z trhu. Rieši sa aféra Silvergate, jastrabí prejav Jeroma Powella, nezamestnanosť v Spojených štátoch a v neposlednom rade problémy Silicon Valley Bank. Americká banka sa dostala do problémov s likviditou a musela preto predávať svoje dlhopisy so stratou. To viedlo k štvrtkovému prepadu ich akcií o 60 % a následne k piatkovému uzavretiu regulátorom.

Bonusová správa

Ministerstvo financií USA pracuje na krachu SVB, nie na záchrane

Ministerka financií Spojených štátov Janet Yellenová údajne spolupracuje s regulačnými orgánmi na riešení kolapsu banky Silicon Valley a ochrane investorov. Neuvažuje však o rozsiahlej finančnej pomoci.

Yellenová to uviedla v rozhovore pre CBS News 12. marca a vyhlásila, že regulačné orgány navrhujú „vhodné opatrenia na riešenie situácie“ v banke.

Pokiaľ ide o skutočnosť, že väčšina účtov v SVB je nezaistená, Yellenová poznamenala, že regulátori si „veľmi dobre uvedomujú problémy, ktoré budú vkladatelia mať“. Mnohí z nich sú malí podnikatelia, ktorí zamestnávajú ľudí po celej krajine.

Yellenová hovorila aj o možnosti, že krach v Silicon Valley postihne aj ďalšie americké regionálne banky. Vyjadrila sa v zmysle, že regulátori urobia všetko pre to, aby problémy jednej banky nevyvolali nákazu v celom sektore.

Podľa údajov Federálneho rezervného systému mali malé banky v USA vo februári 2023 aktíva vo výške 6,8 bilióna dolárov a vlastný kapitál vo výške 680 miliárd dolárov. Zlyhanie technologickej banky môže znamenať „riziko runu na tisíce malých bánk“. Podľa Yellenovej Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) zvažuje „širokú škálu dostupných možností“, vrátane akvizícií zahraničných bánk.

ZDROJ: cointelegraph.com

Related Posts

Investoři prchají před rizikovými aktivy, protože JPMorgan zvyšuje pravděpodobnost recese na 40 %

Kryptoměnové a technologické akcie zažily 10. března výrazné propady...

Deutsche Boerse spustí institucionální úschovu Bitcoinů a Etherů

Obchodní jednotka společnosti Deutsche Boerse, Clearstream, se připravuje na...

Crypto Task Force společnosti SEC bude hostit kulatý stůl o stavu zabezpečení kryptoměn

Krypto pracovní skupina Americké komise pro cenné papíry a...

Izrael zveřejnil předběžný návrh CBDC pro digitální šekel

Izraelská banka zveřejnila předběžný návrh designu digitálního šekelu (DS),...

Strategy nakupuje 20 356 Bitcoinů za téměř 2 miliardy dolarů, blíží se k hranici 500 000 BTC

Strategy, největší firemní držitel Bitcoinu na světě, oznámila nákup...

Oddělení pro vymáhání SEC uzavřelo vyšetřování Robinhood Crypto

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) uzavřela...