Bill Ackman apeluje na vládu USA: Do 48 hodín napravte chybu, inak príde „deštrukcia“

Share This Post

Miliardár Bill Ackman vyzval vládu Spojených štátov, aby počas nasledujúcich „48 hodín“ „garantovala“ všetky vklady v držbe banky Silicon Valley Bank (SVB). Inak riskuje „zničenie“ mnohých finančných inštitúcií.

Ďalej vyhlásil, že vrcholové vedenie SVB urobilo „zásadnú chybu“ a malo by byť prepustené.

Bill Ackman varuje pred následkami krachu SVB

Vo svojom tweete z 11. marca Bill Ackman, generálny riaditeľ spoločnosti Pershing Square, ktorá spravuje hedžové fondy, uviedol, že ak vláda „nezaručí všetky“ vklady SVB pred „pondelkovým otvorením“, dôjde k stiahnutiu v podstate všetkých nepoistených vkladov“ zo všetkých bánk, okrem „systémovo dôležitých bánk (SIB)“.

Ackman naznačil, že by to bol dôsledok toho, že by si „svet“ uvedomil, čo je nepoistený vklad – „nezaistená nelikvidná pohľadávka za skrachovanou bankou“.

Varoval, že tieto výbery „odčerpajú likviditu“ z komunitných, regionálnych a ďalších bánk a „začnú deštrukciu“ týchto kľúčových inštitúcií. To všetko má nastať, pokiaľ americká vláda neochráni „všetkých vkladateľov“.

Jedinou ďalšou eventualitou, ako tomu možno podľa Ackama zabrániť, je „možnosť veľmi nepravdepodobná“. Tá spočíva v tom, že veľké finančné inštitúcie, ako je JPMorgan, Citibank alebo Bank of America, získajú SVB ešte pred pondelňajším otvorením trhov.

Ackman si myslí, že sa tomu všetkému dalo „predísť“. Stačilo, keby americká vláda „v piatok zasiahla“ a zaručila vklady SVB. Dodal, že „franšízová hodnota“ tejto dlhoročnej banky mohla byť zaistená a „prevedená“ na nového vlastníka výmenou za „kapitálovú injekciu“.

Kritické slová má najmä na vedenie spoločnosti. Vrcholové vedenie SVB „urobilo zásadnú chybu“ a malo by byť prepustené. Poznamenal, že:

Investovali krátkodobé vklady do dlhodobých aktív s pevnou úrokovou sadzbou. Potom sa krátkodobé sadzby zvýšili a nastal run na banky. Vrcholový manažment to pokazil a mal by prísť o prácu.

Aké sú scenáre ďalšieho vývoja?

Po vykonaní spätnej kontroly súvahy SVB sa Ackman domnieva, že aj v prípade likvidácie by vkladatelia nakoniec mali dostať späť približne 98 % svojich vkladov. Ako však správne podotýka, slovo nakoniec je príliš dlhá doba, keď vás budúci týždeň čakajú platby.

Krátko potom na Twitteri zopakoval, že Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) by mala do nedeľného večera garantovať všetky vklady v banke SVB. Na to je potrebné zverejniť ďalšie plánované kroky.

Záver

Ackmanova kritika prichádza po tom, čo Bob Elliot, generálny riaditeľ investičnej spoločnosti Unlimited, uviedol, že rozhodnutie Federálneho rezervného systému a FDIC ohľadom budúcnosti SVB môže ovplyvniť regionálne banky v celých Spojených štátoch. V ohrození sú tak bilióny dolárov.

Elliot uviedol, že takmer tretina vkladov v Spojených štátoch je uložená v malých bankách. Je dôležité si uvedomiť, že len 50 % týchto vkladov je poistených.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: cointelegraph.com

Related Posts

Top 5 článkov za uplynulý týždeň + Vstupuje Bitcoin do novej býčej fázy?

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Tim Draper na PBW zaspieval bitcoinovú pieseň a hovoril o budúcnosti peňazí

Americký podnikateľ Tim Draper vystúpil na práve prebiehajúcej akcii...

Do Kwon, zakladateľ Terraform Labs, bol zatknutý

Spoločnosť Terraform Labs asi nie je potrebné dlho predstavovať....

Držať bitcoin sa vypláca, je to uchovávateľ hodnoty

Na serveri Blockchain.com možno nájsť množstvo štatistík a dát...

Bitcoin tento rok prekonáva 97 % všetkých spoločností z indexu S&P 500

Trh s kryptomenami aj naďalej viac ako statočne prechádza...