Top 5 článkov za uplynulý týždeň + Vstupuje Bitcoin do novej býčej fázy?

Share This Post

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za minulý týždeň, skúste náš výber top 5 článkov plus bonusovú správu dňa:

Peter Schiff: Svet prejde od fiat mien k menám digitálnym, Bitcoin to ale nebude

Dlhodobý kritik Bitcoinu (BTC) a generálny riaditeľ spoločnosti Euro Pacific Capital Peter Schiff predpovedá celosvetový prechod od fiat mien k digitálnym alternatívam. Schiff sa domnieva, že jednou z možností, ktorú globálne ekonomiky pravdepodobne prijmú, bude digitálne zlato. Vyjadril však skepsu ohľadom schopnosti Bitcoinu stať sa v budúcnosti jednou z týchto digitálnych mien. Podľa Schiffa začnú ľudia vykonávať transakcie s digitálnym zlatom buď prostredníctvom technológie blockchain, alebo za pomoci súkromných spoločností, ktoré tento kov tokenizujú. Poznamenal, že prechod k digitálnym menám bude spôsobený najmä rýchlou devalváciou dolára.

Viac ako 186 amerických bánk čelí potenciálnemu krachu

V Spojených štátoch riešia problém banky Silvergate, Signature a Silicon Valley Bank (SVB). V Európe máme svoje Credit Suisse. Jazda ale nemusí končiť. Ihneď po páde SVB začalo pár ďalších bánk kopírovať jej negatívny vývoj pred pádom. Súčasná analýza odhalila potenciálny krach u viac ako 186 z nich. Nedávne zvýšenie úrokových sadzieb znížilo trhovú hodnotu aktív amerického bankového systému o 2 bilióny USD. To zvýšilo krehkosť systému voči nepoisteným vkladom. Zásadné pre SVB. Ich najväčší problém bol v tom, že v nej ľudia mali uložené peniaze. A to veľa peňazí. Toľko peňazí, že skoro 95 % z nich presahovalo poistenie vkladov. A logicky, keď si títo ľudia začnú vyberať, tak za chvíľu nemáte z čoho.

Bitcoin tento rok prekonáva 97 % všetkých spoločností z indexu S&P 500

Trh s kryptomenami aj naďalej viac ako statočne prechádza finančnou krízou. Tú už neustálo niekoľko významných bankových inštitúcií. Bitcoin (BTC) počas tretieho mesiaca tohto roku zaznamenal lepšie výsledky ako takmer 100 % z 500 popredných verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch. Od 10. marca vzrástla cena Bitcoinu o 37,06 % (údaj platný v čase písania článku) a od prelomu roka o viac ako 72 %. Pozitívne je, že táto vlajková kryptomena zaznamenala lepšie výnosy od začiatku roka (YTD) ako 488, resp. 97,6 % spoločností z indexu S&P 500. A to vrátane takých spoločností, ako FedEx (NYSE: FDX), Apple (NASDAQ: AAPL) alebo Amazon (NASDAQ: AMZN).

Kryptomeny sú riešením bankových bankrotov – nie ich príčinou

Nedávno sme boli svedkami uzavretia banky Silicon Valley Bank, ktorú prevzala pod svoju správu FDIC. Boli sme tiež svedkami runov a úpadkov ďalších bánk, vrátane Silvergate Bank a Signature Bank. To viedlo k rastúcej vlne obáv z runov na ďalšie banky, ako je First Republic Bank. A videli sme, ako sa banková nákaza presunula z Ameriky do Európy. Konkrétne do Credit Suisse, ktorej švajčiarska centrálna banka nedávno poskytla pôžičku vo výške 50 miliárd švajčiarskych frankov. Najmä uzavretie Silvergate Bank a Signature bánk, dvoch najväčších bánk, ktoré spolupracovali s kryptomenovými spoločnosťami, vyvolalo dojem, že americká vláda by rada kryptomeny zo zeme vytlačila. Prehlbujúce sa problémy v tradičnom bankovníctve sú práve tou situáciou, pre ktorú bol Bitcoin (BTC) vytvorený. Možnosť vlastnej úschovy peňazí (self-custody), transparentnosť a okamžité vysporiadanie patrí medzi kľúčové rysy kryptomien a mohli by priniesť väčšie prijatie.

Do Kwon, zakladateľ Terraform Labs, bol zatknutý

Spoločnosť Terraform Labs asi nie je potrebné dlho predstavovať. Spoločnosť stála za algoritmickým stablecoinom Terra USD (UST) a sesterskou kryptomenou LUNA. Obe meny sa vlani v máji zrútili po tom, čo stablecoin stratil svoj peg a algoritmus nedokázal stratu vykryť. Straty sa odhadujú približne vo výške 60 miliárd USD. Do Kwon od začiatku viní z pádu krtka, ktorý vyniesol dôverné informácie. Tie útočníci zneužili počas neprítomnosti vedenia. Nikto tak nemohol reagovať na rýchly výpredaj, ktorý spustil lavínu a následný pád tokenov. Avšak ihneď po páde sa objavili aj informácie o zlom vedení spoločnosti, nefunkčnosti algoritmu a možných neštandardných prevodoch. Všetko viedlo k tomu, že kórejské úrady vydali na Kwona zatykač a požiadali Interpol o pomoc pri jeho hľadaní.

Bonusová správa

Vstupuje Bitcoin do novej býčej fázy?

Jeden z ostro sledovaných kryptomenových analytikov (Dave the Wave) hovorí, že dôkazy ukazujú, že Bitcoin (BTC) vstupuje do novej býčej kapitoly. Dochádza k tomu v prípadoch, keď sa kľúčové dlhodobé ukazovatele preklopia do zelených farieb.

Svojim viac ako 135 000 sledujúcim na Twitteri povedal, že keby bol „stávkarom“, všímal by si týždennú divergenciu konvergencie kĺzavého priemeru (MACD) Bitcoinu.

MACD má za cieľ identifikovať obraty trendu tým, že zaznamenáva konvergenciu alebo divergenciu daného súboru kĺzavých priemerov. Dave the Wave označil šesť prípadov v histórii BTC, vrátane práve prebiehajúceho, keď sa MACD zmenila na býčiu tesne pred tým, než došlo k niekoľkotýždenným alebo niekoľkomesačným rally.

Pri pohľade na dlhšie obdobie potom hovorí, že ďalším spôsobom, ako sa pozerať na výkonnosť ceny Bitcoinu, je jeho cena v zlate, nie v amerických dolároch. Predpokladá, že v priebehu zhruba 20 rokov by BTC mohol dosiahnuť rovnakú trhovú kapitalizáciu zlata, čo znamená zhruba 22-násobný nárast ceny.

ZDROJ: dailyhodl.com

Related Posts

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...

Peněženky s USDC stablecoiny vzrostly v roce 2023 o 59 %

Počet peněženek obsahujících minci USDC v hodnotě alespoň 10...

Zlato na steroidech? Korelace bitcoinu a zlata v roce 2023

Korelace mezi bitcoiny a zlatem se během roku 2023...