Transakční poplatky BTC a ETH klesly již o 95 % od historických maxim

Transakční poplatky BTC a ETH klesly již o 95 % od historických maxim
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Cena za použití bitcoinových a ethereových blockchainů je na rychlém poklesu. Svědčí o tom 93% – 95% snížení průměrných transakčních poplatků za posledních pár měsíců. Za snížení vděčíme prudkému poklesu cen BTC a ETH.

Poplatky se platí minerům, kteří zpracovávají transakce na typickém blockchainu proof-of-work. Výše poplatku závisí na velikosti transakce v bajtech a od toho, kolika transakcemi mince v minulosti prošla. Nabídka a poptávka také určují velikost transakčního poplatku.

Mohlo by vás také zajímat: ANALÝZA – Bitcoin (BTC) otestoval klíčový support, riziko propadu zažehnáno?

Poplatky za BTC a ETH prudce klesají

Bitcoin i Ethereum zaznamenaly v dubnu historická maxima transakčních nákladů, což se shodovalo s cenovými vrcholy.

Průměrný poplatek za transakci Bitcoinu dosáhl 24. dubna 62,77 USD – toto číslo přesáhlo historické maximum 55 USD z prosince 2017, které trvalo více než tři roky. V neděli poplatky klesly až na 4,38 USD. To znamenalo snížení o 93%, a poplatek je zpět na úrovni z prosince 2020.

Stejný vzorec byl zaznamenán i v případě Etherea. Průměrné transakční poplatky 12. května vzrostly až na 69,92 USD. Šlo o historické maximum nákladů na používání Etherea. Nárůst byl ovlivněn i uvedením decentralizovaného financování a burzy Uniswap, která je dlouhodobě největším spotřebitelem zdrojů na ethereum.

V neděli byly průměrné poplatky Etherea jen 3,44 USD, což je hodnota, která byla naposledy zaznamenána v lednu 2021. Jde tak o 95% snížení. Poplatky za oba blockchainy mají tendenci skákat vždy, když dojde k náhlému zvýšení ceny mince, nebo k nové aplikaci, která zvýší využití sítě.

Historik nárůsty transakčních poplatků. Zdroj: Bitinfocharts.com
Historické nárůsty transakčních poplatků. Zdroj: Bitinfocharts.com

Počet transakcí s Bitcoiny i Ethereem také klesá. V období od ledna do června klesl denní počet bitcoinových transakcí z přibližně 400 000 na pouhých 175 000. Stejně počet samotných transakcí s Ethereem klesl pouze z května na červen z 1,6 milionu na 1 milion, což představuje pokles o 37,5%.

Mohlo by vás také zajímat: [Finance] Rodinný rozpočet – Metoda 3 hromádky vám pomůže s optimalizací výdajů

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.