Tronův stablecoin USDD ztrácí fixaci dolaru kvůli podezření na výprodej Alameda Research

Share This Post

V dubnu 2022 síť Tron spustila USDD, token navázaný na americký dolar, jako „přezajištěný stablecoin“, což znamená, že jeho pravděpodobnost sklouznutí pod 1 dolar by měla být nižší kvůli nadměrným rezervám podporujícím jeho ocenění.

USDD stablecoin klesl pod 1 dolar

Ale nestačilo to k udržení ceny USDD ukotvené na 1 dolaru 8. listopadu, když některé velryby vyhodily přes 11 milionů USDD tokenů, aby hledaly expozici v konkurenčních stablecoinech Tetheru.

O den později cena USDD klesla až na 0,96 USD, po čemž následovalo mírné oživení na 0,98 USD 10. listopadu. 

Prodejní tlak byl viditelnější v likviditním poolu USDD na decentralizovaném finančním protokolu Curve. K 10. listopadu byl fond silně nevyvážený, držel téměř 82,50 % v USDD a zbytek ve stablecoinech USDT, USDC a DAI. 

Zakladatel společnosti Tron Justin Sun spekuluje, že Alameda Research, krypto hedgeový fond vedený Samem Bankmanem-Friedem z FTX, by mohl být velrybou pro své USDD, aby se vyhnul insolvenci. Bilance Alamedy údajně činila 50 % FTT, nativní token FTX, který nedávno klesl o více než 90 % .

Špatně vypočítané kolaterálové rezervy

USDD je emitován společností Tron DAO Reserve (TDR), která také slouží jako správce jejího kolaterálu. TDR je primárně zodpovědná za prodej kolaterálu za účelem udržení navázání USDD v případě šoku na straně prodeje.

Teoreticky se zdá, že USDD je dostatečně podpořen 2 miliardami dolarů krypto kolaterálu ve formě bitcoinů a USDC, přičemž rezervy údajně převažují nad nabídkou stablecoinů o více než 283 %.

Má to ale háček.

V současné době je téměř veškerý stálý coinový kolaterál v rezervních peněženkách TDR stakován a přináší výnosy v JustLend, největším půjčovacím protokolu v ekosystému Tron podle total-value-locked (TVL). Mezitím je 99 % kolaterálu TRX uzamčeno ve smlouvě o „ staking governance “.

Zdá se také, že TDR nesprávně zahrnuje spálené TRX v hodnotě více než 725 milionů $ jako zajištění. Celkově to ponechává DAO ve svých zkapalnitelných rezervách asi 600 milionů USD v USDC a 236 milionů USD v BTC.

Jinými slovy, zde máme téměř 113% poměr zajištění oproti 283%, kterými se chlubily.

Ceny bitcoinů a TRX klesají

Poměr zajištění USDD by mohl dále kolísat, protože jeho rezervní aktiva, BTC a TRX, podléhají poklesu cen.

Je pozoruhodné, že cena BTC se od začátku týdne propadla o více než 22 % na přibližně 16 500 USD v důsledku fiaska Alameda-FTX. Na druhou stranu TRX ve stejném období smazal přibližně 12 % ze svého ocenění a 10. listopadu se obchodoval kolem 0,05 USD.

Token Tron nyní vidí zlom pod svým dlouhodobým soutokem podpory, který zahrnuje jeho 200týdenní exponenciální klouzavý průměr (200týdenní EMA; modrá vlna) blízko 0,052 USD a jeho linii 0,236 Fib poblíž 0,055 USD.

To může TRX tlačit na prodloužený pokles směrem k rozmezí 0,022 – 0,030 USD. Tato oblast byla nápomocná jako konsolidační kanál v srpnu 2020 až lednu 2021 a lednu 2019 až červenci 2021.

Kromě toho sloužila jako podpora od února do listopadu 2018.

Related Posts

Axie Infinity pumpuje 24 % za 24 hodin

Vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami po týdnech nejistoty po...

Cardano ako najrozvíjanejšie kryptoaktívum

Skvelá správa pre všetkých fanúšikov projektu Cardano! Podľa údajov...

Bývalá Sberbank integruje Metamask do svojej blockchainovej platformy

Najväčšia ruská banka Sber, predtým známa ako Sberbank, pokračuje...

Bitcoin je na „ceste k bezvýznamnosti“, varuje Európska centrálna banka

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) sa rozhodne postavili proti...

Sam Bankman-Fried popiera v súvislosti s FTX akékoľvek pochybenie

Po krachu kryptoburzy FTX poskytol bývalý generálny riaditeľ Sam...