Trump súhlasí s dočasným oživením vlády – Shutdown na 3 týždne prerušený!!!

0

Po 35 dňoch čiastočného shutdownu vlády USA prezident Trump a vedúci predstavitelia Kongresu súhlasili s dočasným financovaním kľúčových vládnych inštitúcií. Nová dohoda o financovaní bola oznámená tento týždeň v piatok popoludní.

Prezident Trump sa vo svojom príhovore vyjadril takto:

„Všetci zamestnanci dostanú najneskôr do 15 februára svoju výplatu. Ideálne ešte skôr.“

Rokovania o trvalom riešení stále pokračujú

Nová dohoda zaistí dočasné otvorenie vlády, zatiaľ čo rokovania o novom rozpočte budú pokračovať. Situácia momentálne vyzerá naozaj hrozivo. 800 000 vládnych zamestnancov už dva mesiace nedostalo výplatu. To sa však čoskoro zmení. Trump požiadal senátora Mitcha McConnella, aby to dal čo najskôr do poriadku.

Tlak na Donalda Trumpa je skutočne obrovský. Jeho iniciatíva na postavenie múru na hranici s Mexikom rýchlo stráca na popularite a demokrati vo vláde jednoducho nie sú ochotní navýšiť rozpočet z $1,3 mld na $5,7 mld. Trump však chce splniť svoj predvolebný sľub a je ochotný spraviť naozaj všetko.

Následky shutdownu už pociťujú aj občania USA

Najdlhší vládny shutdown histórie svedčí o prezidentovom odhodlaní. Trump je ochotný obetovať veľa. Zatiaľ čo vládne rokovania o rozpočte (ne)pokračujú, shutdown už má vplyv aj na bežných Američanov.

Napríklad, new yorské letisko La Guarda čiastočne obmedzilo svoju prevádzku. Zamestnanci po dvoch mesiacoch práce „zadarmo“ hromadne odchádzajú na pn-ku a letisko jednoducho nemá dostatok personálu, aby mohlo efektívne obslúžiť cestujúcich a dodržať pritom vysoké bezpečnostné štandardy, ktoré vyžadujú medzinárodné lety.

Trumpov shutdown negatívne ovplyvnil aj kryptomeny: Návrh na vytvorenie VanEck Bitcoin ETF bol burzou CBOE stiahnutý!

Záver

Znovu-otvorenie americkej vlády je dobrým znamením. Dúfajme, že rokovania sa pohli správnym smerom a aj po troch týždňoch ostanú dvere amerických inštitúcií otvorené. Američania si naozaj nemohli zvoliť za prezidenta väčšieho idiota. Snáď sa z toho poučia. Bohužiaľ, za ich demenciu zaplatí celý svet. Globálna ekonomická kríza je tu!

Čo čítať ďalej?

Analýza indexu Dow Jones Industrial Average – Geopolitické napětí ve světě graduje

Zdroj:
ccn.com

avatar
  Subscribe  
Upozornit na