Ukrajina je lídrem v adopci kryptoměn – Slovensko zatím mlčí a zůstává konzervativní

Share This Post

Ukrajina aktuálně patří k nejaktivnějším zemím světa, které pracují na integraci kryptoměn do státního systému. Ukrajinská vláda a krypto komunita spolupracují na vytvoření zákonů, které by v podstatné míře usnadnily zapojení digitálních měn do právního systému země. Dalším cílem naší sousední země je vytvoření optimálních a přijatelných bankovních podmínek pro nově vznikající krypto startup. V neposlední řadě je třeba zapracovat i na daňové legislativě.

Ukrajina čelí velké překážce, kterou je politická situace

Rok 2014 byl pro Ukrajinu začátkem neutuchajícího válečného konfliktu s Ruskem, které anektovalo poloostrov Krym. Východní část země byla obsazena rusky orientovanou armádou, která se těší velké podpoře Putinovy vlády. Občanská válka hospodářský zdecimované Ukrajině samozřejmě nepřináší žádné pozitiva. Země je na pokraji katastrofy.

Mikhail Chobanyan , zakladatel ukrajinské krypto burzy Kuna, před nedávnem vyslovil slova o situací Ukrajiny v rámci krypto světa:

„Nejsem si úplně jistý v jaké situaci se nacházíme v oblasti kryptoměn, ale aktuálně všichni panikaří, kvůli přítomnosti ruských vojsk na hranicích s Ukrajinou“.

Přesto že se Ruská armáda stáhla od ukrajinských hranic, tak krajina neustále čelí válečné hrozbě.

Věčný problém – Krymský poloostrov

Podle zářijové zprávy společnosti Chainanalysis je Ukrajina lídrem žebříčku v adopci kryptoměn. Vděčí za to zejména kvalitním vývojářům, včetně známých jmen v oblasti kryptoměn, jako jsou Gleb Naumenko a Hennady Stepanov.

Loni známá krypto burza Bittrex Global se sídlem na Bermudách uvedla seznam zemí, kterým byla ze strany burzy pozastavena podpora a poskytování služeb uživatelům. Mezi země jako Bělorusko, Mali, Myanmar, Nikaragua a Panama se zařadila i Ukrajina.

Alex Bornyakov, náměstek ministra pro digitální transformaci, uvedl pro portál CoinDesk, že ukrajinská vláda již v této věci učinila zásadní kroky. USA a EU vysloveně zakazují obchodování s Krymskou protistranou pod hrozbou sankcí. Podle Bornyakova proto nejsou kroky známé burzy ničím překvapivé.

Ze strany ministerstva bylo předloženo několik zajímavých technologických možností, které by mohly obyvatelům Ukrajiny výrazně usnadnit přístup do Bittrexu s výjimkou území Krymu. Bornyakov dále uvedl, že ministerstvo momentálně očekává odpověď ze strany burzy.

John McLeod, mluvčí Bittrex Global, se však k tomuto tématu odmítl vyjádřit.

Geopolitická překážka

Z hlediska obecné a digitální bezpečnosti se Ukrajina považuje za nevhodné území. Celkově je východní Evropa epicentrem počítačové kriminality. Neustále přibývá množství hackerských útoků a kryptoměny se aktivně využívají k nelegálním účelům. Nedávná zpráva společnosti Chainanalysis ukázala, že ve východní Evropě narůstá zisk z nelegálního trhu s drogami Hydra.

Generální ředitel ukrajinského startupu remmy Alex Momot vyjádřil znepokojení nad současným stavem:

„Evropské a americké společnosti nám otevřeně řekly, že spolupráce v našem regionu pro ně představuje riziko.“

Společnost remmy negativně pocítila geopolitické vnímání světa i při prodeji produktů vyvinutých na kybernetickou bezpečnost. Jakmile klienti zjistili, že dané produkty pocházejí z východní Evropy, tak vyjádřili určité znepokojení.

Momot upřímně pokračoval:

„Když jsme v roce 2018 vyvíjeli jeden produkt, vedli jsme obchodní rozhovory s vodárenskou společností z USA. Zástupce společnosti nám jednoduše odpověděl: Chlapi, vše je super, ale bohužel nemohu sdělit našemu vedení, že máme zájem o produkt, který pochází z Ukrajiny. „

Společnost remmy se častokrát účastnila i na různých IT konferencích. Momot a jeho tým zaznamenali několik negativních postřehů, kdy prostě klienti neměli zájem o produkt společnosti, se sídlem na Ukrajině. Poslední kapkou pro remmy byla pandemie koronaviru.

V dubnu 2020 jsme velmi vážně uvažovali o zavření obchodu.“ Remmy se aktuálně zabývá prodejem obchodních botů pro Defi platformy. „Z tohoto hlediska tedy klienty nezajímá geopolitická situace, ale reálné výsledky společnosti,“ řekl na závěr Momot.

Všudypřítomná korupce

Není žádným překvapením, že na Ukrajině vzkvétá korupce. Pokud se chce země stát globálním kryptocentrem musí tuto překážku odstranit. Obyvatelé nemají téměř žádnou důvěru ve veřejné instituce. V březnu 2021 vydal národní protikorupční orgán nařízení, ve kterém je podrobně popsáno, jakou formou mají státní zaměstnanci uvádět v ročním majetkovém přiznání, kolik kryptoměn vlastní. Korupce se naplno projevila, když protikorupční úřad oznámil, že bude vyšetřovat vlastnictví kryptoměn u veřejných činitelů. Bohatý úředník a člen městské rady v Dněpru Vyacheslav Mishalov uváděl, že je majitelem 18 000 BTC. Po tom jak se dozvěděl o vyšetřování, tak své prohlášení stáhl.

Zákonodárci tvrdě pracují na nových zákonech

Navzdory velkému množství problémů se Ukrajinci nevzdávají. Transakce kryptoměn podléhají podobně jako bankovní převody monitorování. Tento zákon představuje nástroj boje proti praní špinavých peněz.

2. prosince 2020 byl projednán návrh rámcového zákona o digitálních aktivech, který definuje virtuální majetek jako „soubor údajů v elektronické podobě“. Vysloveně však zakazuje, že jakýkoli virtuální majetek nemůže být na Ukrajině uznán jako oficiální zákonné platidlo. Na to aby se návrh mohl stát reálným zákonem musí však projít ještě dvěma slyšeními.

Artem Afyan, partner advokátní kanceláře Juscutum a jeden z autorů návrhu zákona, pro CoinDesk uvedl, že opatření definuje virtuální aktiva jako nehmotný majetek.

Společnosti, které poskytují různé služby v oblasti kryptoměn musí provést registraci a také poskytnout orgánům informace o své struktuře. Samozřejmostí jsou opatření v boji proti praní špinavých peněz a ochrana osobních údajů.

Od roku 2019 čeká na schválení další důležitý návrh zákona týkající se daňového zatížení kryptoměn. V návrhu se uvádí, že během prvních pěti let od účinnosti zákona, budou kryptoměny zdaňovány sazbou 5 % a později budou podléhat sazbě příjmu fyzických osob ve výši 18 %.

Afyan se domnívá, že je Ukrajina na dobré cestě stát se lídrem kryptosvěta.

„Ukrajina má reálnou šanci stát se jednou z nejatraktivnějších zemí v oblasti kryptoměn.“

Líbí se vám tento článek? Denně publikujeme nejnovější informace (nejen) ze světa kryptoměn. To vše a další zajímavosti, signály a ankety najdete na našem facebooku. Dejte nám like a dostávejte zpravodajství o kryptoměnách přímo do svého feedu.

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...