Svět se ve 21. století pořádně změnil. Díky technologiím máme pohodlné životy, všichni jsme závislí na sociálních sítích, YouTube nebo Netflixu a vlády se rozhodly, že jejich občané nemají právo na jakékoliv soukromí. Data o nás se na trhu prodávají za pár drobných a také bankovní tajemství pomalu ale jistě přestává existovat. Všechno to začíná v USA a postupně se to šíří do celého světa. Presumpce neviny neplatí, všichni jsme potenciální zločinci a je nutno nás kontrolovat, abychom náhodou neudělali něco špatného.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Americká agentura, která má na starosti boj proti finančním zločinům, se snaží protlačit opravdu nebezpečné praktiky. Vyzvala finanční instituce, aby se nebály sdílet mezi sebou data o svých zákaznících, aby tak pomohly chytit zločince. To se týká bank, ale i kryptoměnových směnáren.
Je nepříjemné, že se něco takového děje, protože podobné praktiky se mohou velmi rychle rozšířit do ostatních částí světa, a hlavně do Evropy.
Anthony Pompliano: Bitcoin pravděpodobně dosáhne 100 000 $, takto na něm vyděláte
Patriot Act – Nejhorší zákon v dějinách USA, který zničil soukromí
FinCEN zdůrazňuje, že sdílení informací o finančních transakcích je legální na základě zákonu Patriot Act, který byl mimochodem narychlo schválen během paniky v září 2001, kdy došlo k „teroristickému“ útoku na dvojčata. Edward Snowden tento zákon identifikoval jako jeden z nejnebezpečnějších kousků legislativy v historii USA, který mimochodem umožnil i masové špehování lidí z celého světa vládou USA.
Patriot Act dává finančním institucím volnou ruku při sdílení informací, pokud je cílem odhalování finančních zločinů, či boj proti terorismu. Právě proto americké vládní agentury tak rády uvádějí boj proti terorismu jako odůvodnění svých aktivit. Dává jim to prakticky volnou ruku.
FinCEN je tak v zájmu ochrany komunit a předcházení finančních zločinů ochoten shromažďovat historie transakcí občanů USA, čímž je zároveň vystavuje riziku odcizení či zneužití těchto citlivých informací.
„Sdílení informací mezi finančními institucemi legalizované článkem 314 (b) je důležité pro identifikaci, hlášení a prevenci kriminality a jiných finančních zločinů,“ uvedl šéf FinCENu Kenneth Blanco na virtuálním shromáždění bankéřů a právníků. „Je to důležité pro ochranu národní bezpečnosti.“
Kenneth je nespokojen s tím, že finanční instituce dosud nedostatečně bojovaly proti těmto zločinům a vyzývá je k užší spolupráci. Instituce přitom nepotřebují konkrétní důkazy o ilegálních aktivitách svých zákazníků, ba dokonce ani podezření, že se děje něco protizákonného.
Může vás zajímat: Do amerického Senátu se dostala HODLerka! Chce protlačit Bitcoin mezi elity
Totalitní praktiky z USA se šíří do zbytku světa
Banky by tedy měly spolupracovat, ale ze zákona o tomto sdílení informací nesmějí informovat nikoho zvenčí. Vše samozřejmě musí zůstat utajené, protože v dnešním světě již neplatí presumpce viny, právě naopak. Každý je podezřelý a každého je nutno neustále kontrolovat.
To je jedna z největších slabin současného finančního systému. Řídí ho malá skupina lidí. A v dnešní době platí, že přístup k informacím znamená moc. Čím větší databázi má FinCEN a další vysoce postavení lidé, tím více dokáží tyto informace zneužívat ve svůj prospěch. Jistě, boj proti zločinu je důležitý, ale ne za cenu označení každého člověka za potenciálního zločince.
Zbytek světa samozřejmě dění v USA sleduje a autority ho začínají kopírovat. A proto je to děsivé i pro nás, Čechy a Slováky.
A proto je třeba používat kryptoměny
Kryptoměny mají své nevýhody, ale jsou fundamentálně lepší v tom, že necentralizují moc do rukou úzké skupiny lidí. Bitcoin pro každého funguje stejně a nikdo ho nemůže řídit ani cenzurovat.
Možná i proto se o něj zajímá stále více lidí a institucionálních investorů. Dokonce i 169letá pojišťovna do něj nedávno investovala 100 milionů dolarů a firma MicroStrategy si kvůli nákupu kryptoměn půjčila 650 milionů dolarů.
Chtěli byste i vy vlastnit zlomek Bitcoinu? Doporučujeme jej koupit přes burzu Binance, která nabízí nejlepší služby na světě, a díky její dobré pověsti se z ní stala největší kryptoměnová burza na světě. Vytvořte si účet přes >>> tento link <<< a získáte doživotní slevu 5% na obchodní poplatky.
Mohlo by vás také zajímat:
Signalizuje BTC retailové FOMO? Pozor, tento indikátor říká, že ano!