Zcash včera oslavil svůj první halving a Canopy hard-fork

0
Zcash včera oslavil svůj první halving a Canopy hard-fork

Jediná, skutečně anonymní kryptoměna současnosti měla včera velký den. Vytěžením bloku č. 1 046 400 oslavila svůj první halving a k tomu i spuštění Canopy hard-forku. V komunitě kolem Zcashu byl tento den dlouho očekávaný, protože výrazně posílil pozici coinu na trhu.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Rozpůlení kryptoměny Zcash

Jednak se inflace snížila na polovinu, což Zcashu, podobně jako Bitcoinu, umožní jednodušší růst. Není to samozřejmě záruka nějakých masivních zisků, ale snížení inflace je vždy dobrou zprávou. Zcash se dnes těží hlavně na CPU a GPU, ale Bitmain v roce 2019 představil i Antminer Z9 ASIC zaměřený na těžbu kryptoměn s algoritmem Equihash.

Dodnes těžaři za každý blok získali 6,25 ZEC, které by dnes na burze mohli prodat za 380 $. Po halvingu je to už samozřejmě pouze 3,215 mince. Vytěžit jeden blok trvá v průměru 75 sekund.

Čtěte také: Ethereum 2.0 má problém! Pokud se rychle nenajde 420k ETH, tak…

Canopy hard-fork: Podpora komunity a konec nesmyslné podpory zakladatelů a angel investorů

Spolu s halvingem jsme se dočkali i Canopy upgradu, který udělal několik důležitých věcí. Vznikl nový Major Grants Fond, do kterého putuje 8 % všech vytěžených mincí. 7 % poputuje pro Electric Coin Company (ECC) a dalších 5 % pro Zcash Foundation. Mineři tak získávají pouze 80 % všech coinů.

Vznik fondu komunita vnímá jako velmi důležitý. Tvůrci kryptoměny tímto způsobem podpoří komunitu Zcash vývojářů a zajistí růst a decentralizaci tohoto protokolu. Před hard-forkem se jednoduše 20 % vytěžených mincí rozdělilo mezi ECC, Zcash Foundation zakladatele a investory, kteří pomohli vytvořit Zcash. Zakladatelé a investoři nově nebudou dostávat nic, co komunita vřele přivítala.

Zcash na hodinovém grafu
Zcash na hodinovém grafu

Cena ZEC na halving nijak zvlášť nereagovala. Včera krátce po půlnoci začala padat a z hodnoty 67 $ klesla na současných 62 $. Zcash je aktuálně možné koupit za relativně dobrou cenu. A pokud bude v roce 2021 pokračovat rallye Bitcoinu, můžeme se těšit na zajímavé zisky.

Mohlo by vás také zajímat:

TOP 3 altcoiny, které musíte držet v tomto bullrunu

avatar
  Subscribe  
Upozornit na