Cena zlata po fenomenálních šesti měsících přestala růst těsně pod cenou 2000 $. Poté, co bylo nedávno překonáno historické cenové maximum ještě z roku 2011, se z trhu záhadně ztratil entuziasmus a čeká se, co se bude dít. Zlatu částečně ukradlo momentum rallye na trhu s akciemi technologických firem, ale ty už začaly padat a zrak investorů se tak opět upírá ke vzácným kovům.
Ty totiž na rozdíl od akcií a kryptoměn nepadají. Právě naopak! Nepříjemný začátek září přežily relativně v pohodě. Zlato se stále úspěšně drží nad ATH z roku 2011 a trendové linie ukazují, že by se brzy mohlo zase pokusit o proražení hladiny 2000 $.
Čtěte také: TOP kryptoměnové peněženky pro Bitcoin – Vyberte si tu nejlepší pro Vás!
Zlato je připraveno na další růst
Neexistují moc dobré důvody, proč by se měl zastavit rostoucí trend zlata. Ve prospěch tohoto vzácného kovu hraje množství fundamentů. Hlavně aktivita nejmocnějších centrálních bank a nepříznivá ekonomická situace ve světě.
Koronavirus se zase šíří
Počet nakažených koronavirem se po celém světě zvyšuje a sílí i opatření proti jeho šíření. Pokud to takto bude pokračovat, brzy se opět začnou uzavírat ekonomiky a do trhů se vkrade strach a panika. To je ideální situace pro takzvané bezpečné přístavy, které chrání peníze investorů před znehodnocením. Zlato, stříbro a palladium jsou nejznámější z nich a z jarní vlny pandemie významně benefitovaly.
V létě se šíření COVID-u zpomalilo, ale mnozí odborníci očekávají, že na podzim opět udeří v plné síle a tentokrát nás teplé léto nezachrání. Nejhorší situace může nastat dokonce až v zimě a uprostřed paniky bude téměř každý nakupovat vzácné kovy.
Centrální banky tisknou stále více peněz a ničí tím ekonomiku
Centrální banky byly v minulosti ostře kritizovány za svou monetární politiku. Před rokem 2020 však tiskly pouze desítky miliard ročně. Nyní jsou to biliony (tisíce miliard).
Americký Fed nedávno potvrdil, že bude nadále podporovat ekonomiky inflačními dolary. Oslabování měnové báze vypouštěním nových peněz do oběhu z krátkodobého hlediska pomůže opticky zakrýt probíhající krizi, ale rozhodně nezastaví krachování malých a středně velkých podniků, které tvoří základ ekonomiky v každém státě. Právě naopak. Pokud bude Fed nadále podporovat velké monopoly, časem ze zbytku ekonomiky vysaje veškerý kapitál. Ale tak… aspoň, že akciové indexy budou dále růst.
Americké indexy přežily nejhorší týdny za půl roku – Jak dopředu zjistit, zda budou zase klesat?
Evropa byla až donedávna konzervativnější a výsledkem je extrémně silné euro. To oproti dolaru v posledních měsících vzrostlo o 8 %. Ve výsledku jsou tak zahraniční výrobky podstatně levnější, zatímco domácí firmy jsou stále stejně drahé. To rozhodně nepomáhá evropské ekonomice, protože stále více obchodů importuje zboží ze zahraničí.
Evropská centrální banka se tedy rozhodla jít ve šlépějích USA a ve čtvrtek oznámila 1,35bilionový program na podporu evropské ekonomiky. Pokud chcete vědět více, čtěte tento článek: ECB potvrdila záchranný program v objemu 1,35 bilionu eur
Závěr
To vše je samozřejmě extrémně bullish pro zlato, které je prakticky připraveno na další velký skok směrem nahoru. Bude zajímavé sledovat tento kov v příštích týdnech a měsících. Připravme se na pořádnou show!
Disclaimer: Tento článek nelze považovat za investiční poradenství. Slouží pouze k vytvoření přehledu o trhu. Za případné ztráty neneseme odpovědnost.