[Zprávy] BTC Core vývojář: Ochrana před 51% útokem posiluje centralizaci – EU navrhne společné regulace pro kryptoměny – Bitwise: Schválení ETF blíže než kdy dříve

Share This Post

V BTC komunitě se rozhořela nová diskuse o tom, zda je ochrana před 51% útokem pro Bitcoin vhodná. Evropská unie se chystá vytvořit jednotné regulace pro kryptoměny. Ředitel Bitwise tvrdí, že schválení BTC ETF je velmi blízko a je optimistický, co se týče posledního termínu 13. října. 

Ochrana před 51% útokem snižuje decentralizaci

Core developer Bitconu, Greg Maxwell, přišel se zajímavým vysvětlením toho, proč jsou obranné mechanismy proti 51% útoku nevhodné. Ve svém redditovém komentáři vysvětluje, že ochrana před 51% útoky vede k centralizaci, která je pro decentralizovaný systém, jako je BTC, nepřijatelná.

51% útok v podstatě znamená to, že určitá entita či skupina bude držet 51% výpočetní síly a díky tomu bude moci změnit historii transakcí. Z toho následně může taková entita profitovat, protože to fakticky umožní utratit určité Bitcoiny dvakrát.

Více informací – Tether má na krku 1,4bilionovou žalobu – V ražení mincí však pokračuje

Podle Maxwella ovšem obranné mechanismy vedou k centralizaci a říká k tomu následující: „Každý mechanismus, který by zabránil jedné straně získat přílišnou autoritu, by téměř jistě vedl k nahrazení těžby. Jediná známá metoda je totiž zavedení centralizace. Lidé vymysleli tisíc a jedno řešení na to, jak to udělat bez centralizace, ale opět a znovu se ukazuje, že tyto „opravy“ pouze schovávají centralizaci.“

Kritický problém podle něj je, že většina lidí si myslí, že stačí určit, která transakce byla první a následně od tohoto bodu pokračovat dále. Jenže v decentralizovaném systému je (podle něj) pojem první, logicky nesmyslný. Nevyhnutelným výsledkem relativity je to, že různé skupiny budou vždy vnímat následnost událostí relativně k jejich pozici. Maxwell kritizoval systémy jako IOTA, Ripple či EOS za to, že tento problém řeší centrálním bodem kontroly.

Evropská unie chce společné krypto-regulace

Komisař pro finance, Valdis Dombrovskis, se zavázal, že navrhne společné regulace pro kryptoměny, jako je například Libra of Facebooku. „Evropa potřebuje společný přístup ke krypto-majetkům jako je Libra. Chystám se navrhnout novou legislativu.“ řekl Dombrovskis.

Ten dlouhých pět let vzdoroval jakýmkoliv regulacím kryptoměn. Změnu jeho názoru ovšem podnítila právě Libra. Podle Dombrovskise je Libra ohrožením suverenity států v Evropě, protože by nárazově umožnila milionům Evropanů platit pomocí měny, kterou kontroluje Facebook.

Analýza altcoinů – 08.10.19 Altcoiny pred silnými rezistenciami – Bude pump alebo dump?

Kryptoměnám tak hrozí riziko, že legislativa zaměřená proti Libře dopadne i na decentralizované systémy, jako je BTC. Libra tak dělá vrásky nejenom politikům, ale také majitelům kryptoměn, kteří se musí mít na pozoru před přílišnou regulací svobodného trhu.

Komisař dále řekl, že zatím není žádný časový plán, do kdy by měla nová legislativa vzniknout. V rámci kryptoprostoru je možné doufat, že zákonodárci již budou schopni bezpečně odlišit decentralizované systémy od těch centralizovaných. V budoucnu, při vyšší míře adopce kryptoměn, může stejný problém potkat i Bitcoin, protože také bude omezovat moc národních států a to státy nenesou příliš dobře.

ETF bez další možnosti odkladu

Výkonný ředitel společnosti Bitwise, Matt Hougan, tvrdí, že schválení ETF je blízko. Společnost Bitwise totiž navrhla ETF, které bylo SEC odloženo již několikrát a nyní bude muset americký regulátor rozhodnout, zda dá jejich ETF zelenou. Spolu se společností Bitwise se budou 13. října ucházet o schválení ETF ještě dvě další společnosti.

Podle Hougana jsou kryptoměnové trhy již někde jinde, než když před dvěma roky navrhovala jeho společnost první verzi ETF. Nyní jsou největší burzy regulovány a giganti typu Fidelity či Coinbase umožňují držení kryptoměn bez větších rizik. Hlavním argumentem pak je existence regulovaných futures kontraktů. Bitcoin je podle jeho mínění nejefektivnějším trhem na světě.

SEC prozatím odmítal schválit jakékoliv ETF spojené s kryptoměnami, protože dle mínění amerických regulátorů se jedná o manipulované trhy s nedostatečnou regulací. Tento argument pravděpodobně použije i na zamítnutí Bitwise ETF. Hougan je ovšem optimistou a tvrdí, že s pomocí ETF vytvoří bezpečné prostředí pro obchodování BTC i pro malé hráče a ne pouze pro velké společnosti, které si mohou dovolit nákladná řešení.

Co číst dále?

07.10.19 Technická analýza BTC/USD – Tak kde budeme přikupovat do pozic

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...