13.6.2018 ICO NOs (NOS) – Transparentní internet na NEO blockchainu

Share This Post

Transparentnost je jednou z věcí, která chybí dnešnímu internetu a to hlavně, co se týče dat uživatelů. NOs přichází s konceptem decentralizovaného a transparentního internetu na NEO blockchainu.

Co je NOs

NOs znamená NEO Operating system, což se dá jednoduše přeložit jako (virtuální) operační systém na NEO. Jen pro osvěžení paměti, NEO je chytrá měna podobně jako Ethereum. NEO se obecně označuje jako hlavní chytrá měna asijského trhu. Díky svým vlastnostem a smart kontraktům je možné s NEO pracovat stejně jako s ETH.

NOs cílí na vytvoření decentralizovaného, transparentního a otevřeného internetu, který bude poháněn kryptoměnou NEO. Bude se jednat o nový internet vybudovaný na blockchain technologii a založený na smart kontraktech na NEO.

Jak to bude vypadat v praxi

NOs si můžete představit jako aplikaci na mobilní zařízení nebo desktopy. V podstatě se jedná o takový App store a web browser v jednom, přes které přistupujete na decentralizovaný internet.

Tento Internet je již postaven tak, že aplikace a webové stránky na něm budou fungovat z principu otevřeně a transparentně, což má hlavní důvod v tom, že každý uvidí, kam chodí jaká data a bude se moci rozhodnout, zda je někam posílat.

Od datových peněženek jako je Airbloc, Datum, Datawallet se tento přístup liší tím, že místo toho, aby vytvářel záplaty na starý systém, tak vytváří úplně nový systém postavený na blockchainu již existující kryptoměny a poháněný jejími smart kontrakty.

Funkce tokenů na NOs internetu

NOs, jak již bylo řečeno, bude fungovat na NEO blockchainu. Ten je specifický, protože funguje na proof-of-stake místo proof of work. V podstatě to znamená, že transakce ověřují pouze lidé, kteří vlastní NEO. Za ověřování transakcí získávají GAS. NEO reprezentuje vlastnictví NEO blockchainu a GAS reprezentuje právo na užívání blockchainu (velmi zjednodušeně).

V rámci internetu NOs se bude vše platit v tokenech GAS. NOs bude mít velmi chytrou funkci, kdy budete moci používat všechny NEP-5 tokeny (Stejné jako ERC20 na ETH), které se automaticky budou převádět na nativní GAS, který bude tvořit páteř internetu NOs. Majitelé NOs tokenů budou moci přímo určovat vývoj a díky NOs tokenům budou mít hlasovací práva a další funkce by měly být ještě oznámeny. 

Prototyp NOs a vývoj aplikací

NOs na rozdíl od mnohých ICO zvolil lepší cestu. Velká část ICO spouští své veřejné prodeje na financování projektu a často nemají nic víc než whitepaper a vývoj následuje až po ICO. NOs má již tak zvané “MVP” (minimum viable product – minimální funkční produkt). Na Githubu si tak již můžete stáhnout první verzi funkčního produktu, na kterém již lze vyvíjet decentralizované aplikace.

Je to velmi milá změna oproti ostatním ICO, protože investor má jistotu, že vývojáři jsou v plné práci a může si také ověřit, jestli mu produkt přijde rozumný. Prozatím není veřejný whitepaper, což by neměl být takový problém, protože samotné ICO je plánováno na Q3. Projekt je opravdu v začátku a tým bude postupně přidávat další informace.

City of ZION

Než se dostaneme k hodnocení týmu, tak se nejprve musíme podívat na to, co je to City of Zion. Všichni vývojáři jsou totiž přímo spojeni s city of Zion.

City of Zion je globální, nezávislá skupina open-source vývojářů, designerů a překladatelů, která podporuje NEO a ekosystém kolem NEO. Tato skupina vývojářů si vysloužila nejen u NEO, ale v celém kryptosvětě, velké uznání a například projekt NEON wallet se ukázal jako nový standard peněženek na NEO blockchainu.

Tým

Tým NOs není velký, je ovšem naplněn talenty a hlavně jsou všichni vývojáři ze skupiny City of Zion. To je opravdu velká výhoda, protože všichni v týmu mají přímou zkušenost s vyvíjením aplikací na NEO a s prací s blockchainem.

Dean van Dugteren, zakladatel a CEO – Dugteren je jedním z významných vývojářů v rámci City of Zion. Co se týče vývoje aplikací na NEO blockchainu, tak již založil projekt VDT network, což je cloudová renderovací farma. Mimo jiné také zakládal Click DJ, což je oblíbené marketingové řešení pro hudebníky.

Matt Huggins, hlavní vývojář – Huggins má za sebou působivou plejádu vývojářských prací. Po univerzitě odešel pracovat jako vývojář aplikací a později vyvíjel i hry. Později se stal senior vývojářem v Bloomberg Law , založil vlastní online seznamku Black Book singles a pracoval jako technický vedoucí v Kapostu. Je také významným přispěvatelem v rámci City of Zion.

Stejně tak další tři členové týmu jsou aktivními přispěvateli k vývoji aplikací na NEO přes City of Zion a mají za sebou plejádu vývojářských zaměstnaní i vlastních projektů v oblasti software vývoje. Dalderup se například podílel na vývoji Hyperledger.

Ačkoliv je tým relativně malý, je plný lidí se zkušenostmi ve vývoji blockchain technologií.  Všichni vývojáři týmu NOs již mají zkušenosti s tím, čeho chtějí v rámci NOs dosáhnout a to je tou obrovskou výhodou, která vynahrazuje nevýhodu menšího týmu. Zatím chybí více poradců projektu, ovšem jediným poradcem, kterého projekt uvádí, je Roger Kim, který zakládal NEO Global capital a byl poradcem u tak úspěšných projektů jako je Bluzelle a Qlink.

Hodnocení týmu

Tým se zaměřuje momentálně primárně na vývoj a tak v týmu chybí lidé, kteří by dělali marketing, komunikaci s veřejností a další potřebné činnosti, což v této fázi vývoje až tolik nevadí. NOs kolem sebe i tak vytvořil velmi velký hype a obzvlášť v komunitě NEO je to jeden z letos nejvíce očekávaných projektů.

Tým má ovšem jinou výhodu. Zatímco ostatní projekty mají desítky členů a z toho obvykle jen dva až tři členové jsou blockchain vývojáři, tak NOs má z pěti členů pět ostřílených blockchain vývojářů, kteří se můžou pochlubit prací pro City of Zion a vývojem mnoha dalších aplikací.

Hodnocení vize

V kryptoprostoru je už téměř všem jasné, že jednou z revolučních věcí, které kryptoměny přináší, je kontrola dat a otevřenost. Mnoho projektů to řeší datovými peněženkami, ovšem NOs přichází s daleko radikálnějším řešením decentralizovaného transparentního internetu.

Dobré přirovnání by bylo, když máte staré kolo, můžete jej pořád a pořád zlepšovat a vyměňovat staré části a roubovat na kolo nové technologie, lepší světla a podobně. Nebo máte možnost s novými technologiemi od začátku postavit kolo nové. Stejně tak NOs přichází s novým internetem.

Osobně mi je tato vize podstatně bližší než roubování nových technologií na ty staré. Nicméně je možné, že bude složitější dostat takovou technologii do mainstreamu. Vývojáři se nicméně chlubí tím, že NOs má být až neuvěřitelně uživatelsky příjemný, což by přijetí veřejností významně urychlilo.

Hodnocení projektu

NOs je přímo závislý na úspěchu NEO. A zatím to vypadá, že NEO se obzvláště z vývojářského hlediska rozjíždí velmi nadějně a po ETH má to nejlepší postavení ve světě chytrých kryptoměn.

Na NEO blockchainu vzniká stále více a více nadějných projektů, které lákají ty nejlepší vývojáře a to je ta nejlepší garance hodnoty mince a také jistota, že NEO jen tak rychle z trhu nezmizí. Přibývá také stále více a více ICOs na NEO a infrastruktura se rozvíjí velmi rychle i díky přispění skupiny jako City of Zion.

Malý tým je velmi zkušený a to přesně v tom oboru, kterým se zabývá a koncept nového, otevřeného a transparentního internetu je velmi lákavý, ačkoli se o něj snaží více projektů.

V komunitě kolem projektu NOs nastal opravdu velký hype a první vývojáři již vyvíjí na této platformě aplikace. NOs má také již funkční prototyp, což je daleko více, než má většina ICOs. Dá se očekávat masivní zájem o toto ICO.

Problémem projektu je, že nemá zatím uveřejněné metriky tokenů. Což momentálně nevadí, protože ICO má začínat až Q3 letošního roku. Je potřeba tedy pozorně sledovat jaké budou podmínky, ale pokud si NOs neřekne přes 20 milionů dolarů, tak to bude velmi výhodné ICO. Doporučuji zájemcům, aby se zapsali na mailing list, protože při velkém počtu zájemců o ICO často dostávají přednost ti, kteří už se kolem projektu pohybují déle a sledují jej.

Hodnocení 8/10

Typ tokenu: NEP-5 (NEO blockchain)
Znak: NOS
Datum ICO: Q3 2018
Počet tokenů: Bude oznámeno
Cena Tokenů: Bude oznámeno
Cílová částka: Bude oznámeno

Oficiální web: https://nos.io/
Github: https://github.com/nos
Twitter: https://twitter.com/nOSplatform
Medium (zakladatel): https://medium.com/@deanpress
Telegram: https://t.me/nOSplatform
Reddit: https://reddit.com/r/nOSplatform

Related Posts

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...

Kraken zvažuje odstranění USDT v Evropě kvůli novým předpisům

Kryptoburza Kraken zvažuje odstranění podpory pro stablecoin Tether v...

Tether razil další 1 miliardu dolarů – naposledy pomohl bitcoinu vyšplhat se na 73 tisíc dolarů

Tether (USDT), největší stablecoin na světě, vytěžil další 1...

Americký Senát schválil rezoluci, která ruší kryptopravidlo SEC o bankách

Většina zákonodárců v Senátu Spojených států schválila společnou rezoluci...