Ethereum je již několik let druhá největší kryptoměna na trhu. S kapitalizací více než 200 miliard dolarů je daleko před ostatními altcoiny a v tomto ohledu prakticky nemá konkurenci. Růst Etherea je v posledních týdnech relativně pomalý. Ether dělá dokonce menší zisky než samotný Bitcoin. Pravděpodobně proto, že na hladině 2000 USD narazil na silnou rezistenci. Po včerejším neúspěšném průrazu nadále konsoliduje pod touto okrouhlou hladinou.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Pokud se však podíváme na roční zisky, Ethereum jednoznačně patří mezi TOP coiny. Ještě před rokem se dalo během černého čtvrtku v březnu 2020 nakupovat za 90 dolarů. To znamená, že má za sebou zisk 2000%. Čemu může Ethereum vděčit za tento skvělý výsledek? Působí na něj tři hlavní fundamenty.
Silná značka a zájem institucionálních investorů
Ethereum je druhá nejznámější kryptoměna na světě. Technologická inovace v podobě smart kontraktů, se kterou přišlo v roce 2013, otevřela technologii blockchain novým využitím.
Mnozí přirovnávají Bitcoin k digitálnímu zlatu. Ethereum je v tom případě blockchainové IBM. Projekt, který přináší decentralizovanou výpočetní sílu. Etherea se za ty roky chytily tisíce vývojářů a v současnosti má největší komunitu programátorů ze všech kryptoměn.
To vše samozřejmě oslovilo i institucionální investory, kteří po Bitcoinu kupují nejvíce Ethereum. Například společnost Grayscale Trust pro své klienty spravuje Ethereum v celkové hodnotě 6 miliard dolarů.
Ethereum tedy, podobně jako Bitcoin, benefituje z přílivu peněz od institucí. A právě proto jeho kapitalizace roste o desítky miliard dolarů měsíčně.
Může vás zajímat: Ethereum překonalo 2000 $ – Na jakých cenách se nacházejí další rezistence?
DeFi ekosystém zvyšuje zájem o ETH tokeny
Využití v reálném světě našlo množství kvalitních decentralizovaných aplikací. Kolem Etherea se vytvořil nový sektor známý pod zkratkou DeFi (Decentralizované finance). V Ethereum DeFi projektech mají investoři více než 43 miliard dolarů a nový kapitál přibývá téměř každý den.
Používání těchto DeFi aplikací vyžaduje Ethereum. Nemluvě o tom, že mnoho investorů má ETH mince i v DeFi smart kontraktech.
Máte zájem o nákup Etherea, případně nějakých DeFi coinů? Jednoznačně doporučujeme burzu Binance, která nabízí široký výběr kryptoměn a nejlepší služby na trhu. Vytvořte si účet přes >>> tento odkaz <<< a získáte doživotní slevu 5% na obchodní poplatky.
Ethereum 2.0 vstupuje do produkce
Nakonec musíme zmínit i novou síť, na kterou Ethereum pomalu přechází. Část tohoto 2.0 blockchainu již běží ve formě Beacon Chainu. Celý systém funguje na PoS konsenzus algoritmu, takže neprobíhá žádná těžba. Fungování sítě se dosahuje stakovaním mincí. Pokud nějaký uzel sítě začne podvádět a potvrzovat chybné transakce, přijde o stakované Ethereum.
Komunita na Ethereum 2.0 čeká prakticky od vzniku celého projektu a v roce 2021 se konečně dočká. Po uvedení shardingu a spojení 1.0 a 2.0 blockchainů bude transformace Etherea úplná. Tím samozřejmě vývoj neskončí, nicméně nový blockchain bude použitelný.
Oba chainy nyní procházejí bouřlivým vývojem:
- Ethereum 1.0 čeká v polovině dubna Berlin hard-fork.
- Ethereum 2.0 čeká ještě tento měsíc HF1 hard-fork.
Díky stakování ETH v DeFi projektech a na 2.0 PoS Beacon Chainu z oběhu odešlo množství mincí. Nižší nabídka = vyšší cena.
Co jsou největší slabiny Etherea?
Jedinou velkou slabinou Etherea je pomalý vývoj nového blockchainu. Čekáme na něj už sedm let a stále není plně funkční. Díky tomu nabírá momentum konkurence, jako Cardano ADA, Polkadot DOT, nebo i centralizovaný Binance Smart Chain.
Pro Ethereum je nyní kritické, aby se dokončil vývoj nové sítě. Defi sektor je kvůli pomalému blockchainu extrémně zasekaný a konkurence na ostatních smart Chainech rychle stoupá. Jedním příkladem za všechny je DEX PancakeSwap na Binance Smart Chainu, který nedávno dosáhl miliardového volume.
Mohlo by vás také zajímat:
ANALÝZA – Bitcoin má za sebou slušný drop s velmi rychlým vytažením