Svět už nikdy nebude jako dřív: Jak bude v novém světě deglobalizace ovlivněna cena Bitcoinu?

Share This Post

Svět už nikdy nebude jako dřív a očekává se takzvaný „The Great Reset“. Rusko-ukrajinský konflikt také vnesl do ekonomické a geopolitické diskuse koncept obnovené „deglobalizace“. Krypto-analytici a jiní experti tvrdí, že tento trend by mohl mít v konečném důsledku velký vliv na trh s kryptoměnami a na Bitcoin jako takový.

Události, které vidíme v roce 2022, se určitě zapíší do historie. Jsme svědky narušení propojených systémů budovaných od pádu Sovětského svazu z roku 1991. Novodobý geopolitický trend naznačuje, že toto vše, spolu s pandemií, by mohlo vést k návratu roztříštěných obchodních spoluprací a dodavatelských řetězců. Je více než očividné, že vše, co se děje, povede ke zdražení určitých komodit a produktů.

Na druhé straně, díky Satoshi Nakamotovi zde máme novou alternativu. Novodobí investoři považují Bitcoin za zajištění proti inflaci, a právě proto mohou obchodníci vnímat potenciální a částečnou deglobalizaci jako důvod, proč by se měli začít soustředit na otce všech kryptoměn.

V tomto článku si stručně rozebereme tři oblasti. Potenciální deglobalizaci, vliv novodobé geopolitiky na Bitcoin a dopad vojenského konfliktu na globální ekonomiku.

Mohlo by tě zajímat: Slovensko by si mělo brát příklad! – Tyto tři africké země plánují adoptovat kryptoměny a blockchain TON!

Geopolitický a ekonomický dopad bude citelný všude

V posledních desetiletích se ke globalizaci přihlásilo mnoho zemí a korporací po celém světě, které podporovaly volný obchod a větší „kulturní mix“ pracovní síly. Relevantním ekonomickým principem je „komparativní výhoda“. Jedná se o myšlenku, kdy země může být schopna vyrábět zboží a služby levněji než její obchodní partneři.

V poslední době to ale vypadá tak, že se trend obrátil. Tato realita přiměla některé odborníky na ekonomiku či geopolitiku vyhlásit potenciální novou éru deglobalizace. Tento trend však začal už před několika lety, a to právě tehdy, když vypukla obchodní válka mezi USA a Čínou. Následně vypukla globální pandemie COVID-19 a nedávno nastal posun na zcela novou úroveň díky konfliktu na Ukrajině.

Celosvětové dodavatelské řetězce byly narušeny a stále nejsou na 100 % obnoveny; export byl v některých případech zablokován a nyní, pro finanční sankce ze strany USA, je Rusko odříznuto od globálního platebního systému ovládaného dolary. Zde je třeba si všimnout, jak se Vladimir Putin a jeho vláda snaží přesně této nadvlády amerického dolaru jednou provždy zbavit.

Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti použít burzu Binance. Nemáš ještě účet na Binance? Vytvoř si jej nyní přes >>> slevový odkaz <<< a získáš doživotní slevu na poplatky při obchodování.

Pocítí to ti nejchudší

Konflikt na Ukrajině bude mít přímý vliv na globální ekonomiku v důsledku snížení ukrajinského a ruského exportu. Jde zejména o energie, potraviny, hnojiva a jiné životně důležité komodity.“ Tato slova řekla ministryně financí USA Janet Yellenová ve svém projevu 13. dubna.

Jelikož se světový obchod se zbožím a komoditami dále narušuje, ceny konečných produktů stoupnou a přispěje to k ještě větší inflaci, která je už i bez toho na rekordních úrovních v mnoha zemích světa.

Konflikt může způsobit výpadky dodávek ropy či plynu. Nedostatek pšenice, obilí a jiných produktů, které pocítí zejména rozvíjející se země, jako například Egypt, Súdán, Kongo a další. Počet obyvatel v těchto zemích je obrovský a masový hlad může vést k další vlně migrace. Seznam nejzávislejších zemí si můžete prohlédnout zde.

Rostoucí fragmentace by také mohla otřást dominancí amerického dolaru v globálním obchodě.

Je pravděpodobné, že americký dolar i nadále zůstane hlavní světovou měnou i v tomto nestabilním prostředí, avšak fragmentace na menší úrovni je vcelku možná“. Tato slova řekla Gita Gopinath, vysoce postavená představitelka Mezinárodního měnového fondu. Už jsme však svědky toho, že některé země projednávají měnu, ve které dostanou za obchod zaplaceno. Jedná se například o země jako Saúdská Arábie, IndieÍrán a samozřejmě Rusko. Zda se těmto zemím společně podaří sesadit dolar z trůnu, je prozatím sporné.

Svět se mění a o slovo se hlásí Bitcoin

Mnozí tvrdí, že Bitcoin může sloužit jako ochrana před inflací, podobně jako zlato. Současné inflační ekonomické prostředí je tedy jakýmsi „testem“ kryptoměn.

Na jedné straně vyšší spotřebitelské ceny a jakékoli zvýšení představuje snížení kupní síly amerického dolaru, a to by mohlo globálně posílit zájem o Bitcoin. Na rozdíl od dolaru je jeho konečná nabídka pevná, což mnohé dokáže přesvědčit. 

Na druhé straně, FED by také mohl přikročit ke snížení inflace zpřísněním měnové politiky, což by mohlo brzdit ekonomický růst a vyvíjet tlak na snižování cen akcií. Určitě jste si také všimli, jak v poslední době Bitcoin neobvykle koreluje s akciemi.

To, jak se cena BTC bude chovat, když přijde na lámání chleba, ještě není odzkoušeno. To však jednoho dne určitě uvidíme. Toto je poprvé, co Bitcoin vstoupil do jakéhosi širokého inflačního cyklu, který je ve svých začátcích.

Avšak když se na to podíváme optimisticky, otec kryptoměn si od začátku konfliktu drží svou hodnotu překvapivě dobře. Od 24. února BTC dosáhl nejnižší úrovně na cca 34 440 USD a svého vrcholu dosáhl koncem března na 48 500 dolarech. Mnozí však pořád věří v to, že BTC klidně dosáhne více než 100 000 dolarů. Jak to vždy bývá, čas ukáže.

Pokud vás zajímá téma světového řádu, globální politiky a ekonomiky, určitě vám doporučujeme začít tímto videem od investora Raya Dali a, který je jedním z nejvýznamnějších investorů a finančníků našich dob.

Čti dál: Špičkový analytik Michaël van de Poppe: „XRP a LTC čeká velký býčí cyklus“

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...