Analýza S&P 500 – Dočkali jsme se nového ATH, trh toho ale nedokázal využít

update
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Během psaní minulé analýzy jsme byli velmi blízko k vytvoření nového all time high na indexu S&P 500. Konečně jsme se po dlouhém několika měsíčním růstu trhu dočkali. Jak jsem ale několikrát zmiňoval, tak nestačí, aby se vytvořilo jenom nové ATH, ale zásadní poté je, aby se trh nad touto oblastí i udržel. Jinak by se jednalo o falešný průraz a museli bychom začít vážně počítat s patternem trojitý vrchol, který by byl silným základem pro dlouhodobý downtrend. Trh po proražení poslední rezistence nevyužil příležitost a z této úrovně si nedokázal udělat silný support. Což následně vyústilo v silný propad, který trvá už týden.

Aktuální situace na 1D TF indexu S&P 500

analýza spx

Trojitý vrchol

O trojitém vrcholu jsem v dřívějších analýzách psal často. Jedná se o pattern, který by byl silným základem pro downtrendovou strukturu trhu. Což znamená, že by to šlo vše do kytek. Tady ty reverzní patterny mají velkou vážnost, a pokud se trhu nepovede zase dostat nad hladinu HIGH SUPPLY (2 900 bodů) a zároveň se nad touto oblastí udržet, tak je velký problém. Pojďme si ale říct, co přesně se za ty dva týdny vlastně odehrálo.

Cena se už delší dobu pohybovala v zakresleném patternu rostoucí klín, což je bearish pattern. Bylo tedy očekáváno, že se dřív nebo později vylije. Dost to tomu i nasvědčovalo, protože konec tohoto patternu bylo právě na rezistenci HIGH SUPPLY. Byl tedy očekáván silný prodejní tlak. Kurzu se povedlo pokořit předchozí ATH a aktuální je tedy 2 954 bodů. Udělal se nám vyšší vrchol, ale kurz šel následně velmi strmě dolů, lze to tedy považovat za falešný průraz.

Kurz se zároveň vylil z rostoucího klínu a momentálně je velmi blízko od prvního supportu, který je na 2 800 bodech, tam je i první Fibonacciho úroveň 0.236. Další nejbližší důležité S/R úrovně jsou 2 700 bodů a 2 550 bodů, kde jsou taktéž další Fibonacciho úrovně. Vizuálně je jasné, že máme spoustu míst k obratu nynější negativní setrvačnosti. Problémem ale je, že trh se prostě není schopen dostat přes úroveň HIGH SUPPLY. Tolik zamítnutí samo o sobě pro psychologii trhu není nic dobrého.

Indikátory

Na RSI se nám opakovaly slabé medvědí divergence. Nebyly ale v překoupené oblasti a stejně se poté zneplatnily, protože se následně vytvořil na tomto indikátoru vyšší vrchol. Hodnoty RSI se dostaly na 73 a následně se setrvačnost výrazně obrátila. Na OBV jsem zakreslil úroveň, kterou lze pokládat za support a hodnoty se zde právě nachází. Na MACD máme negativní momentum. U Stochatic RSI jsme už na dně, takže by brzy mohla přijít alespoň krátkodobá otočka.

Komentář

Sledujete jednání Číny a USA ohledně vzájemného obchodu? Měli byste. V nedávné době tu byla spoustu hezkých řečiček od politiků z obou stran o tom, jak jsou vyjednávání v pozitivním duchu a že se určitě nakonec nějak dohodnou. Ale i přesto Spojené státy uvalily na čínské zboží 25% celní tarif, o kterém bylo rozhodnuto už dávno. Předtím výše tarifů činila jen 10 %.

Podle všeho obě strany spolu dále jednají, ale obchodní delegace ČLR se ve Washingtonu už nechala slyšet, že uvalení cel ze strany USA nezůstane bez jejich reakce. Dá se tedy očekávat nějaké protiopatření. Pokud k tomu opravdu dojde, tak nejreálněji zatím vypadá protireakce v podobě uvalení celních tarifů na americké zboží.

Můj názor na aktuální stav je takový, že celá tato jednání jsou jen jedna velká politická hra a žádné ze stran o nějaký kompromis vůbec nejde. Trumpova administrativa přestala ignorovat ekonomickou a vojenskou sílu Číny a jsou to takové první vlaštovky boje o geopolitickou moc a zbavení se závislosti Spojených států na dovozu z Číny. Ochrana domácích odvětví, pracovníků, atd.

Čína zase na oplátku naslibuje cokoliv, ale stejně nic nedodrží. Proč by to taky dělala? Hájí jenom své vlastní zájmy a v rámci své obchodní politiky si může dělat vše, co jim ostatní dovolí. Proto nelze očekávat, že když se na něčem dohodnou, tak se to bude dlouhodobě dodržovat. Růst ekonomik se po celém světě rapidně snižuje a každý se snaží ukousnout, co se dá.

Závěr

Posledních několik týdnů to byla fakt nuda, takže jsem rád, že se konečně trh dostal na důležitou úroveň, abychom mohli vidět nějakou zásadní reakci. Jak jsem ale zmiňoval výše, tak je v sázce hodně. Na grafu se sice vytvořilo nové ATH, ale tím, že došlo k propadu, tak se musí počítat s trojitým vrcholem, což by mohlo znamenat začátek medvědího trendu. Setrvačnost je zatím nastavena a teď se uvidí, jak bude korekce silná a dlouhá. Zatím se nedá říct, že je všemu konec, ale celkový pohled na graf je velmi varovný. A co se týče makro zpráv, tak ty moc nenasvědčují tomu, že by se mělo dařit. Spíše naopak.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.