ANALÝZA – Technologický index Nasdaq zastihl hluboký pád, pouze korekce?

nasdaq

Jak jsem nastínil ve včerejší analýze na Bitcoin, technologický index Nasdaq už skoro tři týdny dostává slušný nářez, a tento obchodní týden pokles na technologických titulech vygradoval. Dále jsem uvedl, že ze strmě rostoucího kurzu dolarového indexu můžeme implikovat, že investoři začínají z nejrůznějších důvodů preferovat likviditu (držení peněz), než setrvávat v rizikových aktivech jako jsou akcie.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Přepálené technologické tituly v rámci Nasdaq

Osobně jsem toho názoru, že tržní účastníci z trhu jednoduše utíkají, protože mají strach z dalšího vývoje. Především technologické tituly (Nasdaq) udělaly za posledních 12 měsíců obrovské zhodnocení. A mám takový pocit, že podstatná část investorů raději vyčká, co bude. Je logické, že po tak dlouhém růstu se budou vybírat zisky. Je velmi bláhové si myslet, že investoři podrží své akcie až do smrti.

Kromě toho podstatná část analytiků varuje, že aktuální korekce na akciovém trhu může být začátek hlubšího propadu. Leč nikdo samozřejmě nemá křišťálovou kouli, takže musíme detailně sledovat price action nejrůznější souvislosti, které jsou nám schopny napovědět.

Aktuální situace na 4H TF Nasdaq

Nasdaq

Technologický index Nasdaq ztratil od svého all time high až po lokální low téměř 13 %, což je za necelé tři obchodní týdny na tak velkém trhu ohromná ztráta. Když se na trh podíváme, na první pohled se zdá, že se jedná pouze o nějakou jednoduchou korekci, po které by mohl zase následovat růst. Nicméně vzhledem k rostoucímu dolarovému indexu a tržním úrokovým mírám na amerických vládních dluhopisech si nejsem moc jistý.

Co se týče trhu, kurz moc hezky zareagoval na S/R levelu 12 600 bodů, kdy nejnižší 4H svíce zavřela jako Pin bar. Tudíž jakási snaha o vykupování propadu tu skutečně existuje, ale až v následujících obchodních dnech se rozhodne, zda se pokles ještě prohloubí. První potenciální rezistence je S/R level 13 200 bodů. Jestli zde kurz zarotuje směrem dolů, porostou šance na mnohem hlubší regresi.

Jinak ten čerstvý odraz dává navíc logiku i v konotaci na technické indikátory. Respektive na RSI byla býčí divergence a trh jednoduše zareagoval, což je bezesporu bullish znamení. Avšak samotná divergence nezaručuje, že bude odraz finální.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500

Nasdaq, ANALÝZA – Technologický index Nasdaq zastihl hluboký pád, pouze korekce?, TRADING11

Ještě bych chtěl ve stručnosti okomentovat index S&P 500, kde podmínky nejsou tak bouřlivé. Od konce ledna začala volatilita zase narůstat, neboť tehdy došlo k jednorázovému dropu. Leč nakupující propad okamžitě vykoupili, čímž se vytvořil klasický V-shape. Růst pak střídmě pokračoval, ale posléze pozitivní momentum začalo postupně ztrácet sílu.

Tři týdny v kuse hodnota indexu klesá, ale celkový propad (po low) činí jenom necelých 6 %, což je vcelku dost velký rozdíl oproti Nasdaq. Mnohem nižší drop je bez debat logický, protože technologické tituly rostly nejagresivněji. Proto je pak přirozené, že když se trhy začnou čistit, budou pak ztráty největší. Co jde prostě nahoru, musí i jednou dolů.

V každém případě i zde má low podobu Pin baru a následný odraz zatím vypadá velmi slušně. Musím ale upozornit, že k podobnému odrazu došlo nedávno. Konkrétně 23. února, ale po pár impulsních svících kurz zase zarotoval směrem dolů. Suma sumárum, pěkný odraz automaticky neznamená, že nemůžeme klesnout níž.

Závěrem

Akciové trhy čekají s největší pravděpodobností velmi krušné časy. Už není v žádném případě tak jisté, že půjdeme pouze nahoru. Přece jenom Federální rezervní banka už tolik nepomáhá. Respektive jí do značné míry došla munice. Osobně jsem každopádně akciové indexy několik měsíců sledoval velmi pasivně. Nyní se situace ale dost změnila a naopak si myslím, že by jim naše kryptokomunita měla věnovat mnohem větší pozornost.

Mohlo by vás také zajímat:

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) stagnuje, americký dolar posiluje


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!