Po Apple už aj Samsung – 28% pokles ziskov v Q4 rozkolísal cenu akcií

0

Nedávno sme písali o nepríjemnom vývoji obratov spoločnosti Apple. V Q1 2019 znížila predpokladaný obrat o 5-10% a ešte horšie to vyzerá v porovnaní s obratom z Q1 2018. Apple nepriaznivé výsledky spojil so spomalením ekonomického rastu v Číne, v ktorom má prsty prezident Trump a jeho obchodné vojny medzi USA a Čínou.

Obchodné vojny majú nepriaznivý dopad aj na ďalšie veľké firmy. Spoločnosť Samsung nedávno vydala zhrnutie ziskov za posledný štvrťrok minulého roka. Oproti predikciám analytikov boli o 18% nižšie a oproti štvrtému kvartálu 2017 sme zaznamenali pokles o viac než 28%.

9,67 miliárd dolárov za tri mesiace

Podľa oficiálnych odhadov Samsungu operačný profil zo štvrtého kvartálu dosiahol necelých desať miliónov dolárov. Hlavným dôvodov výrazného poklesu ziskov je nízky záujem o pamäťové čipy. Samsung v posledných rokoch tieto čipy dodával prevažne internetovým gigantom ako Google alebo Amazon. Používané boli pri stavbe veľkých datacentier.

Dopyt po pamäťových čipoch sa však v poslednej dobe výrazne znížil. Zdá sa, že trh je aspoň nateraz nasýtený. Nesmieme zabúdať ani na rastúcu čínsku konkurenciu, ktorá si ukrajuje stále väčšie kusy koláča.

Čo čítať ďalej?

Akcie Apple – masivní GAP způsobený neblahou zprávou o vývoji obratu

Aká budúcnosť čaká Samsung?

Väčšinu profitov Samsungu momentálne tvoria predaje smartfónov. Bohužiaľ, trh s mobilnými zariadeniami je vysoko saturovaný. Navyše, čínske firmy ho zaplavujú lacnými telefónmi. Samsung pritom najviac zarába na drahých modeloch z rady S.

Samsung Galaxy S10

Pre Samsung je teraz kľúčové inovovať. 5G internet a smartfóny so skladacím displejom by mohli byť hitom a pre konkurenciu by bolo veľmi náročné napodobniť tieto technológie. O niekoľko mesiacov sa môžeme tešiť na predstavenie novej vlajkovej lode Galaxy S10. Tento telefón s najväčšou pravdepodobnosťou nebude skladací, ale mal by mať snímač odtlačkov prstov pod displejom a displej na celej prednej časti. Kvôli selfie kamere bude v displeji vyrezaná diera.

Vyzerať by mal nejak takto:

Samsung Galaxy S10 leak
Samsung Galaxy S10 leak

Zdroj:
ccn.com

avatar
  Subscribe  
Upozornit na