Akcie Apple – masivní GAP způsobený neblahou zprávou o vývoji obratu

0
apple

Na našem serveru vyšel před dvěma dny článek, v němž se řeší poslední dění kolem společnosti Apple a zprava, kterou vydal nynější šef Applu Tim Cook. Hned po vydání této zprávy 2. ledna došlo během premarket open k velkým ztrátám. A jakmile burza otevřela a obchody začaly probíhat naostro, tak nastal ohromný propad, který měl za následek velký GAP (mezera).

Apple totiž ve svých minulých oznámeních o budoucích obratech dost přeháněl a při aktuálním vystřízlivění se to dosti promítlo na trhu s jejich akciemi. Částečně je to samozřejmě i důsledkem obchodních válek, které se už nějaký ten pátek rozjíždí.

Aktuální situace akcie Apple Inc. 1D TF

Akcie Apple analýza

V grafu lze vidět, že cena se pohybovala cca od začátku minulého roku až do listopadu ve vzrůstajícím klínu. Není sice jak z učebnice, ale myslím si, že pattern se dá za klín považovat. Vrchol se vytvořil první říjnový týden – 233,47 USD za akcii.

Pojďme na to ale chronologicky a podívejme se, kdy došlo k prvnímu velkému propadu. Bylo to na začátku února, kdy si Apple odepsal skoro 30 USD hodnoty na akcii během dvou týdnů – z 180 USD na 150 USD. A zde jsme také mohli vidět zvýšenou volatilitu. Navíc během propadu byly objemy vysoké a daleko převýšily objemy obchodů, které byly v předchozí době růstu v kurzu.

Odraz od silného supportu a klesající objemy

Kurz se následně odrazil od silného supportu, který máme zaznačený jako HIGH DEMAND. Vývoj ceny se potom vzpamatoval a cena rostla právě až do října, kdy se vytvořil již zmiňovaný vrchol. Všimněte si zásadní věci, která je v grafu těmi dlouhými šipkami zaznačena: jak kurz roste, tak se objemy snižují. Jde o velmi velký bearish signál, který neustále zmiňuji i u indexů.

Zvyšující se objemy

Na konci října došlo k proražení spodní trendové čáry a následný vývoj tedy není vůbec žádným překvapením. V grafu jsou zaznačeny celkem tři supporty. Prvni S/R pásmo je v oblasti cca 185 USD. Kurz zde na krátko zareagoval, pásmo ale dlouho nevydrželo a cena akcií se dále propadala. Další support byl v oblasti kolem 167 USD, který byl o něco silnější než ten předešlý, ale i přesto nedokázal prodejní tlak zastavit.

Tím nejsilnější supportem je HIGH DEMAND, kde se kurz právě nyní nachází. Cena v této hladině v minulosti zareagovala už 3x, z toho jednou vlemi agresivně. Během vánoc v této úrovni došlo k pozitivní reakci, ale hned na začátku nového roku došlo naopak k masivnímu propadu, který můžete vidět jako GAP (žlutá šipka). Ten byl způsoben právě tou negativní zprávou.

Další bearish signál je skutečnost, že jak kurz klesá, tak se objemy (bearish volume) neustále zvyšují. Dá se vlastně očekávat, že i support HIGH DEMAND dost možná nevydrží a propady budou brzy pokračovat. Nicméně když tu máme ten GAP, tak je celkem známo, že tyto mezery bývají tzv. „filled“ vyplněny. Dá se tedy předpokládat i nějaký ten krátkodobý růst.

A co indikátory?

Na indikátoru RSI je zaznačena bullish divergence, takže se dá předpokládat bounce od HIGH DEMAND. OBV hezky kopíruje kurz bez nějaké anomálie. Naopak MACD vypadá dost „zmateně“, respektive se klikatí jako had, což je prostě nic neříkající. Stochastic RSI byl ve své překoupené oblasti a setrvačnost je nyní směrem dolů.

Závěr

Akcie Apple za poslední tři měsíce přišly o 34 % své hodnoty. To je opravdu šílené číslo a dle grafu se nezdá, že by tomu byl konec. Spíše to naopak vypadá na další propady. Ono totiž prostoru kam padat je dost. Jak je vidno, tak ty trhy byly přepumpované kapitálem už delší dobu. Dokud se tyto trhy nevyčistí, tak se nahoru delší dobu jen tak nepůjde.

Co číst dále?

Apple potvrdil najhoršie obavy akcionárov – vyhovára sa na zlú ekonomickú situáciu

avatar
  Subscribe  
Upozornit na