Bart pattern – co to je a nastal čas jej brát vážně?

Share This Post

V poslední době se v krypto slangu zabydluje nový pojem, tzv. Bart pattern, který byl z počátku brán pouze jako vtip. Vzhledem k volatilitě krypta se tento „úkaz“, neboli tedy Bart pattern, objevuje poměrně často. Pokud sledujete diskuze na sociálních sítích, či na Tradingview, tak se z vtipu pomalu stává něco, co lidé začínají brát vážně. Přesto nic takového nenajdete v odborné literatuře technické analýzy.  Pokud se to rozhodne někdo změnit, bude to ještě nějakou dobu trvat. Pattern totiž není nijak definovaný, takže si ho každý může kreslit, jak se mu zachce. Proto je třeba tento úkaz brát stále s rezervou.

Je ale určitě užitečné tento pattern znát a počítat s jejím uplatněním. Když totiž něco takového uvidíte na grafu, tak je to čirá manipulace. Něco takového obchodovat je jak hrát automaty v nonstopu.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Jak pattern poznat?

Bart pattern začíná jako velký vzestup ceny za velmi krátkou dobu, vizuálně tedy uvidíme velkou zelenou svíčku. Během tohoto růstu ceny jsou shortaři nuceni své pozice zavírat na stop-loss, nebo v případě že jsou jejich pozice přepákované, tak jdou rovnou do likvidace. Velcí hráči tedy využijí jejich pozic jako palivo pro snadný a rychlý růst ceny. Po takové svíčce následuje horizontální konsolidace, respektive cenový kurz půjde nějakou dobu do strany.

Takovou svíčku lze brát jako signál k nákupu (konsolidace se může jevit i jako bull flag) a díky tomu se nabere velké množství long pozic (FOMO efekt). A velcí hráči mají zase palivo, tentokrát ale pro pohyb opačným směrem. Odehraje se tedy to samé, ale v opačném gardu a na grafu vidíme velkou červenou svící, která bude velikostí podobná, či stejně velká jako ta zelená. Jak je možné vidět z obrázku, tak takový Bart pattern se může objevit i obrácený.

Zdroj: Investfeed

Zajímají vás formace na svíčkovém grafu? Na Trading11 jsme jich zpracovali desítky. Najdete je zde.

Pattern je totiž unikátní tím, že se objevuje velmi často jen u kryptoměn. A rozhodně nereprezentuje to, co bychom mohli nazvat přirozenými pohyby kurzů. Jak už bylo řečeno, tak se jedná spíše jen o manipulaci velkými institucionálními investory a tímto způsobem likvidují na obě strany otevřené pozice malých ryb (které si za to ovšem často můžou samy vysokými pákami). Barta je možné zpozorovat na všech TF, ale nejlépe viditelný bude spíše na těch menších – 1H až 15M. A jak jsem zmiňoval na začátku, pattern není nijak vydefinovaný, takže je ho  třeba brát sice s rezervou, ale není radno ho ani úplně podceňovat.

Related Posts

Blížiaci sa hard fork Etherea zvyšuje záujem obchodníkov – Prekoná ETH hranicu 2 000 dolárov?

Ethereum (ETH), druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, aj...

Problém Credit Suisse prináša kryptomenám dobré aj zlé správy

Po nedávnom krachu niekoľkých amerických bánk sa dostala do...

Šéf FDIC počas vypočutia v Senáte: Kryptobanky zle zvládli tradičné riziká

Bankový výbor Senátu Spojených štátov v reakcii na nedávne...

Medvedí trh je na konci – Bitcoin v apríli začne rásť

V nedeľu som v analýze písal o silnom trende...

Top 5 článkov za uplynulý týždeň + Vstupuje Bitcoin do novej býčej fázy?

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Tim Draper na PBW zaspieval bitcoinovú pieseň a hovoril o budúcnosti peňazí

Americký podnikateľ Tim Draper vystúpil na práve prebiehajúcej akcii...