Bart pattern – co to je a nastal čas jej brát vážně?

Share This Post

V poslední době se v krypto slangu zabydluje nový pojem, tzv. Bart pattern, který byl z počátku brán pouze jako vtip. Vzhledem k volatilitě krypta se tento „úkaz“, neboli tedy Bart pattern, objevuje poměrně často. Pokud sledujete diskuze na sociálních sítích, či na Tradingview, tak se z vtipu pomalu stává něco, co lidé začínají brát vážně. Přesto nic takového nenajdete v odborné literatuře technické analýzy.  Pokud se to rozhodne někdo změnit, bude to ještě nějakou dobu trvat. Pattern totiž není nijak definovaný, takže si ho každý může kreslit, jak se mu zachce. Proto je třeba tento úkaz brát stále s rezervou.

Je ale určitě užitečné tento pattern znát a počítat s jejím uplatněním. Když totiž něco takového uvidíte na grafu, tak je to čirá manipulace. Něco takového obchodovat je jak hrát automaty v nonstopu.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Jak pattern poznat?

Bart pattern začíná jako velký vzestup ceny za velmi krátkou dobu, vizuálně tedy uvidíme velkou zelenou svíčku. Během tohoto růstu ceny jsou shortaři nuceni své pozice zavírat na stop-loss, nebo v případě že jsou jejich pozice přepákované, tak jdou rovnou do likvidace. Velcí hráči tedy využijí jejich pozic jako palivo pro snadný a rychlý růst ceny. Po takové svíčce následuje horizontální konsolidace, respektive cenový kurz půjde nějakou dobu do strany.

Takovou svíčku lze brát jako signál k nákupu (konsolidace se může jevit i jako bull flag) a díky tomu se nabere velké množství long pozic (FOMO efekt). A velcí hráči mají zase palivo, tentokrát ale pro pohyb opačným směrem. Odehraje se tedy to samé, ale v opačném gardu a na grafu vidíme velkou červenou svící, která bude velikostí podobná, či stejně velká jako ta zelená. Jak je možné vidět z obrázku, tak takový Bart pattern se může objevit i obrácený.

Zdroj: Investfeed

Zajímají vás formace na svíčkovém grafu? Na Trading11 jsme jich zpracovali desítky. Najdete je zde.

Pattern je totiž unikátní tím, že se objevuje velmi často jen u kryptoměn. A rozhodně nereprezentuje to, co bychom mohli nazvat přirozenými pohyby kurzů. Jak už bylo řečeno, tak se jedná spíše jen o manipulaci velkými institucionálními investory a tímto způsobem likvidují na obě strany otevřené pozice malých ryb (které si za to ovšem často můžou samy vysokými pákami). Barta je možné zpozorovat na všech TF, ale nejlépe viditelný bude spíše na těch menších – 1H až 15M. A jak jsem zmiňoval na začátku, pattern není nijak vydefinovaný, takže je ho  třeba brát sice s rezervou, ale není radno ho ani úplně podceňovat.

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...