Bart pattern – co to je a nastal čas jej brát vážně?

Share This Post

V poslední době se v krypto slangu zabydluje nový pojem, tzv. Bart pattern, který byl z počátku brán pouze jako vtip. Vzhledem k volatilitě krypta se tento „úkaz“, neboli tedy Bart pattern, objevuje poměrně často. Pokud sledujete diskuze na sociálních sítích, či na Tradingview, tak se z vtipu pomalu stává něco, co lidé začínají brát vážně. Přesto nic takového nenajdete v odborné literatuře technické analýzy.  Pokud se to rozhodne někdo změnit, bude to ještě nějakou dobu trvat. Pattern totiž není nijak definovaný, takže si ho každý může kreslit, jak se mu zachce. Proto je třeba tento úkaz brát stále s rezervou.

Je ale určitě užitečné tento pattern znát a počítat s jejím uplatněním. Když totiž něco takového uvidíte na grafu, tak je to čirá manipulace. Něco takového obchodovat je jak hrát automaty v nonstopu.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Jak pattern poznat?

Bart pattern začíná jako velký vzestup ceny za velmi krátkou dobu, vizuálně tedy uvidíme velkou zelenou svíčku. Během tohoto růstu ceny jsou shortaři nuceni své pozice zavírat na stop-loss, nebo v případě že jsou jejich pozice přepákované, tak jdou rovnou do likvidace. Velcí hráči tedy využijí jejich pozic jako palivo pro snadný a rychlý růst ceny. Po takové svíčce následuje horizontální konsolidace, respektive cenový kurz půjde nějakou dobu do strany.

Takovou svíčku lze brát jako signál k nákupu (konsolidace se může jevit i jako bull flag) a díky tomu se nabere velké množství long pozic (FOMO efekt). A velcí hráči mají zase palivo, tentokrát ale pro pohyb opačným směrem. Odehraje se tedy to samé, ale v opačném gardu a na grafu vidíme velkou červenou svící, která bude velikostí podobná, či stejně velká jako ta zelená. Jak je možné vidět z obrázku, tak takový Bart pattern se může objevit i obrácený.

Zdroj: Investfeed

Zajímají vás formace na svíčkovém grafu? Na Trading11 jsme jich zpracovali desítky. Najdete je zde.

Pattern je totiž unikátní tím, že se objevuje velmi často jen u kryptoměn. A rozhodně nereprezentuje to, co bychom mohli nazvat přirozenými pohyby kurzů. Jak už bylo řečeno, tak se jedná spíše jen o manipulaci velkými institucionálními investory a tímto způsobem likvidují na obě strany otevřené pozice malých ryb (které si za to ovšem často můžou samy vysokými pákami). Barta je možné zpozorovat na všech TF, ale nejlépe viditelný bude spíše na těch menších – 1H až 15M. A jak jsem zmiňoval na začátku, pattern není nijak vydefinovaný, takže je ho  třeba brát sice s rezervou, ale není radno ho ani úplně podceňovat.

Related Posts

Vitalik Buterin: AI může překonat lidi jako „vrcholový druh“

Podle spoluzakladatele Etherea Vitalika Buterina má super pokročilá umělá...

750 milionů dolarů v kryptotokenech se do prosince dostane na trh

V prosinci má být odemčeno a uvedeno na trh...

Kupci bitcoinů nedávají medvědům žádný manévrovací prostor

Informace z Cointelegraph Markets Pro a TradingView ukázaly na...

Cena XRP vstupuje do fáze prolomení býčí vlajky

Takzvaný vzor býčí vlajky se vyvíjí, když se cena konsoliduje v...

Trh sa pripravuje na skutočnú bitcoinovú rally poháňanú ETF

Cena bitcoinu, najväčšej svetovej kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie, začala...

Kupující tlačí cenu BTC nad 38 000 USD

Bitcoin krátce vystoupil nad hranici 38 000 dolarů, když...