Dolar v roce 2021 zkolabuje, tvrdí ekonom z Yale. A není sám!

0
Dolar v roce 2021 zkolabuje, tvrdí ekonom z Yale. A není sám!

Stephen Roach z univerzity Yale se přidal k rostoucí skupině ekonomů, kteří predikují kolaps amerického dolaru v průběhu příštího roku.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Světová rezervní měna americký dolar se bezhlavě řítí do potenciálně nebezpečné situace. Podle senior ekonoma z univerzity Yale Stephena Roacha je velmi pravděpodobné, že se v roce 2021 zopakuje situace z posledního jara a zažijeme tak dvojitou recesi – krizi, která se v krátkém čase zopakuje dvakrát po sobě. Pokud by se vyplnil tento scénář, hodnota dolaru významně poklesne a může přijít o status světové rezervní měny.

Mohlo by vás zajímat: Růstu Bitcoinu většinou předchází FUD a negativní sentiment

Stephen Roach predikuje významný pokles hodnoty dolaru v příštích letech

Roach o něčem podobném hovořil už v červnu, kdy predikoval propad hodnoty dolaru o 35%. Indicie, které naznačují, že se blíží kolaps, současný deficit a úspory občanů USA jsou nyní podle něj podstatně horší. Jeho varování jsou dnes aktuálnější než kdykoli předtím. Kurz dolaru vůči deseti největším měnám v tomto roce významně poklesl. V září jsme sice zaznamenali menší posílení, ale je otázkou, jak dlouho to vydrží.

Podle Stephena Roacha je situace mnohem horší, než původně očekával.

„Naše data ukazují, že odliv peněz z klasických a spořících účtů občanů a firem v USA je podstatně dramatičtější, než jsme očekávali. Deficit účtů v USA ve druhém čtvrtletí nabral rekordní rychlost. Míra úspor občanů, firem a vládního sektoru zaznamenala historický propad.“

Deficit běžného účtu v amerických dolarech

Pokud platí „zákony“ ekonomiky, hromadný krach v USA je jen otázkou času.

„Spojeným státům chybí úspory, ale chtějí růst. Růstem deficitu běžných účtů si půjčují přebytečné úspory, a to hodnotu měny tlačí dolů.“

Dolar není imunní vůči časům ověřeným vzorcem chování ekonomiky. Každá akce má víceméně stejnou reakci. A reakcí na to, co se v USA děje poslední roky, bude významný propad dolaru.

Míra úspor v USA
Míra úspor v USA

Čtěte také: Cena Bitcoinu včera v Bělorusku dosáhla 13 000 $ – Víte proč?

Propad dolaru už začal

Roachovo tvrzení však nepopisují nějakou dalekou budoucnost. To, o čem mluví, se již děje. Závěry jeho výzkumu můžeme sledovat v přímém přenosu. US dollar index vyjadřuje sílu této měny. V březnu se nacházel na 102,2 $, aktuálně je na 94,6 $. A to posledních pět týdnů začal stoupat.

U.S. dollar index
U.S. dollar index

Citelný je i propad vůči měnám G10. A s největší pravděpodobností bude pokračovat.

Graf oslabení amerického dolaru

Pokud se ekonomická situace v USA nezlepší a v roce 2021 se dočkáme druhého kola propadů akcií, krize v této zemi bude pokračovat ještě velmi dlouho a hodnota světové rezervní měny klesne hluboko pod historické minimum.

Samozřejmě v USA je mnoho šikovných ekonomů a bankéřů, kteří udělají vše pro to, aby krizi odvrátili, nebo alespoň odsunuli a zachránili tak status amerického dolaru. Bude velmi zajímavé sledovat, jak Fed zareaguje na probíhající krizi a zda se nakonec dočkáme nějakého apokalyptického scénáře.

Zajímá vás, jak jsou na tom akcie? Přečtěte si naši analýzu S&P 500 a NASDAQ Composite:

Analýza indexů Nasdaq a S&P 500 – Akciový trh pokračuje ve strmém poklesu!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na