Počátky technické analýzy a moderních obchodních strategií – Dowova teorie – 1. část

3
analyza bitcoin trading11 analyza

Dowova teorie je nejstarší a zároveň jedna z nejznámějších teorií technické analýzy. Zakladatel teorie Charles Dow je považován za zakladatele technické analýzy vůbec. Jeho teorie byla vyvinuta s cílem identifikovat hlavní trendy na akciových trzích. Je ale nutné poznamenat, že teorie měla vývoj, který trval více než 50 let a na jejím zdokonalování se podílelo více autorů. Sám Charles Dow zemřel roku 1902.

Druhá časť Dowovej teórie.

Charles Dow

Základní principy teorie byly postupně vytvořeny samotným Dowem, které pak publikoval ve Wall Street Journalu. Wall Street Journal založil právě Charles Dow. Byl také spoluzakladatelem společnosti Dow Jones a Company, která sestavuje akciové indexy a to hlavně známého Dow Jones Industrial Average. Dow Jonesův průmyslový index patří mezi nejpopulárnější akciové indexy na světě. Od roku 1896, kdy tento index vznikl, se jeho název a princip výpočtu zachoval beze změny. V době vzniku tvořilo bázi indexu 12 akcií vysoce spekulativních průmyslových společností. Roku 1928 to bylo navýšeno na 30. Dow je taktéž tvůrcem vůbec prvního průmyslového indexu na světě z roku 1884, tzv.: „Dow Jonesův železniční index“

Jak už bylo řečeno, Dowova myšlenka měla své následovníky. Prvním z nich byl William Hamilton, který zkompletoval Dowovy články a zpracoval je do jednoho celku – z čehož vzniklo něco, co se dá už považovat za ucelenou teorii a ne jen směsici původních myšlenek. Dílo pak bylo publikováno jako „The Stock Market Barometer“ v roce 1922. O největší popularizaci se postaral Robert Rhea, který teorii rozšířil a zkompletoval v roce 1932 a byla publikována jako samostatná kniha s názvem „The Dow Theory“.

Podobný článek: Analýza ekonomických cyklů – co to je a jak se používá?

Hlavní myšlenka teorie

V čem vlastně spočívá tato teorie? Je založena na myšlence, že akcie na trhu se pohybují v souladu s hlavním trendem. V případě, že je tento trend zahájen, trvá do doby, než ztratí sílu a dojde k jeho očividné změně. Znamená to, že investor nemá dělat unáhlená rozhodnutí bez potvrzení správnosti signálů jinými metodami, či nástroji a indikátory technické analýzy. Dowova teorie se nesoustřeďuje na stanovení přesné doby trvání a síly trendu, ale na indentifikaci charakteru a druhu trendu na trhu.

Aby bylo možné prakticky aplikovat Dowovu teorii, je potřeba mít k dispozici závěrečné hodnoty dvou akciových indexů, které pomohou pohledět na akciový trh ze dvou úhlů. Pro tento účel Dow vytvořil výše zmíněné indexy – Dow Jones Industrial Average a Dow Jones Railroad Average. Dow studoval akciové trhy 20 let, než zjistil, že spolehlivým měřítkem pro výkonnost celkového akciového trhu nemůže být jen jediný indikátor, ale dvojice agregovaných ukazatelů v podobě akciových indexů. Indexy jsou zde počítány jako  průměry z cen akcií, které tvoří jejich základ. Oba tyto indexy pak slouží k naplnění základních principů definovaných Dowem. Konkrétně je těchto principů 6, ale o tom už bude další část.

Líbí se vám tento článek? Dejte nám to vědět v komentářích a my budeme v Dowové teorii pokračovat. Taky budeme rádi ,když se přihlásíte k odběru notifikací (návod najdete zde), případně si koupíte členství v placené sekci, kde najdete intraday analýzy kryptoměn a ICO projektů.

Víc informací o obchodování najdete v naší Škole.

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
SassoIbrahimondra348 Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ondra348
Člen
ondra348

Velmi pěkný článek, prosím o pokračování. Děkuje Ondra.

Ibrahim
Člen
Ibrahim

Děkuji a uvítám pokračování!

Sasso
Člen
Sasso

Taktiež…