Druhý nácvik spuštění Ethereum 2.0 úspěšný! Ostré nasazení již v roce 2020

0
Druhý nácvik spuštění Ethereum 2.0 úspěšný! Ostré nasazení již v roce 2020

Druhý nácvik přechodu na Ethereum 2.0 je úspěšně za námi. Testnet s názvem Zinken ověřil připravenost vývojářů na velký den, který by měl přijít již v tomto roce.

Ethereum komunita dnes úspěšně podruhé otestovala přechod na 2.0 mainnet. Proof-of-Stake blockchain bude znamenat velké zlepšení oproti současnému systému a zároveň otevře dveře technologiím jako sharding či Plazma, které umožní škálování. PoS systém je zároveň podstatně ekologičtější než těžení pomocí grafických karet.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Zinken byl spuštěn včera ve 14:00 našeho času a na rozdíl od minulého nácviku nebyly objeveny žádné velké bugy a testu se zúčastnila většina komunity. Zinken následoval dva týdny po testech s názvem Spadina, který sice dopadl relativně dobře, ale účast na něm byla docela nízká.

Ethereum 2.0 je za rohem? Úspěšný průběh Zinken testnetu posouvá vývoj do další fáze

Vysoká účast je nutná na na udržení integrity sítě, protože více než 66% mincí musí potvrzovat bloky, aby byl blockchain považován za neměnný. Jinými slovy, při nízké účasti roste riziko 51% útoku na síť a vývojáři potřebují otestovat scénář, ve kterém vše proběhne korektně, aby je při ostrém startu nic nepřekvapilo.

Čtěte také: TOP 5 BTC fundamentů, které MUSÍTE tento týden sledovat: Slabý dolar, Brexit, hashrate…

Zinken je první testnet, který překročil žádaných 66% hned v prvních minutách od jeho spuštění. Nakonec sice nedosáhl ideální 90% účast, to však vývojáři přisuzují faktu, že jde o testovací blockchain, ve kterém prakticky o nic nejde. Mince nemají žádnou hodnotu.

Hlavní ale je, že vše proběhlo v pořádku a zdá se, že Ethereum 2.0 bude spuštěno už za pár měsíců. Hlavní vývojář Danny Ryan je optimistický a tvrdí, že k tomu dojde ještě v roce 2020.

„Myslím si, že ano. Stále komunikujeme s týmy, které spravují Ethereum klienty, a potřebujeme se ještě jednou pořádně podívat na celý průběh Zinken testnetu, ale s největší pravděpodobností se už můžeme posunout do další fáze. Vždy se však mohou vyskytnout nějaké problémy, takže ke spuštění Ethereum 2.0 přistupujeme zodpovědně.“

Ostré spuštění Ethereum 2.0 sítě ale nebude tak velkolepé, jak mnozí očekávají. Život na ETH 1.0 chainu bude pokračovat prakticky beze změny. Až na to, že vznikne jednosměrná cesta na přesun tokenů na 2.0 blockchain. Ten ale po spuštění ve Fázi 0 nebude podporovat prakticky nic, ani transakce mincí. Probíhat na něm bude pouze stakování. Další funkce budou přibývat postupně v sérii hard-forků.

Mohlo by vás také zajímat:

Bitcoin potvrdil UPtrend! Už nikdy se nevrátíme na 10 000 USD!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na