Ethereum je pod útokom, pretože sankcie USA platia na úrovni protokolu

Share This Post

Nádej na decentralizovaný, otvorený a slobodný internet je teraz v ohrození. To nie je hyperbola, FUD ani clickbait. Ethermine, najväčší ťažobný pool etherea, už nevytvára bloky obsahujúce transakcie Tornado Cash. Dôvodom sú pravdepodobne sankcie OFAC a ide o príklad cenzúry na úrovni protokolu.

Ethermine

Kryptoanalytik Takens Theorem zistil, že Ethermine prestal spracovávať transakcie Tornado Cash, a predstavil nižšie uvedený graf. Po preverení on-chain dát sa potvrdilo, že Ethermine nevytvoril blok, ktorý by obsahoval transakciu Tornado Cash počas nižšie uvedeného časového obdobia.

Musíme sa vrátiť zhruba o desať dní späť, aby sme našli blok vyprodukovaný spoločnosťou Ethermine, ktorý by obsahoval transakciu Tornado Cash. Blok 15306892 bol vytvorený 9. augusta a bol vyťažený spoločnosťou Ethermine. V bloku bola prostredníctvom routera Tornado Cash spracovaná transakcia v hodnote 10 ETH.

Prehľad posledných transakcií routera Tornado Cash ukázal, že mu dominovali spoločnosti Hiveon, P2Pool, 2Miners a ďalšie.

Prečo na tom záleží?

Nedávno Spojené štáty prostredníctvom úradu OFAC uvalili sankcie na používanie Tornado Cash, takže interakcia s týmto protokolom je pre akýkoľvek americký subjekt nezákonná.

V nadväznosti na túto sankciu spoločnosť Circle „zaradila“ USDC na čiernu listinu siete Ethereum, takže žiadny držiteľ, ktorý s Tornado Cash interagoval, už nebude môcť s týmto inteligentným kontraktom interagovať. Tento krok v podstate zmrazil všetky USDC, ktoré prešli cez Tornado Cash.

Ďalej DeFi protokoly ako Aave, Uniswap, Balancer a ďalšie zaviedli API od TRM Labs, ktoré zakázalo front end ich dApps, čím v podstate zakázalo adresy sankcionované OFAC.

Aave údajne obnovil prístup k adresám, ktoré boli „oprášené“ 0,1 ETH hacktivistom, ktorý sa snažil upozorniť na jeden z kritických problémov s dodržiavaním sankcií. Podľa OFAC bola teraz každá adresa, ktorá komunikovala s Tornado Cash, pod sankciami zo strany USA. Keď teda hacktivista poslal 0,1 ETH niekoľkým vplyvným ľuďom v krypto priestore, ukázal, že sankcie možno ľahko zneužiť.

Aj keď je pravdepodobne dobre, že Aave obnovil prístup k týmto vysoko postaveným ľuďom, ktorí boli cieľom útoku, otázkou zostáva, „čo sa stane s používateľmi, ktorí sa stanú terčom takéhoto útoku v budúcnosti?“.

Pokiaľ sa mi nepáči môj šéf, tak mu pošlem 0,1 ETH cez Tornado Cash, bude mu teraz tiež zakázaný prístup na Aave? Ak áno, ako Aave preukáže, že je jeho nárok oprávnený? Zabanovaní používatelia môžu stále buď forkovať protokol, alebo komunikovať cez CLI, ale to je mimo dosahu väčšiny používateľov.

Rozhodnutie Ethermine prestať vytvárať bloky, ktoré obsahujú transakcie Tornado Cash, je krokom nad rámec vyššie uvedeného. Výber transakcií, ktoré sa budú spracovávať, je v rozpore so základnými princípmi blockchainu ETH. Sieť má byť open-source, slobodná, decentralizovaná a inkluzívna.

Cenzúra na úrovni protokolu

Zatiaľ čo ostatní ťažiari v súčasnej dobe transakcie stále spracovávajú, pokiaľ budú ostatní nasledovať príklad Ethermine, je možný svet, v ktorom Tornado Cash už nebude mať ťažiarov ochotných spracovávať jeho transakcie.

Vitalik Buterin bol po The Merge natoľko rozhorčený myšlienkou, že by validátori mohli dodržiavať sankcie OFAC, že vyhlásil, že všetci validátori, ktorí dodržiavajú sankcie, by mali mať spálené svoje ETH. Súhlasil s názorom, že akcie, ktoré nezahŕňajú transakcie Tornado Cash, by mali byť považované za „útok na ethereum a spáliť ich podiel prostredníctvom sociálneho konsenzu“.

Pri diskusii o možnosti validátorov proof-of-stake, ktorí ignorujú transakcie Tornado Cash, Igor Mandrigin, technický riaditeľ spoločnosti Gateway.fm, ktorá sa zaoberá infraštruktúrou web3:

„Nie je technicky nemožné nenavrhovať bloky s TC, ignorovať z transakčného poolu… Avšak čím menej validátorov bude pod americkými reguláciami, tým lepšie, samozrejme.“

Počas jedného dňa od vyššie uvedeného rozhovoru teraz vidíme reálny príklad validátorov proof-of-work ignorujúcich bloky Tornado Cash.

Spoločnosť Ethermine nemá sídlo v USA, a preto nespadá pod jurisdikciu sankcií OFAC. Avšak ťažiari, ktorí používajú pool Ethermine, by sa mohli nachádzať na území USA. Ak Ethermine vyťaží blok, ktorý obsahuje transakciu Tornado Cash, mohlo by to byť považované za interakciu s Tornado Cash, čím by došlo k porušeniu sankcií.

Prvá reakcia komunity

V reakcii na túto správu Martin Koppelmann, spoluzakladateľ spoločnosti Gnosis, nesúhlasil s komentárom naznačujúcim, že „na tom nezáleží“.

Spoluzakladateľ spoločnosti Paradigm Matt Huang nedávno zopakoval, že je dôležité, aby blockchainový ekosystém zostal „neutrálny a odolával cenzúre“.

Harsh Rajat, zakladateľ služby Ethereum Push Notification Service, zdieľal podobné obavy, keď povedal:

„Predpisy zakazujúce open source technológie sú podobné obvineniu Fordu za vynález automobilov. Je smutné vidieť, že projekty, ktoré sú dobré, sú nútené dodržiavať predpisy kvôli strachu, že sa stanú terčom útokov, alebo preto, že sú predpisy napísané takýmto spôsobom. Hoci ešte tragickejší je spôsob, akým niekto urobil reakciu na kolene a kúpil zákony, ktoré jednoducho nemožno aplikovať na web3.“

Pokiaľ ide o riešenie, Rajat vyhlásil:

„Jednoducho povedané, musíme zastaviť zlých aktérov, ale nie vynálezy, ktoré nám pomáhajú postupovať vpred.“

Žiadny subjekt v rámci ekosystému ethereum by nemal mať možnosť rozhodovať o tom, čo bude zahrnuté do blokov a čo nie. Aj keď je táto správa prekvapivá, zatiaľ nejde o krízu. Zdá sa, že žiadny iný ťažobný pool nenasleduje príklad Ethermine, a validátori etherea, ako je Coinbase, kategoricky vyhlásili, že po The Merge nebudú cenzurovať transakcie.

Je to však nebezpečná cesta, po ktorej sa vydávame. To nie je smer k slobodnému a spravodlivému decentralizovanému internetu; je to niekoľko krokov späť a potenciálne cesta k ešte temnejšej budúcnosti.

Samotný kód Tornado Cash nerobí nič nezákonné a je plne open-source. Výrobca zbraní nezatvárame do väzenia, keď sú použité proti nevinným ľuďom. Vláda nepreberá vinu, keď zločinec použije hotovosť na nelegálnu transakciu. Podľa rovnakých argumentov kód napísaný tímom Tornado Cash nenesie zodpovednosť za tých, ktorí prostredníctvom protokolu perú peniaze.

Tornado Cash má legitímne využitie a vo svojej podstate je nástrojom ochrany súkromia. Podľa môjho názoru (Akiba) by úrady mali vyšetriť a vysledovať, ako sa peniaze do Tornado Cash dostali a na čo boli potom použité, pretože práve tam možno nájsť nelegálnu činnosť.

Existuje možnosť, že ide o obyčajnú náhodu, že v blokoch Ethermine neboli zahrnuté žiadne transakcie Tornado Cash. Vzhľadom na to, že produkuje približne tretinu hashrate siete, je to však nepravdepodobné.

ZDROJ: cryptoslate.com

Related Posts

TOP 5 článkov za posledný týždeň + Bonusová správa dňa

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Kryptomeny majú svetlú budúcnosť, ľudia prestávajú veriť centrálnym bankám!

Kryptomeny už dávno stratili negatívny punc a naopak sa...

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...

Napodobitelé Vitalika Buterina rozšiřují ETH phishing před The Merge

Humbuk kolem The Merge přilákal hejno podvodníků, kteří aktivně...

Burza Huobi odstraní Monero a další mince sloužící na ochranu soukromí

Kryptoměnová burza Huobi odstraní ze své platformy sedm různých...