Kryptomenový mixér bol prvýkrát terčom sankcií USA – za rolu v axie infinity hacku

Share This Post

Sankcie dopadli na kryptomenový mixér. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v histórii USA. Oznámil to Úrad ministerstva financií Spojených štátov pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC).

Krypto mixér terčom sankcií

OFAC v piatok oznámil, že sankcionuje mixér kryptomien Blender.io za jeho rolu pri praní výnosov z hacku Ronin Bridge spoločnosti Axie Infinity.

V marci došlo v DeFi sektore ku krádežiam vo výške 719,2 miliónov amerických dolárov, teda o viac ako 200 miliónov dolárov viac, než koľko bolo ukradnutých za celý rok 2020. Tak vysoké číslo bolo spôsobené prevažne exploitom Ronin, kde útočníci ukradli na 600 miliónov USD.

Mohlo by ťa tiež zaujímať: Štúdia: Slovinsko je najprívetivejším štátom pre kryptomeny

Ako páchatelia útoku boli identifikovaní hackeri Lazarus Group podporovaní severokórejským štátom. 

Námestník ministra financií pre terorizmus a finančné spravodajstvo Brian E. Nelson vo vyhlásení uviedol:

„DNES VÔBEC prvýkrát MINISTERSTVO FINANCIÍ SANKCIONOVALO MIXÉR VIRTUÁLNYCH MIEN. […] PODNIKÁME KROKY PROTI NEZÁKONNEJ FINANČNEJ AKTIVITE KĽDR A NEDOVOLÍME, ABY ŠTÁTOM PODPOROVANÉ ZLODEJINY A ICH PROSTRIEDKY NA PRANIE ŠPINAVÝCH PEŇAZÍ ZOSTALI bez odozvy.

V rámci sankcií je všetok majetok Blender.io v Spojených štátoch alebo v držbe amerických osôb zablokovaný a musí byť nahlásený OFAC.

Úloha mixéra

Podľa OFAC spracoval Blender.io 20,5 milióna dolárov z približne 620 miliónov dolárov ukradnutých z vietnamskej play-to-earn hry Axie vo forme zhruba 173 600 éterov a 25,5 miliónov USD coinov (USDC).

Blender.io, ktorý je aktuálne offline, potom údajne ďalej napomáhal pranie špinavých peňazí ransomware skupinám napojeným na Rusko, vrátane Trickbot, Conti, Ryuk, Sodinokibi a Gandcrab. 

K hacknutiu mosta Ronin došlo 23. marca, ale bol odhalený až nasledujúci týždeňMost bol sprístupnený prostredníctvom herného vývojára Sky Mavis. Táto organizácia bola na dobu neurčitú zaradená na bielu listinu potom, čo pomohla spracovať nárast transakcií. Jej uzol sa však stal posledným kúskom skladačky, ktorý umožnil mnohomiliónový exploit.

Mixéry slúžia na anonymizáciu kryptomenových zostatkov, čo je ich primárny účel. Nie je pritom spravidla nijako obmedzené, kto môže službu využiť. Podobne je to u decentralizovaných kryptomien, ako je Bitcoin.

Záver

Úrad ministerstva financií Spojených štátov pre kontrolu zahraničných aktív oznámil, že kryptotransakčný mixér Blender.io bol zaradený na zoznam sankcií. Podľa úradu napomáhal prať hackom získané peniaze severokórejskému režimu.

Mohlo by ťa tiež zaujímať: Kryptomenových spoločností sídliacich v Dubaji pribúda

Related Posts

Hádka Jeffa Bezosa a prezidenta Joe Bidena ohľadom inflácie – Čo na to kryptokomunita?

Medzi Jeffom Bezosom a americkým prezidentom Bidenom sa rozpútala...

Rusko legalizuje kryptoměny pro platby, říká ministr

Od 1. ledna loňského roku jsou kryptoměny v Rusku...

Analytici si všímajú paralely s marcom 2020, bude to tento rok inak?

Analytici na krypto aj tradičných trhoch zaznamenali niektoré prekvapivé...

Jihokorejští investoři se chystají žalovat Do Kwona za podpod

Jihokorejská právnická firma LKB & Partners se údajně chystá...

Regulačné orgány EÚ využívajú nedávne situácie okolo Terra Luna na presadenie digitálneho eura

Mnohí budú považovať volatilitu vyvolanú útokom na algoritmicky podporovaný...

Do Kwon chce rozdělit blockchain Terra jako součást plánu obnovy

CEO a spoluzakladatel Terraform Labs Do Kwon formálně navrhl...