Kryptomenový mixér bol prvýkrát terčom sankcií USA – za rolu v axie infinity hacku

Share This Post

Sankcie dopadli na kryptomenový mixér. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v histórii USA. Oznámil to Úrad ministerstva financií Spojených štátov pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC).

Krypto mixér terčom sankcií

OFAC v piatok oznámil, že sankcionuje mixér kryptomien Blender.io za jeho rolu pri praní výnosov z hacku Ronin Bridge spoločnosti Axie Infinity.

V marci došlo v DeFi sektore ku krádežiam vo výške 719,2 miliónov amerických dolárov, teda o viac ako 200 miliónov dolárov viac, než koľko bolo ukradnutých za celý rok 2020. Tak vysoké číslo bolo spôsobené prevažne exploitom Ronin, kde útočníci ukradli na 600 miliónov USD.

Mohlo by ťa tiež zaujímať: Štúdia: Slovinsko je najprívetivejším štátom pre kryptomeny

Ako páchatelia útoku boli identifikovaní hackeri Lazarus Group podporovaní severokórejským štátom. 

Námestník ministra financií pre terorizmus a finančné spravodajstvo Brian E. Nelson vo vyhlásení uviedol:

„DNES VÔBEC prvýkrát MINISTERSTVO FINANCIÍ SANKCIONOVALO MIXÉR VIRTUÁLNYCH MIEN. […] PODNIKÁME KROKY PROTI NEZÁKONNEJ FINANČNEJ AKTIVITE KĽDR A NEDOVOLÍME, ABY ŠTÁTOM PODPOROVANÉ ZLODEJINY A ICH PROSTRIEDKY NA PRANIE ŠPINAVÝCH PEŇAZÍ ZOSTALI bez odozvy.

V rámci sankcií je všetok majetok Blender.io v Spojených štátoch alebo v držbe amerických osôb zablokovaný a musí byť nahlásený OFAC.

Úloha mixéra

Podľa OFAC spracoval Blender.io 20,5 milióna dolárov z približne 620 miliónov dolárov ukradnutých z vietnamskej play-to-earn hry Axie vo forme zhruba 173 600 éterov a 25,5 miliónov USD coinov (USDC).

Blender.io, ktorý je aktuálne offline, potom údajne ďalej napomáhal pranie špinavých peňazí ransomware skupinám napojeným na Rusko, vrátane Trickbot, Conti, Ryuk, Sodinokibi a Gandcrab. 

K hacknutiu mosta Ronin došlo 23. marca, ale bol odhalený až nasledujúci týždeňMost bol sprístupnený prostredníctvom herného vývojára Sky Mavis. Táto organizácia bola na dobu neurčitú zaradená na bielu listinu potom, čo pomohla spracovať nárast transakcií. Jej uzol sa však stal posledným kúskom skladačky, ktorý umožnil mnohomiliónový exploit.

Mixéry slúžia na anonymizáciu kryptomenových zostatkov, čo je ich primárny účel. Nie je pritom spravidla nijako obmedzené, kto môže službu využiť. Podobne je to u decentralizovaných kryptomien, ako je Bitcoin.

Záver

Úrad ministerstva financií Spojených štátov pre kontrolu zahraničných aktív oznámil, že kryptotransakčný mixér Blender.io bol zaradený na zoznam sankcií. Podľa úradu napomáhal prať hackom získané peniaze severokórejskému režimu.

Mohlo by ťa tiež zaujímať: Kryptomenových spoločností sídliacich v Dubaji pribúda

Related Posts

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...

Napodobitelé Vitalika Buterina rozšiřují ETH phishing před The Merge

Humbuk kolem The Merge přilákal hejno podvodníků, kteří aktivně...

Burza Huobi odstraní Monero a další mince sloužící na ochranu soukromí

Kryptoměnová burza Huobi odstraní ze své platformy sedm různých...

Morehead: Bitcoinové rally je na ceste

Generálny riaditeľ investičnej spoločnosti Pantera Capital, Dan Morehead, v...

Komunita vyzývá roboty, kteří spamují krypto vlákna Twitteru

Twitter je platforma pro členy komunity, kde mohou diskutovat...