Ethereum ztratilo 30 % za týden a Cardano roste: Je ETH-ADA flippening reálný?

Ethereum ztratilo 30 % za týden a Cardano roste, je ETH-ADA flippening reálný?

Zostáva do konca 50 % zľavy na všetky naše produkty

Ethereum v poslední době poněkud pokulhává, zatímco konkurence se na něj rychle dotahuje. Cardano prošlo na začátku února Mary forkem, kterým vývojáři uvedli podporu pro smart-kontrakty a další mince. Cardano tak přímo začalo konkurovat Ethereu a jeho cena raketově stoupá.

Čtěte také: Bitcoin udělal nové dno, korekce ale dlouho pokračovat nebude: Zde jsou důvody

Cardano ADA – Největší konkurence pro Ethereum v roce 2021

Na začátku února se ADA obchodovala za 34 centů a předevčírem dosáhla nového historického maxima na hladině $1,5. Aktuálně se obchoduje o něco níže, za 1,3 dolaru. Cardano se v průběhu tohoto týdne stalo třetí největší kryptoměnou na trhu s kapitalizací 40 miliard dolarů.

ADA už půl roku funguje na novém Proof-of-Stake blockchainu, nabízí řádově větší rychlost a brzy bude podporovat jazyk Solidity, v němž je naprogramována většina Ethereum smart-kontraktů.

4 h ADA / USD - bitstamp
4 h ADA / USD – bitstamp

Pomalé Ethereum dává prostor konkurenci

Na druhé straně tu máme Ethereum, které za poslední týden padlo o 30% a vrátilo se na cenu ze začátku února. Vzkvétající defi ekosystém fungující na ETH blockchainu ztrácí uživatele kvůli extrémně vysokým poplatkům. Medián za transakci Etherea dnes dosáhl nového maxima 19 dolarů. Interakce se smart kontrakty jsou však ještě dražší.

Kvůli pomalému Ethereu mají obrovskou výhodu defi aplikace na konkurenčních platformách. Například Dex PancakeSwap na Binance Smart Chainu dosahuje podobné denní volume jako Uniswap.

Čtěte také: Ethereum DEXy na vzestupu! V roce 2021 zpracovaly více transakcí než v celé historii

Ethereum zoufale potřebuje upgrade blockchainu

Starý Ethereum 1.0 blockchain fungující na Proof-of-Work systému jednoduše nestačí a chce to změnu. Ta sice přichází, ale velmi pomalu. 1.12.2020 došlo ke spuštění nového PoS Beacon Chainu. Jde o základ, na kterém se staví nová síť.

Vývoj ale probíhá příliš pomalu. I když Vitalik Buterin slibuje, že teď už všechno půjde rychle. ETH 2.0 brzy projde prvním hard-forkem HF1, který přinese podporu pro light klienta, Bugfixy a optimalizaci procesu stakingu.

4h ETH / USD - bitstamp
4h ETH / USD – bitstamp

Ethereum 1.0 se také připravuje na přechod. Na polovinu března je naplánován Berlin upgrade. Více se o něm můžete dočíst již brzy na našem webu Trading11.com.

Dílčí vylepšení sítě se tedy dějí, ale přechod na 2.0 chain je stále v nedohlednu. Ethereum Foundation nejprve musí dokončit shardovací protokol, který umožní škálování. Pokud se naplní optimistický scénář, dojde k tomu v průběhu roku 2021. To už ale může být pozdě.

Ethereum ETH vs. Cardano ADA – dočkáme se flippeningu?

Odpůrci Etherea už dlouho tvrdí, že tento projekt nestojí za moc a konkurence má mnohem větší potenciál. Donedávna však vyšší rychlost neznamenala mnoho, protože poplatky byly všude velmi nízké. To se však změnilo. Cardano těží z pomalého vývoje Ethereum 2.0 platformy a opravdu se může stát, že v příštích měsících jeho kapitalizace překoná ETH.

ETH vs ADA
ETH vs. ADA

Zatím k tomu má však relativně daleko. Cardano je momentálně přepumpované, a dříve či později si projde korekcí. Na druhé straně, Ethereum se obchoduje za docela příznivou cenu. Aby ADA překonala ETH, musí jeho hodnota stoupnout na minimálně 5 dolarů, což je opravdu enormní částka.

Technologicky má ale navrch, a pokud to dokáže využít, dokončí podporu pro jazyk Solidity a zláká na svou síť některé defi projekty, opravdu se může stát, že v blízké budoucnosti vystřídá Ethereum na druhé příčce v kapitalizaci. A jak to vidíte vy? 

Chcete-li rozumět Ethereu či Cardanu, musíte pochopit, o čem je defi. Připravujeme pro vás více informací o tomto odvětví kryptoměn, tak nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Mohlo by vás také zajímat:

JP Morgan – Bitcoin zdecimuje zlato a podíl vzácných kovů na trhu