Inflácia Spojených štátov rastie výrazne rýchlejšie, ako sa predpokladalo

Share This Post

V stredu popoludní došlo k zverejneniu inflačných dát Spojených štátov za mesiac august. Ekonómovia očakávali medziročný nárast o 3,5 %. Aktuálna miera inflácie sa ukázala byť ešte vyššia. Medziročne narástla o 3,7 % a jedná sa tak o tohtoročný najväčší nárast. Rekordný nárast má aj augustový index spotrebiteľských cien (CPI).

CPI meria náklady naprieč širokou škálou tovaru a služieb. Za august narástol o 0,6 % a medziročne dokonca o 3,7 %. Takému nárastu pomohli hlavne ceny energií (medzimesačný nárast o 5,6 %), ktorým dominuje nárast ceny benzínu o 10,6 %. Ceny potravín rástli len o 0,2 % a náklady na bývanie o 0,3 %. Tento nárast bol primárne ťahaný nárastom nájomného za august o 0,5 %. Medziročne nájomné vzrástlo o 7,8 %. V prípade, že by sa do CPI nepočítali náklady na bývanie (asi tretina váhy), tak by index medziročne vzrástol asi len o 1 %.

Fed budúci týždeň pravdepodobne sadzby ponechá

Tieto dáta poskytujú základ pre rozhodovanie Fedu o zmene základnej úrokovej sadzby. Zasadnutie sa koná už budúci týždeň a možno, že stredajšie oznámenie aktuálnej miery inflácie nám už naznačuje potenciálny výsledok tohto zasadnutia. S ohľadom na nedávne vyhlásenia Jerome Powella, predsedu Fedu, sa do ich hľadáčika primárne dostáva inflácia jadrová (neobsahuje ceny energií a čerstvých potravín).

Lepšie vraj naznačuje dlhodobý vývoj ekonomiky. V auguste medziročne narástla o 4,3 %. V júli rástla o 4,7 %. Veľa analytikov si preto myslí, že Fed na stredajšom rokovaní základnú sadzbu ponechá bez zmeny. Podľa CME FedWatch Tool tomu aktuálne verí 97 % opýtaných.

Záver

Na septembrovom zasadnutí si len 3 % ľudí myslí, že dôjde k zvýšeniu sadzieb. Napriek tomu je ale veľká časť presvedčená, že do konca roka ešte minimálne jedno zvýšenie príde. Takmer tretina (32,5 %) počíta so zvýšením už na novembrovom zasadnutí a 36,2 % verí, že to príde ako vianočný darček v polovici decembra.

V znížení sadzby v tomto roku neverí vôbec nikto. Nech už zasadnutie Fedu dopadne nakoniec akokoľvek, tak aktuálne zverejnené dáta nám ukazujú, že sen o soft-landing ekonomiky Spojených štátov sa trošku rozplýva. Cieľový stav 2 % sa posúva možno na rok 2026 alebo aj ďalej.

Dlhodobý výhľad na ďalšie zasadnutie Fed. Väčšina tento rok ešte očakáva nárast. V pokles úrokovej miery Spojených štátov tento rok nikto neverí (zdroj: CME FedWatch Tool).
Dlhodobý výhľad na ďalšie zasadnutie Fed. Väčšina tento rok ešte očakáva nárast. V pokles úrokovej miery Spojených štátov tento rok nikto neverí (zdroj: CME FedWatch Tool).

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: cnbc.com

Related Posts

Robert Kiyosaki varuje pred vývojom digitálnej meny centrálnej banky USA (CBDC)

Robert Kiyosaki, autor bestselleru "Bohatý otec, chudobný otec", varuje...

Vzostup kryptomien v Brazílii prinútil centrálnu banku k sprísneniu regulácie

Guvernér brazílskej centrálnej banky v prejave pred finančnou a...

Nový americký zákon požaduje, aby firmy hlásily mimořetězcové transakce vládě

Nový zákon ve Spojených státech má za cíl požadovat,...

MicroStrategy opäť nakupovala, teraz už drží viac ako 158 tisíc bitcoinov

Spoločnosť MicroStrategy, ktorá sa zaoberá oblasťou business intelligence a...

Medvede potrebujú do zajtra dostať cenu bitcoinu pod 26 000 USD

Kurz ceny bitcoinu včera okolo obeda začal silne stúpať....

Cena bitcoinu v ohrození? Index amerického dolára potvrdzuje býčí „zlatý kríž“

Index sily dolára (DXY) dosiahol 22. septembra najvyššiu úroveň...