Inflácia Spojených štátov rastie výrazne rýchlejšie, ako sa predpokladalo

Share This Post

V stredu popoludní došlo k zverejneniu inflačných dát Spojených štátov za mesiac august. Ekonómovia očakávali medziročný nárast o 3,5 %. Aktuálna miera inflácie sa ukázala byť ešte vyššia. Medziročne narástla o 3,7 % a jedná sa tak o tohtoročný najväčší nárast. Rekordný nárast má aj augustový index spotrebiteľských cien (CPI).

CPI meria náklady naprieč širokou škálou tovaru a služieb. Za august narástol o 0,6 % a medziročne dokonca o 3,7 %. Takému nárastu pomohli hlavne ceny energií (medzimesačný nárast o 5,6 %), ktorým dominuje nárast ceny benzínu o 10,6 %. Ceny potravín rástli len o 0,2 % a náklady na bývanie o 0,3 %. Tento nárast bol primárne ťahaný nárastom nájomného za august o 0,5 %. Medziročne nájomné vzrástlo o 7,8 %. V prípade, že by sa do CPI nepočítali náklady na bývanie (asi tretina váhy), tak by index medziročne vzrástol asi len o 1 %.

Fed budúci týždeň pravdepodobne sadzby ponechá

Tieto dáta poskytujú základ pre rozhodovanie Fedu o zmene základnej úrokovej sadzby. Zasadnutie sa koná už budúci týždeň a možno, že stredajšie oznámenie aktuálnej miery inflácie nám už naznačuje potenciálny výsledok tohto zasadnutia. S ohľadom na nedávne vyhlásenia Jerome Powella, predsedu Fedu, sa do ich hľadáčika primárne dostáva inflácia jadrová (neobsahuje ceny energií a čerstvých potravín).

Lepšie vraj naznačuje dlhodobý vývoj ekonomiky. V auguste medziročne narástla o 4,3 %. V júli rástla o 4,7 %. Veľa analytikov si preto myslí, že Fed na stredajšom rokovaní základnú sadzbu ponechá bez zmeny. Podľa CME FedWatch Tool tomu aktuálne verí 97 % opýtaných.

Záver

Na septembrovom zasadnutí si len 3 % ľudí myslí, že dôjde k zvýšeniu sadzieb. Napriek tomu je ale veľká časť presvedčená, že do konca roka ešte minimálne jedno zvýšenie príde. Takmer tretina (32,5 %) počíta so zvýšením už na novembrovom zasadnutí a 36,2 % verí, že to príde ako vianočný darček v polovici decembra.

V znížení sadzby v tomto roku neverí vôbec nikto. Nech už zasadnutie Fedu dopadne nakoniec akokoľvek, tak aktuálne zverejnené dáta nám ukazujú, že sen o soft-landing ekonomiky Spojených štátov sa trošku rozplýva. Cieľový stav 2 % sa posúva možno na rok 2026 alebo aj ďalej.

Dlhodobý výhľad na ďalšie zasadnutie Fed. Väčšina tento rok ešte očakáva nárast. V pokles úrokovej miery Spojených štátov tento rok nikto neverí (zdroj: CME FedWatch Tool).
Dlhodobý výhľad na ďalšie zasadnutie Fed. Väčšina tento rok ešte očakáva nárast. V pokles úrokovej miery Spojených štátov tento rok nikto neverí (zdroj: CME FedWatch Tool).

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: cnbc.com

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...