Kolik Bitcoinů už ovládají instituce? Peněženka Grayscale Trustu odhaluje obrovské bohatství

0
Kolik Bitcoinů už ovládají instituce? Peněženka Grayscale Trustu odhaluje obrovské bohatství

Společnost Grayscale zprostředkovává nákupy Bitcoinů a dalších kryptoměn institucionálním investorům. Mezi její klienty patří banky, hedge fondy z Wall Street či veřejné firmy. Grayscale jenom za poslední týden koupila 17 100 Bitcoinů (hodnota cca 180 milionů dolarů) a tímto tempem nakupuje už dobrých pár let.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Obrovské bohatství v peněženkách Grayscale

Grayscale Trust momentálně spravuje téměř 450 000 Bitcoinů. To je přibližně 2,4 % celkové zásoby BTC v oběhu. Nakupuje BTC převážně od minerů, takže přímo neovlivňuje hodnotu této kryptoměny.

V současnosti už pro minery zbývá méně než 2,5 milionu BTC. Maximální počet vytěžených Bitcoinů je omezen na 21 milionů. Pokud by Grayscale Trust dnes přestal nakupovat, držel by více než dvě procenta všech mincí, které jednou budou v oběhu.

Mimochodem, chcete vědět, jak dlouho bude trvat minerům, než vytěží zbylé coiny? Skutečná odpověď vás překvapí. Ještě jsem neviděl mainstreamový web, který by to napsal správně. Čtěte zde.

Další institucionální investoři nakupují kryptoměny

Grayscale ovšem není jediný institucionální investor na trhu. V poslední době se množí společnosti, které zprostředkují nákup, nebo dokonce přímo nakupují kryptoměny na trhu. Skvělým příkladem je firma MicroStrategy, která vlastní 400milionové krypto portfolio. Její šéf prohlásil, že je neplánuje prodávat. Co s nimi bude dělat? Doporučujeme poslechnout si tento podcast.

Krátce po začátku ekonomické recese podporu kryptoměnám oznámil i známý investor a miliardář Paul Tudor Jones, který vyzval hedge-fondy, aby nakupovaly, dokud je Bitcoin levný.

A pak je tu moře institucionálních investorů, kteří nemají zájem sdělovat své nákupy veřejnosti. Jejich činnost však odhalují různé metriky. V roce 2020 se významně zvýšila kapitalizace stablecoinů. Tether za půl roku vytiskl 10 miliard USDT. Přes Tether přitom do trhu vstupuje množství institucí.

I další stablecoiny se pořádně nafoukly. Největší konkurencí Tetheru je USDC s více než 2,5miliardovou kapitalizací. 2,1 miliardy USD Coinů přitom vzniklo v tomto roce. Růst trhu se stablecoiny naznačuje, že do trhu proudí kapitál.

A nakonec ještě nezapomeňme na množství investorů, kteří neinvestují do kryptoměn přímo, ale preferují deriváty jako futures či opce. Trh s deriváty je v tomto roce jako na steroidech. Kapitalizace a objemy na burzách s regulovanými deriváty běžně dosahují rekordních čísel.

Bitcoin už 62 dní neklesl pod 10 000 $

Je téměř nemožné odhadnout, kolik Bitcoinů je dnes v rukou institucionálních investorů, ale výsledek zájmu institucí o kryptoměny je jasný. Bitcoin za poslední dva měsíce na daily grafu neuzavřel jedinou svíčku pod 10 000 $. Kolem této částky se ale pohybuje již od května.

Tak vysokou průměrnou hodnotu měl Bitcoin naposled během roku 2018, kdy se zotavoval z prasknutí bubliny. Tentokrát však žádná bublina na trhu s kryptoměnami není. Momentum narůstá spolu s nepokoji ve světě a Bitcoin tak skutečně začíná fungovat jako skvělý hedge proti pádu ekonomiky.

Chtěli jste v roce 2017 koupit kryptoměny? Tak teď máte druhou šanci a za stejné ceny!

Disclaimer: Tento článek nelze považovat za investiční poradenství. Obchodování s kryptoměnami je extrémně rizikové. A než se rozhodnete něco nakoupit či prodat, udělejte si vlastní research. Za případné ztráty neneseme odpovědnost.

avatar
  Subscribe  
Upozornit na