Konec P2P burz v Evropě? EU je chce zregulovat k smrti!

Konec P2P burz v Evropě? EU je chce zregulovat k smrti!

Finanční akční skupina (Financial Action Task Force – FATF) je mezivládní organizace založená na G7, která bojuje proti praní špinavých peněz. Nedávno vystřelila varovný výstřel na operátory kryptoburz peer-to-peer (P2P). Uvedla, že se nyní pečlivě věnuje transakcím P2P. Právě ty zahrnují poskytovatele služeb virtuálních aktiv (Virtual Asset Service Provider – VASP).

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Burzy P2P dosud zůstaly v mnoha jurisdikcích do značné míry pod regulačním radarem. To hlavně z důvodu, že obchodníkům a prodejcům umožňují obchodovat přímo s kupujícími, nikoliv obchodovat na konvenční burze.

FATF nicméně naznačila, že je možné změnit vše, co se chystá, a už se připravují nová nařízení.

Čtěte také: Money management na burze – Kvůli tomuto většina nováčků prodělá na kryptoměnách!

Kdy se objeví nové regulace?

Na svém vystoupení na summitu V20, na setkání orgánů kryptoprůmyslu a globálních regulací, Sandra Garcia, ředitelka pro národní bezpečnost, hrozby a trendy, Úřad pro teroristické a finanční zločiny na ministerstvu financí USA a spolupředsedkyně skupiny Virtual Asset Contact FATF, uvedla, že regulační požadavky specifické pro P2P by se mohly objevit již příští rok.

FATF zveřejní 12měsíční hodnocení pokroku a aktualizované pokyny v červnu 2021 v návaznosti na vydání pokynů z roku 2019.

Garcia dodala, že FATF je stále v počáteční fázi shromažďování údajů na platformách P2P. Bude se však snažit poskytnout jasno v tom, co zahrnuje a nezahrnuje VASP.

Garcia poznamenala, že FATF obzvlášť usiluje o to podívat se na operátory P2P, kteří využívají nehostující peněženky. Peněženky, v nichž jsou finanční prostředky uživatelů kontrolované třetími stranami, se nazývají hostující peněženky. Peněženky umožňující uživatelům úplnou nezávislou kontrolu nad jejich finančními prostředky se nazývají nehostující peněženky.

Čtěte také: EU nemusí regulacemi zabít DeFi – Existují i lepší řešení

A přesto, že jmenovitě nejmenovala žádné operátory platformy P2P, poznamenala, že některé společnosti tvrdí, že působí pouze mimo pravomocí FATF. Čili nemusí dodržovat cestovní pravidla a jiná opatření proti praní špinavých peněz.

Virtual Asset Contract Group navrhla, aby FATF prozkoumala firmy, které o to požádaly. Mohla by tak změnit pokyny, aby zajistila, že operátoři P2P neproklouznou přes regulační síť.

Před V20 mluvčí naznačil nespokojenost s orientačním systémem FATF, což naznačuje, že pravidlo cestování nemusí odpovídat danému účelu.

Mohlo by vás také zajímat:

Americký dolar pokračuje v expanzi – Riziko pro Bitcoin stoupá?