Kryptomeny ešte nikdy nezažili dlhú recesiu

Share This Post

Nad kryptotrhmi sa vznáša potenciál recesie v USA, pričom pre prečkanie búrky je rozhodujúci cash flow a reálna využiteľnosť.

Spojené štáty by mohli smerovať k recesii, čo je pre kryptografický priemysel potenciálne bezprecedentná skúška.

Okrem dvojmesačnej recesie okolo pandémie Covidu krypto nikdy nezažilo žiadny legitímny hospodársky pokles. Hypotékami poháňaná „veľká recesia“ v rokoch 2007 až 2009 predchádzala spusteniu BTC siete – teda dávno pred NFT a Web3.

Pokles na dohľad?

Predikčné modely newyorského Federálneho rezervného systému ukazujú s 68 % pravdepodobnosťou, že recesia udrie počas budúceho roka. Oproti predpovediam z doby pred iba piatimi mesiacmi tak vidíme hrozivý 30 % skok.

Podľa Richa Rosenbluma, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti GSR, by reakcia kryptomenového priemyslu závisela na mnohých veciach:

Ak sa bude jednať o recesiu spôsobenú zhoršením bankovej krízy, mohlo by to skončiť priaznivo. Kryptomeny sú totiž stále viac vnímané ako životaschopná alternatíva k starším finančným systémom.

Rosenblum varoval, že projekty sa budú musieť viac zamerať na verejné predaje, pretože inštitucionálny dopyt môže vyschnúť.

Pokiaľ bude hospodársky pokles prameniť z pretrvávajúcej globálnej ekonomickej slabosti, mohlo by byť prežitie pre kryptomenové spoločnosti, najmä tie, ktoré sú závislé od prílivu špekulantov, naozaj náročné. Tokeny s reálnym dopadom (okrem kryptomenového odvetvia) budú pravdepodobne odolnejšie.

Dobrá správa: Priemerná dĺžka recesie sa v priebehu storočí skracuje

Posledná recesia v USA trvala 18 mesiacov o od Veľkej hospodárskej krízy (takmer 100 rokov) bola recesiou najdlhšou. Poďme sa ale pozrieť do minulosti:

– V rokoch 1854 až 1919 trvala typická recesia viac ako päť rokov.
– V rokoch 1919 až 1945 sa tento priemer znížil na štyri a pol roka.
– Súčasné recesie trvajú podľa odhadov iba dva a pol roka

Napriek tomu si niektorí nie sú istí, že by to krypto mohlo prežiť bez úhony. Skshat Vaidya zo spoločnosti Maelstrom očakáva, že sa krypto bude pohybovať rovnako, ako sme videli počas Covidu v roku 2020.

…implodovať spolu so zvyškom sveta, až príde recesia, pretože likvidita zmizne v kaskáde výziev na úhradu marží.

To by však v dlhodobom horizonte mohlo viesť k pozitívnemu výsledku. Koniec koncov  bitcoin v štvrťrokoch nasledujúcich po recesii v roku 2020 prudko vzrástol o viac ako 900 % a predviedol rast z hodnoty pod 7 000 USD až na 69 000 USD.

Kvalitné projekty nielenže prežijú, ale bude sa im dariť aj v následnej politike ľahkých peňazí. […] Investori zameriavajúci sa na kvalitu by mohli vidieť príležitosť byť „chamtiví, keď sa ostatní boja“.

Záver

A zabúdať nesmieme ani na vplyv halvingu. História nám dáva za pravdu, že BTC fungoval v štvorročných cykloch práve na základe svojich halvingov (polenie odmeny ťažiarom).

Minulá výkonnosť okolo halvingov samozrejme nemusí striktne indikovať budúce výsledky, ale predvídateľné zmeny v emisii bitcoinu môžu pomôcť kryptoinvestorom naplánovať ich investície.

Základy bitcoinu aj naďalej zostávajú nezmenené, najmä v horizonte dlhšom ako päť rokov.

Sme novo aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

TA – predikcia ceny bitcoinu pre nasledujúce obdobie

Tento týždeň nám cenu bitcoinu ovplyvňovala veľa politika a tvorba...

Množstvo Etherea na burzách kleslo na päťročné minimum

Už od septembra 2022 klesá množstvo tokenov Etherea (ETH)...

Ron DeSantis: Ľudia majú právo na Bitcoin

Floridský guvernér Ron DeSantis, známy svojim kladným krypto postojom,...

Bitfinex: Bitcoin sa stále používa ako dlhodobé aktívum

Najnovšia správa kryptomenovej burzy Bitfinex ukazuje, že Bitcoin sa...

Bitcoin bude do konca roka jasným kráľom kryptomien

Bitcoin je pripravený do konca roka 2023 získať kryptomenový...