Je toto zázračný všelék pro ekonomiku, nebo cesta do pekla? Quantitative easing a FED

Share This Post

Kdysi jsem pro své čtenáře zpracoval stručný článek na to, jak vlastně funguje kvantitativní uvolňování, což je jeden z aktuálně velmi oblíbených nástrojů centrálních bank. Pokud jste ten článek nečetli, určitě to napravte. Vlastně dnešní článek je takové nepřímé pokračování.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Uvolněná měnová politika

Rozvaha Fedu

Kvantitativní uvolňování (QE) je součást měnové politiky. A kdybych to měl velmi zestručnit, tak Fed v podstatě „natiskne“ nové peníze, za které se posléze vykupují aktiva z trhu. Ono to tedy v praxi funguje trochu komplikovaněji, ale o tom dnešní článek není. Výsledkem je, že v rozvaze Fedu jsou aktiva za 7,3 bilionu dolarů.

Nicméně díky QE se navýší peněžní zásoba, úroková míra tudíž klesá. Jedním z cílů nástroje je, aby byla v ekonomice/trzích dostatečná likvidita – bez likvidity je s nadsázkou konec. Když není likvidita, v ekonomice nic nefunguje. Peníze (potažmo kapitál) funguje jako olej v mechanickém stroji, a bez oleje se zadrhne a poškodí.

I když je v ekonomice nějaký problém, díky uvolněné měnové politice jsou úvěry levné a lidi jsou ochotni si na svoji ekonomickou aktivitu půjčovat. Ono se totiž QE používá i v kombinaci s velmi nízkými úrokovými sazbami – cena za vypůjčení peněz je díky tomu nízká. 

Důsledky politiky

Míra inflace v USA

I přesto, že je Federální rezervní banka ve své stimulační politice dosti agresivní, inflace je stále nízká. Ono samozřejmě záleží na metodice a teoretického fundamentu – vsadil bych se, že zastánci rakouské školy ekonomie by nesouhlasili s tím, že je inflace pouze 1,2 %. Každopádně se mluvilo o možném inflačním tlaku neustále, ale nic takového zatím nepřišlo. Jak je to možné?

Oběh peněz (M2)

Odpověď spočívá v oběhu peněz, který od finanční krize z let 2007 – 2008 soustavně klesá. I když centrální banka „tiskne“ nové peníze, neprojeví se to v podobě inflačního tlaku. To ovšem neplatí pro kapitálové trhy, které se právě díky QE nafukují do nebes. Nicméně i tak inflační riziko existuje.

Peněžní zásoba v ekonomice (M2)

Kdyby oběh peněz začal zase růst a nastala by rovnováha, ta fůra nových dolarů by se jistě začala ve větší míře projevovat i na cenách zboží a služeb. Proto je monetární politika v takto agresivní podobě zahrávání si s ohněm. Nicméně to svůj hlavní účel určitě splní – spotřebitelé a firmy si půjčují, takže mohou zůstat ve větší míře ekonomicky aktivní.

Zaměstnanci dostanou svoje výplaty, aby měli na svoji spotřebu a splácení dalších závazků. Všichni jsou vlastně šťastní, protože občané mohou normálně fungovat a politici se nemusí obávat, že nebudou znovu zvoleni ve volbách. Nejhorší na tom ovšem je, že nikdo v úplnosti neví, co to s ekonomikou země v dlouhodobém horizontu udělá.

Může se to zvrhnout v něco mnohem horšího, a hlavně se ekonomiky stávají v podstatě závislé. Vůbec nejagresivnější je v tomhle ohledu japonská centrální banka (BoJ). Na to, jak je Japonsko malá země, její centrální banka drží ve své rozvaze podstatný podíl akcií firem, které jsou na území tohoto státu. V podstatě je BoJ největším akcionářem v Japonsku.

Japonská centrální banka v podstatě zestátňuje soukromý sektor, což má na domácí ekonomiku neblahý vliv. Podniky většinově vlastněné BoJ pak nemají vůbec žádnou motivaci k efektivnosti. Proč taky, když je vlastní banka, která může tisknout neomezené množství peněz a měšec je tak bezedný?

Japonci praktikují QE už 20 let. A pravděpodobně by jejich ekonomika bez zásahů centrální banky prošla hlubokou krizí a asi by muselo dojít k nějaké transformaci. Může se to stejné stát Spojeným státům, nebo eurozóně? Jisté pouze je, že k tomu směřují.

Závěrem

Možná si to plně neuvědomujeme, ale moderní finanční systém prochází obrovskou krizí, která může vyústit v něco mnohem horšího, než jsme zažili v roce 2008. Proto je z logiky věci dobré být v něčem zajištěný. Je potřeba být zajištěný v aktivech, která se nedají stisknutím tlačítka donekonečna „tisknout“ – Bitcoin, zlato, stříbro, půda, nemovitosti. 

Mohlo by vás také zajímat:

ANALÝZA – Celková kapitalizace kryptotrhu za pár týdnů vzrostla o 50 %!

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...