EXPERT blog: Zničí regulace EU kryptoměny, nebo jim pomohou?

Share This Post

Regulace jsou žhavým tématem světa kryptoměn. Jedni se jich bojí jako čert kříže a druzí je očekávají s otevřenou náručí. Dnes se podíváme na to, co znamenají regulace pro svět kryptoměn, a jestli je vyhlížet, nebo proti nim bojovat. 

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Regulace obecně

Téma právních regulací je ve světě kryptoměn ožehavou otázkou. Zatímco tvrdé jádro kryptokomunity bude rozhodně proti jakýmkoliv regulacím, tak např. nově vstupující velcí hráči naopak budou po regulacích toužit.

Regulace obecně slouží k tomu, že se v určitém odvětví nastaví pravidla. Hlavním cílem regulací je vytvoření funkčních systémů. Žijeme totiž v právních státech a prakticky vše je regulováno. To znamená, že velká část interakcí ve společenském světě podléhá právním regulacím.

Domy musí mít protipožární opatření. Automobily musí mít určitý standard bezpečnosti. Obchodní smlouvy budou mít určité náležitosti. To vše se dá chápat jako regulace jednotlivých odvětví.

A podobný úděl čeká i kryptoměny. Bylo by bláhové myslet si, že kryptoměny uniknou ze spárů regulátorů. Dokud budeme žít v právních státech národní povahy, dočkáme se i regulací.

Čtěte také: Kryptoměny ZDARMA? TOP 5 faucetů, které reálně vyplácejí

Potřebuje krypto regulace?

Pokud se budeme ptát, zda kryptoměny potřebují regulace, odpověď bude ano i ne. Záleží totiž na tom, co mají kryptoměny dělat. Pokud chceme vidět masovou adopci kryptoměn, logicky přijdou i regulace. Jestli bude totiž ekosystém kryptoměn dostatečně velký, státy nebudou mít jinou možnost než vytvořit regulace.

Ty v podstatě státu budou říkat, jak se má na kryptoměny ze zákonného hlediska pohlížet. Neregulované mohly být kryptoměny pouze v počátečních fázích, kdy nehrály ve finančním světě větší roli, ale to se nyní mění.

Kryptoměny tak nemají v podstatě žádnou potřebu regulací, ale momentální nastavení lidské společnosti, která stojí na byrokratických pravidlech, regulace vyžaduje. A to i ve vztahu ke kryptoměnám a nedá se s tím nic moc dělat.

Jsou již kryptoměny regulované?

Ve zkratce ANO. Kryptoměny již podléhají mnohým regulacím. To je vidět např. na burzách. Ty již dnes musí vyžadovat KYC/AML procedury. Státy se tak zajišťují proti praní špinavých peněz.

Tudíž každá velká burza již musí mít KYC/AML integrované do svých systémů a podléhají tak mezinárodním smlouvám o sdílení informací. Právě regulace burz je tou nejviditelnější částí.

Za regulace se budou považovat například i zákony na danění zisků z kryptoměn. Pokud budete chtít svoje kryptoměny převést na fiat peníze, musíte danit zisk 15 % (v ČR).

Kryptoměny jsou tak regulované z určitého úhlu pohledu. Do budoucna ovšem mohou přijít odlišné regulace, které následně mohou mít vliv i na vnitřní ekosystém konkrétních kryptoměn.

Mohlo by vás zajímat: Některé altcoiny v roce 2021 předčí Bitcoin o 100 – 1000 % – Zde je pár tipů

Černý scénář regulací

Temným scénářem je např. regulace těžařů. Ti jsou zatím spíše na okraji zájmů jednotlivých států. Nicméně se brzy můžeme dočkat toho, že např. Čína vytvoří blacklist adres spojených s disidenty.

Pomocí regulačních zákonů by v podstatě čínská vláda mohla těžařům (kterých je nejvíce v Číně) nařídit, že nesmějí schvalovat transakce spojené s určitými adresami. Těžaři jsou dnes již v podstatě formou korporátu, a tak by na regulace rychle kývnuli obzvláště v komunistické diktatuře, kterou Čína je.

Podobné regulace by také na světové úrovni mohla schválit organizace FATF (Financial Action Task Force – u G20). Taková regulace by mohla mít podobu toho, že, pokud by těžař do bloku zasadil transakci např. z Iránu, bude si na něj moci došlápnout zodpovědný úřad daného národního státu.

Bitcoin by tak ztratil vlastnost, kvůli které je hodnotný, a tím by byla rezistence vůči cenzuře.

O něco lepší scénář

Lepším scénářem jsou regulace zaměřené pouze na společnosti poskytující služby spojené s kryptoměnami. To by byly např. burzy. A právě ty již nyní hledají stabilní legislativní prostředí.

To ukazuje příklad Malty, kde se největší burzy světa uchází o Fintech licence. Ty Malta může udělovat právě díky již funkčnímu regulačnímu rámci. Např. největší burza Binance zde již minulý rok jednala o udělení finanční licence.

Čtěte také: 3 nejpopulárnější predikce pro Bitcoin do roku 2021: 100 000 $ je konzervativní předpověď!

Tento týden takovou licenci regulační orgán schválil pro společnost Crypto.com. Společnost se zde uchází o licence pro Finanční instituci a licenci pro nakládání s 3. třídou virtuálních finančních aktiv.

Regulace jsou tak důležité obzvláště pro společnosti. V USA je ke kryptoměnám vysoce přívětivý stát Wyoming. Nejmenší (populací) americký stát schválil sérii zákonů, které vytvořily regulační rámce pro vznik první kryptobanky. Tu bude provozovat Kraken. Druhou licenci pak dostala Caitlin Long na krypto banku Avanti.

Závěr

Moderní svět je postaven na právních státech. Ty fungují díky zákonům (regulacím). A bylo by bláhové si myslet, že kryptoměny nebudou mít žádný statut z právního hlediska. Státy prostě a jednoduše musí reagovat na nově nastalou situaci.

Regulace nicméně musí být mířeny na společnosti a musí být zároveň mírné, aby umožnily rozvoj společností a adopci obecnou veřejností. Nesmí se stát, že lidé vlastnící krypto budou stíháni jako zločinci.

Do budoucna díky sítím, jako je Ethereum, bude možné začlenit regulace přímo do samotných služeb. Díky smart kontraktům může vzniknout samoregulační prostředí. A to je finální meta kryptoměn. Vytvoření takového světa, který se dokáže regulovat sám a ve svůj prospěch (myšleno ve prospěch systému).

Mohlo by vás také zajímat:

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...