Někdo mi omylem poslal 18 500 BTC! Mám zavolat policii?

1
Někdo mi omylem poslal 18 500 BTC! Mám zavolat policii?

Jak byste se tvářili, kdyby se ve vaší kryptopeněžence najednou objevilo 18 500 BTC? V přepočtu je to téměř 5 miliard Kč. Přesně to se totiž stalo jednomu (ne)šťastlivci, který nyní musí vymyslet, jak s danými mincemi naložit.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Disclaimer: Nezáleží na tom, zda je tento příběh pravdivý. Jde o zajímavou případovou studii. Napište nám do komentářů, co byste s 18 500 BTC dělali vy 😀

Představte si následující situaci: Přijdete domů z práce, sednete si před počítač, mrknete na kurzy kryptoměn, dáte si večeři a pípne vám mobil. Na vaši kryptopeněženku právě přistálo 18 500 BTC. První myšlenka – to musí být nějaká chyba. Druhá myšlenka – kolik je to vlastně peněz? Třetí myšlenka – a co teď s nimi?

No? Jak naložit s téměř 5 miliardami Kč? Koupili byste si za ně vilu, jachtu a soukromý tryskáč? Nebo byste většinu nechali v BTC a za deset let vybrali? Nebo byste je vrátili? Docela dobrá otázka, nebo ne?

Člověk, kterému se to stalo, je nyní milionář. Rozhodl se požádat o radu internet a na Quora.com napsal tento příspěvek.

Co dělat v podobném případě?

V první řadě je třeba si uvědomit, že Bitcoin ani zdaleka není anonymní. Pokud vám někdo omylem pošle 1 BTC, asi se na to vykašle a přijme ztrátu. Pokud ale jde o 18 500 BTC, odesílatel udělá vše proto, aby od vás peníze získal zpět. Pravděpodobně do několika hodin bude vědět, kdo jste a určitě ho nezastaví ani fakt, že se nacházíte na druhé straně planety.

Nechat si Bitcoiny a nikomu nic neříct opravdu není dobrý nápad. V nejlepším případě vám druhý den někdo zaklepe na dveře, v tom nejhorším se nedožijete rána. Takže se zeptejte sami sebe. Opravdu si tyto peníze chcete nechat?

Pokud ano, možná by bylo vhodné popřemýšlet nad daněmi. Najměte si dobrého právníka, ten vám pomůže srazit daně na minimum (v některých zemích možná i na nulu). Rozhodně nepomůže poslat peníze do zahraničí (částečně proto, že Bitcoin ignoruje hranice – je všude a zároveň nikde). Navíc, pokud zaplatíte daně, policie by vás měla ochránit před původními majiteli Bitcoinů. A věřte mi, budete to potřebovat.

Řekněme si to na rovinu, pokud někdo posílá tak velké částky, pravděpodobně nejde o pohodového rainbow aktivistu. Přes Bitcoin se docela dobře perou peníze. Může jít o drogový syndikát, nebo o mafii. Ať je to jakkoliv, pokud peníze nevrátíte, připravte se na těžké časy.

Pravděpodobně vás nezabijí, to by jim peníze nevrátilo. Navíc, kolem vražd je vždy strašně hodně povyku a účinnější je nechat vás trpět. Až po několika bolestivých týdnech vyjdete z nemocnice, určitě ochotně vrátíte vše i s úroky.

Většina zemí má zákony, které řeší problémy s nalezenými penězi. Ideální pro vás tedy bude obrátit se na příslušný úřad a řídit se jeho doporučeními.

Pokud se vlastník peněz najde (což je více než pravděpodobné), téměř určitě alespoň získáte nějakou odměnu (i pár BTC za nedělání problémů je přece docela slušná částka). Navíc, pokud se obrátíte na úřady a vám později na dveře zaklepou dva Číňané, můžete jim říci, že už nic nemáte a poslat je na policii.

Co bych udělal já?

Asi bych se smířil s tím, že si 5 miliard nebudu moct nechat. Jde o příliš vysokou částku. Pokud by mi to přišlo v Zcash-i, to by byla jiná story. Ale Bitcoin?

Zjistil bych si, odkud peníze přišly a poslal bych tam 18 450 BTC. Padesátku bych si nechal jako nálezné. Je velmi malá pravděpodobnost, že by se někdo honil za 50 BTC, obzvláště, když se mu právě vrátilo 18 450 BTC!

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tulpas Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tulpas
Host
Tulpas

bc1qwqlpw4p0guwjrt9tqsvdnt4q6n9xvhgazzrq89
Zjisti kdo jsem, kde bydlím, uvidíme jak moc jsou adresy anonymní