Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Share This Post

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci. Viděli jsme trestní vyšetřování neúspěšných kryptopodniků jako FTX, Celsius, Three Arrows Capital, Terraform Labs a další. Podle zprávy Chainalysis z 12. ledna dosáhla celková hodnota kryptoměn přijatých na nelegální adresy v loňském roce 20,1 miliardy dolarů.

Čísla nejsou konečná, protože míra objemu nezákonných transakcí postupem času roste s tím, jak analytici identifikují nové adresy spojené s trestnou činností. Navíc nezahrnuje výnosy z nekrypto-nativních zločinů, jako je obchodování s drogami. Nejsou zde zahrnuty také finanční prostředky na zůstatku výše zmíněných neúspěšných společností, které jsou nyní vyšetřovány v různých jurisdikcích po celém světě.

V tuto chvíli celková hodnota 20,1 miliardy USD mírně převyšuje míru z roku 2021 (18 miliard USD) o 10 %. Stále však představuje rekord všech dob a výrazně (o 60 %) překračuje hranici roku 2020, která činí 8 miliard dolarů.

Taková čísla lze vysvětlit skutečností, že 44 % nezákonných transakcí v roce 2022 tvoří sankcionované subjekty. Minulý rok Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv Spojených států (OFAC) zavedl některé ze svých „nejambicióznějších a nejobtížněji vymahatelných“ kryptosankcí. Objemy transakcí souvisejících se sankcemi vzrostly tak drasticky, že kvůli problémům s měřítkem nemohly být ani zahrnuty do grafů. 

Ruská burza Garantex

Zpráva uvádí příklad kryptoburzy Garantex. Ruská platforma nadále fungovala, i když byla v dubnu uvedena v rejstříku sankcí OFAC, a v roce 2022 hostila většinu objemu transakcí souvisejících se sankcemi.

Jak Eric Jardine, vedoucí výzkumu kybernetické kriminality v Chainalysis, vysvětlil, že zpráva počítá peněženky jako „nezákonné“, pokud jsou součástí známého nezákonného subjektu, jako je darknetový trh nebo sankcionovaná platforma. Osobní nebo nehostované peněženky mohou být označeny jako nezákonné, pokud obsahují finanční prostředky odcizené při hackování. Nicméně:

„Pokud by osobní/nehostovaná peněženka odeslala peníze do Tornado Cash poté, co byla označena, tato peněženka by nebyla označena jako nezákonná pro tuto činnost, ale objem transakce by byl považován za „nezákonný“, protože zahrnuje prostředky přijaté nezákonným subjektem.

Odstranění špinavých peněz

Začátkem ledna  spustila britská National Cyber ​​Crime Unit jednotku pro kryptoměny, která má vyšetřovat britské kybernetické incidenty týkající se používání kryptoměn. Tento krok má za cíl zvýšit zaměření vymáhání na kryptoaktiva v zemi uprostřed výzvy vlády k odstranění „špinavých peněz“ v zemi.

Related Posts

Vitalik Buterin: AI může překonat lidi jako „vrcholový druh“

Podle spoluzakladatele Etherea Vitalika Buterina má super pokročilá umělá...

750 milionů dolarů v kryptotokenech se do prosince dostane na trh

V prosinci má být odemčeno a uvedeno na trh...

Kupci bitcoinů nedávají medvědům žádný manévrovací prostor

Informace z Cointelegraph Markets Pro a TradingView ukázaly na...

Cena XRP vstupuje do fáze prolomení býčí vlajky

Takzvaný vzor býčí vlajky se vyvíjí, když se cena konsoliduje v...

Trh sa pripravuje na skutočnú bitcoinovú rally poháňanú ETF

Cena bitcoinu, najväčšej svetovej kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie, začala...

Kupující tlačí cenu BTC nad 38 000 USD

Bitcoin krátce vystoupil nad hranici 38 000 dolarů, když...