Obchodná vojna má opačné výsledky, ako Trump očakával!

Share This Post

Obchodná vojna medzi Čínou a USA trvá nejakú dobu. Napriek tomu v roku 2018 americké firmy do Číny investovali viac rizikového kapitálu, než kedykoľvek predtým. Trump síce nariaďuje clo za clom a snaží sa obmedziť rast čínskych spoločností, americký súkromný sektor však očividne nemá rovnaké pohnútky. Aj Čína stále investuje svoj rizikový kapitál do USA, avšak o trochu pomalšie.

Môže vás zaujímať: Trump súhlasí s dočasným oživením vlády

Americké investície tvoria 35 % všetkých peňazí v Číne

Noviny South China Morning Post (SCMP) uvádzajú, že minulý rok mal kapitál získaný pre čínske investície hodnotu 15,5 miliardy USD, čo tvorí až 35 % celkovej trhovej hodnoty. Hui Wang, zakladateľ spoločnosti Bolian Financial, vyhlásil:

„Americký rizikový kapitál sa neustále zvyšuje.“

Aj Crunchbase potvrdzuje, že investície rizikového kapitálu do Číny sa zvýšili a sú vyššie než investície Číny do USA.

Tok peňazí oboma smermi

Obchodná vojna a spomalenie hospodárskeho rastu Číny negatívne vplývajú na nové a na rozvíjajúce sa čínske spoločnosti. Napriek nárastu amerických finančných prostriedkov klesla celková suma investícií do Číny v roku 2018 o 13 %. Zdá sa, že celková investícia rizikového kapitálu v USA je apatiou k postoju vlády USA voči Číne. Zavedenie nových ciel bolo medzi týmito dvoma krajinami dočasne pozastavené 2. decembra 2018 a všetky obchodné rokovania musia počkať na uznesenie, ktoré nastane 2. marca 2019. Investície počas tohto obdobia a po ňom sa môžu meniť. Zhu Min, bývalý zástupca guvernéra Čínskej ľudovej banky a bývalý zástupca generálneho riaditeľa Medzinárodného menového fondu, sa obáva, že z obchodnej vojny sa stane vojna technická. Naráža najmä na konflikt pre Huawei.

Mohlo by vás zaujímať: Americká vláda je čiastočne odstavená a trhy krvácajú

Ide iba o sledovanie?

Spomalenie ekonomického tempa Číny znamená, že strategickí lídri pozorne sledujú úroveň investícií a odliv kapitálu z krajiny. Pozornosť tiež venujú vývoju dovozu z Hongkongu, čo by mohlo znamenať, že niektorí čínski boháči tajne odstraňujú kapitál z krajiny. Budúcnosť dvoch najsilnejších ekonomík a technologických lídrov sveta, Číny a USA, je teda hlboko prepojená, a aj napriek silnému politickému vplyvu technológie a inovácie prekračujú hranice oboch štátov.

Investície amerického rizikového kapitálu do Číny by mohli ilustrovať zatiaľ neovplyvnený sentiment súkromného sektora. Trumpom vedená obchodná vojna, hospodárske obavy a spor o Huawei by však mohli túto situáciu zmeniť.

Čo čítať ďalej?

Analýza akciovéhu indexu DAX – Už rok v medvědím trendu

Zdroj:
ccn.com

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...