On-chain analýza BTC a ETH – Co nám data říkají o jednotlivých blockchainech

Share This Post

Jednou z hlavních výhod blockchainů (tedy aspoň těch decentralizovaných) jsou důvěryhodná a transparentní data, ke kterým má přístup každý, kdo o ně má zájem. Díky tomu se může investor ve světě kryptoměn zorientovat. Dnes se podíváme na to, co základní on-chain data říkají o dvou hlavních sítích.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Co jsou to on-chain data?

Jak již bylo řečeno, decentralizované blockchainy jsou transparentní a veřejně přístupné, což znamená, že každý může získat k datům z blockchainů přístup. V případě decentralizovaných blockchainů jsou data i důvěryhodná.

U centralizovanějších verzí blockchainů, jako je EOS či TRON, panují významné pochyby např. o umělém přidávání transakcí.

On-chain data tak v podstatě vypovídají přesně o tom, co se na daném blockchainu děje. Uživatel tak může zjistit, kolik transakcí proběhne, jaké poplatky se za ně platí, kolik adres existuje a podobně.

Čtěte také: TOP 5 BTC fundamentů, které MUSÍTE tento týden sledovat: Slabý dolar, Brexit, hashrate…

Srovnání ETH a BTC

Největší decentralizované blockchainy jsou Ethereum a Bitcoin a dnes se podíváme na to, jak si v porovnání vedou a následně data interpretujeme.

V první metrice, která vypovídá o aktivitě na síti, se podíváme na počet aktivních adres.

Na předchozím grafu je vidět srovnání počtu aktivní adres. To jsou takové adresy, které za poslední měsíc aktivně provedly transakci, která byla schválena sítí.

Jak je vidět, v této metrice Bitcoin válcuje Ethereum. Zatímco průměrný počet transakcí na ETH se pohybuje v posledních měsících mezi 3 a 6 miliony, Bitcoin si vede podstatně lépe. U BTC je rozmezí aktivních adres mezi 13 až 18 miliony za měsíc.
Jiný obrázek je vidět u adres s nenulovou hodnotou, kde je vzestup počtu adres u ETH podstatně vyšší. Na počátku roku 2019 Ethereum předběhlo v této metrice Bitcoin. Momentálně má ETH 46 milionů nenulových adres, zatímco Bitcoin jich má 31 milionů. Další graf pak ukazuje celkový počet adres, které kdy byly v síti vytvořeny. Zde je jasným lídrem opět Bitcoin, který celkově za svou historii viděl vznik 700 milionů adres, zatímco Ethereum se momentálně blíží ke 100 milionům adres.

Další významnou metrikou je počet transakcí. Zde ETH naprosto drtivě vítězí. Zatímco ETH mělo za poslední měsíc cca 34 milionů transakcí, BTC se dostal na cca 9.5 milionu transakcí.


V poslední srovnávané metrice vidíme množství BTC a ETH na burzách. Jak je vidět, v posledních měsících jsme svědky toho, že jak BTC, tak později i ETH z centralizovaných burz mizí. To je známka toho, že na trh přichází noví hodleři.

Interpretace dat

Z předchozích srovnání vychází jasně tři body. Hned první bod jasně ilustruje počet aktivních adres. Bitcoin je jednoznačně využívanější sítí ve smyslu počtu lidí, kteří ji používají.

Většina investorů je nadále v bezpečí Bitcoinu, což reflektuje vysoký počet aktivních adres. V počtu transakcí nicméně ETH vede. A to je tím, že ETH využívá sice podstatně méně lidí, ale ti jsou zároveň daleko aktivnější. To se projevuje na vysokém počtu transakcí.

Z dat tak plyne, že BTC se používá spíše na jednoduché transfery financí, zatímco ETH již využívají uživatelé k podstatně širší plejádě operací, což zároveň zvyšuje celkový počet transakcí.

Tento fakt se také projevuje na nenulových adresách. Vzhledem k tomu, že ETH je širokým ekosystémem, většina uživatelů bude mít více peněženek a zároveň se do této metriky počítají i smart kontrakty, které počty ještě navyšují.

To, že ETH i BTC mizí z burz, pak jasně ukazuje, že investoři stahují své finance do bezpečí vlastních peněženek, čímž se z nich prakticky stávají noví hodleři. Ethereum je tak sítí inovací, komplexních operací a hlavně inovátorů. Bitcoin je naopak sítí pro konzervativní uživatele, kteří využívají primárně pouze základní transakce.

Mohlo by vás také zajímat:

Analýza BTC, XRP, STR, MKR, REN – alty, ktoré vám zaručene zarobia

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...