Už v roku 2013 začala Čína obmedzovať používanie kryptomien, predovšetkým Bitcoinu (BTC). Odvtedy (paradoxne vďaka zavádzaniu svojich reštriktívnych opatrení) získala a udržala si status „tiché kryptomenové veľryby“.
Na pripomenutie, 5. decembra 2013 čínske úrady pristúpili k obmedzeniu používania Bitcoinu ako meny v krajine, pričom ako hlavné dôvody uviedli obavy z prania špinavých peňazí a finančnej stability.
V smernici, ktorú vydala Čínska ľudová banka spoločne s ďalšími štyrmi ministerstvami a úradmi, sa totiž uvádzalo, že tento krok je potrebný, aby sa „ochránil status renminbi ako zákonnej meny, zabránilo sa riziku prania špinavých peňazí a ochránila sa finančná stabilita“.
Kryptoaktivity pokračujú aj napriek vládnym zákazom
Krížové ťaženie proti kryptomenám pokračovalo a v polovici roku 2021 vyvrcholilo celoštátnym zákazom všetkých služieb súvisiacich s kryptomenami. Tento zákaz však nezabránil tomu, aby sa Čína nezaradila medzi desať popredných krajín v prijímaní kryptomien.
Zároveň pokračovala aj ťažobná činnosť BTC v Číne. Tá bola síce po zavedení zákazu na krátku dobu utlmená, ale podľa údajov kryptoanalytickej platformy Bitrawr môžeme k 6. decembru napočítať 69 dosiahnuteľných bitcoinových uzlov.
Čína ako bitcoinová veľryba
Deväť rokov po pôvodnom zákaze Bitcoinu vyšlo najavo, že Čína má pod kontrolou toľko kryptomien, že by mohla počas niekoľkých sekúnd otriasť samotnými základmi trhu s kryptomenami. Ak by sa tak vedenie krajiny však rozhodlo.
Vyjadrené rečou čísel má čínska vláda vo svojom držaní zhruba 194 000 Bitcoinov a 833 000 ETH mincí. K nim prišla v roku 2019 potom, čo ich zabavila zo systému Plus Token, z ktorého sa vykľula Ponziho schéma. Koľko ktorá krajina drží BTC, potom dobre ilustruje nasledujúci obrázok:
Záver
Keď to zhrniem, tak cca 3 000 dní po zavedení zákazu BTC vlastní Čínska ľudová republika viac bitcoinov ako spoločnosť MicroStrategy, ktorá patrí medzi najväčších držiteľov BTC medzi spoločnosťami. Podľa posledných údajov vlastní zhruba 130 000 mincí. Otázkou samozrejme je, aké plány Čína s držanými mincami má.
Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream.
ZDROJ: finbold.com