[EXPERT BLOG] Přichází věk decentralizace – Nová epocha, která bude formovat společnost

Share This Post

Za pojmem kryptoměny se stále plíží pojem decentralizace. Ačkoliv je to právě decentralizace, která vždy stojí v pozadí kryptoměn, tak právě na ní stojí největší společenská změna. A ta se postupně stále přibližuje. Brzy bychom tak mohli vidět nový svět, který bude stát na konceptech decentralizace.

Co je to decentralizace

Pravděpodobně je každý čtenář seznámen s pojmem decentralizace, protože je ve světě kryptoměn naprosto evidentní. Stále dokola opakovaná mantra o chybějícím centru ovšem nevystihuje decentralizaci procesuální. Není možné najít případy absolutně centralizovaných i decentralizovaných systémů.

Vždy se tak pohybujeme na přímce, která bude říkat, jak moc je systém centralizovaný či decentralizovaný. Tyto míry se budou lišit nejen svou silou, ale také budou kvalitativně rozdílné. Budeme li mluvit o kryptoměnách a jejich decentralizaci, tak bude jen velmi těžko srovnatelná např. se státní decentralizací.

Jsou kryptoměny důvěryhodné – Mladí lidé věří kryptoměnám více než akciím

Pokud budeme mluvit o státní decentralizaci, tak to bude primárně decentralizace moci, která je vidět na přechodu od diktatury k demokracie. Demokracie je kategoricky více decentralizovaný systém než diktatura. Moc se převádí na obyvatele, vznik samospráv je snažší a jednotlivé instituce získávají svou vlastní, specifickou moc.

Klasický příklad je z politologie. Demokracie je založena na oddělení soudní, výkonné a zákonodárné moci. To má jasný účel, aby koncentrovaná moc nebyla zneužita v neprospěch populace státu. Koncept decentralizace se tak již ověřil v nejkritičtějším bodě životů všech lidí. Decentralizace digitálního prostoru je ovšem kvalitativně rozdílná.

Internet je jedno velké centrum

Pro naše účely rozdělíme velmi zjednodušeně vývoj internetu na 3 výrazně odlišné fáze. Na tom si pak můžeme dobře ilustrovat, jak to je s pojmem decentralizace. První vývojová fáze internetu se dá nazvat jako komunitní období. To byl zlatý věk decentralizace internetu. Komunity před rokem 2000 opravdu určovaly značně směr vývoje internetu a jeho podstata tak byla tvořena na open-source logice.

Toto období bylo decentralizované právě proto, že většina projektů byla otevřených komunitám, které si sami určovaly, co budou dělat. Nikdo u sebe tak neměl výraznou koncentraci moci v rámci sítě. To se začalo měnit s příchodem institucí, kdy přišla na řadu druhá fáze, která by se dala nazvat jako transformační. Byl opuštěn open-source design a komunity ztrácely své místo na internetu. Nahrazovat je začaly centralizované systémy jako je např. Amazon či Google.

Možnost nákupu za BTC – Online luxusní butik se otevírá kryptokomunitě

V této části vývoje internetu se tak začala přesouvat moc na internetu od otevřených komunit k profesionalizovaným a centralizovaným společnostem. V této době se o internetu dalo stále jednoznačně mluvit jako o decentralizované síti. Neexistovaly entity, které by měli významnější kontrolu nad digitálním prostorem. Ten přešel prostě k větší komercionalizaci.

Období centralizace internetu je nyní. A jasně to ilustruje moc, kterou disponují velké společnosti. Pamatujete si ještě na fóra? Ta tvořila v začátcích internetu naprosto stěžejní komponent internetu. Dnes se diskuse o všem možném přenesly primárně na Facebook, kde se vedou široké, společenské debaty. Vše je již ovšem pod absolutní kontrolou Facebooku. Stejně tak se proměnil i Google v obrovského molocha, který v podstatě reprezentuje internet. To se nakonec promítlo i do jazyka. Vyhledat nahradil význam vygooglovat.

Kryptoměny mají potenciál a teď jej musí využít.

A to je kritický posun, který reprezentuje přesun moci. Google má nyní moc, které se nikdo nemůže rovnat a může si s internetem v podstatě dělat, co chce. Svoboda internetu je tak výrazně okrajována. Nejvíce to pak je vidět na spolupráci s diktaturami, kdy velké vyhledávače cenzurují internet dle potřeb vládnoucích režimů. To je samozřejmě následkem toho, že společnosti mají jediný cíl a tím je zisk. Nic víc, nic míň. Těžko tak googlu vyčítat, že ničí internet, protože je pochopitelné, proč to taková společnost dělá. Jiná věc je, že je to cesta extrémně nebezpečná.

Kryptoměny mají specifický design, který může vyřešit problémy s centralizací internetu a to alespoň částečně. Kryptoměny totiž mají obrovskou výhodu, že jsou to decentralizované systémy, udržované na základě předem nastavených pravidel. To v podstatě znamená, že všichni hrají podle pravidel systému, který zároveň funguje jako soběstačná entita.

Nebezpečí centralizovaných systémů – Velká evropská banka zmrazuje účty svým klientům bez jediného varování

V první řadě tak kryptoměny vrací koncept decentralizace do hry. S tím se pojí tradiční výhody, které jistě velká většina čtenářů zná. Decentralizace nám pomůže vytvořit systémy, které budou férové vůči uživatelům na internetu. To znamená, že na žádost Číny o restrikce, nebude decentralizovaný systém nejen reagovat, nýbrž nebude mít ani možnost na takovou věc reagovat.

Hodnota decentralizace je úzce spojena s pravdou. Ačkoliv je pravda sama o sobě problematickým pojmem, tak si jednoduše může každý představit situaci, kdy Google vyhledávač bude podporovat skupiny webů na úkor jejich konkurentů jen proto, že budou mít lepší konexe. Decentralizovaný web by tak měl být podstatně méně zatížen korporátními zájmy.

Posílení uživatelů

Kryptoměny také umožňují získat uživatelům zpátky kontrolu. Kontrolu nad svými daty, která jsou v prostoru kryptoměn jednoznačně vlastněny uživatelem. To znamená, že už všechny vaše údaje nemusí držet a prodávat Facebook. Decentralizovaná alternativa Amazonu bude také levnější pro obchodníky a férovější k výběru zboží. Kryptoměny cílí na posílení uživatelů a to dnešní internet rozhodně potřebuje.

Decentralizace internetu má tak potenciál vytvořit kvalitativně lepší prostředí pro uživatele. Otázkou je, jestli se decentralizované systémy vyvinou do té míry, kdy budou moci konkurovat centralizovaným řešením, protože ty mají stále náskok. Pokud se tak stane, budeme všichni svědky přechodu k internetu zaměřeného na uživatele a ne na korporátní zájmy.

Co číst dále?

Elon Musk – Bitcoin je lepší než papierové peniaze – Ale Teslu si zaň nekúpite (zatiaľ)

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...